Na początku było światło… To znaczy była ciemność, ale w prawie każdym smart domu najpierw jest światło, na przykład żarówka. A jeśli rozważamy, jaki wybrać kształt lampy, i postawimy na plafon, to może warto rozpatrzyć LEDVANCE SMART+ WIFI ORBIS.
Specyfikacja LEDVANCE SMART+ WIFI ORBIS
- Plafon ma rozmiary ok 7 cm wysokości i 41 cm średnicy
- Zużycie energii 18 W
- Ilość światła to 1400 lumenów
- Zakres barwy białej od 2700 K-6500 K +RGB
- Czas działania 25000 h, czyli przyjmując 2,5 h dziennie mamy 25 lat świecenia.
Zawartość opakowania z plafonem LEDVANCE SMART+ WIFI ORBIS
Zawartość opakowania to nie jest za dużo elementów, ale też faktycznie za dużo ich nie potrzebujemy. W każdym razie w zestawie znajdują się:
- plafon,
- 3 kołki montażowe ze środkami,
- kawałek izolacji,
- instrukcje obsługi.
Wrażenia
Po wyjęciu sprzętu z pudełka, plafon LEDVANCE SMART+ WIFI ORBIS nie zrobił na mnie dobrego pierwszego wrażenia.
Wydawał mi się lekki, plastikowy i tandetny, szczególnie przez kółko, które jest na środku (takie w stylu glamour). Po zamontowaniu na suficie jednak zmieniłem zdanie. Pasuje nawet do pomieszczeń ze stonowaną stylistyką
Sam montaż jest banalnie prosty. Zdejmujemy plastikowy klosz i po prostu montujemy do sufitu za pomocą dołączonych kołków lub jeśli mamy sufit z drewna lub płyt kartonowo-gipsowych, to za pomocą wkrętów. Podłączamy 2 przewody L i N oczywiście wcześniej, wyłączając bezpiecznik, i zakładamy klosz. Całość zajęła mi 5 minut.
Używanie LEDVANCE SMART+ WIFI ORBIS
Jeśli jest to nasz pierwszy smart produkt albo nie potrzebujemy, by działał z ekosystemem typu Home Assistant, to pobieramy aplikacje polecaną przez producenta, czyli LDV wifi.
Musimy tu założyć konto i za pomocą „+” dodać urządzenie. Musimy tylko wybrać sieć Wi-Fi, pod której kontrolą będzie działało, i wpisać jej hasło. Po minucie możemy już sterować lampą.
Może ją włączyć/wyłączyć, wybrać którąś z predefiniowanej temperatury światła białego (mamy 6 guzików: od światła słonecznego, przez pracę przy komputerze i światło pomagające się skupić aż po zupełnie zimne barwy).
Możemy oczywiście wybrać ręcznie na kole barw światło, które nam najbardziej odpowiada. Jak przesuniemy planszę palcem, to otrzymamy koło RGB i 4 podstawowe kolory do wybrania. Wybierzemy więc prawie każdy kolor, który przyjdzie nam do głowy.
Oczywiście na obu planszach suwakiem możemy ustalić, jak intensywnego świata potrzebujemy (od takiego, które prawie nie świeci, tylko zmienia kolor plafonu aż do 100 procent mocy).
Dodatkowo plafon ma do wyboru lub własnej konfiguracji sceny i rutyny. Możemy zaprogramować zmieniające się rytmicznie światło lub zmianę w zależności od warunków. Po zmianie stanu innego urządzenia lub np. po zachodzie słońca. Możemy też ustawiać harmonogramy zapalania i gaszenia o odpowiedniej godzinie, konkretnym dniu lub po prostu opcję „Wyłącz za pół godziny”.
Najbardziej jednak spodobała mi się funkcja rytmu biologicznego, która moim zdaniem przydaje się w zimowe dni. Ustawiamy, o której godzinie wstajemy (obudzi nas rozjaśniające się światło), kiedy chcemy, by światło udawało promienie słoneczne, żeby świeciło tak, byśmy czuli się komfortowo. Aż do czasu pójścia spać, lampa powoli będzie zmniejszać swoją intensywność, pozwalając nam zasnąć. Ewentualnie możemy dodawać jeszcze jakieś nasze preferencje, np. „Skupienie” i „Praca” w danej godzinie.
Działa to naprawdę fajnie.
Plafon współpracuje z Google Assistantem i Alexą, co umożliwi nam sterowanie głosowe.
A jeśli pójdziemy krok dalej albo już o ten krok dalej jesteśmy, to możemy całość połączyć na przykład z Home Assistantem za pomocą integracji Tuya.
Plafon LEDVANCE SMART+ WIFI ORBISna pewno jest dobrym pomysłem, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z automatyzacją naszego domu. Dzięki temu, że plafon działa pod Wi-Fi nie potrzebujemy żadnego serwera do sterowania, możemy używać telefonu lub tabletu, asystenta głosowego, a także możemy dokupić specjalny pilot. A jeśli rozbudujemy zestaw, to bez problemu zintegrujemy to z posiadanym plafonem.