Podstawą dobrze działającej instalacji smart domu są sprawne, niezawodne i estetyczne czujniki. Czy produkt FIBARO Door/Window Sensor spełnia te oczekiwania?
Czujnik otwarcia jest urządzeniem prostym, ale niezbędnym dla wielu instalacji. Oznacza to, że swoją funkcję musi spełniać bez zastrzeżenia, zwłaszcza że często jest elementem systemów bezpieczeństwa. Dzięki udostępnionemu przez FIBARO produktowi Door/Window Sensor 2 mam okazję sprawdzić, czy wywiązuje się ze swej roli.
Door/Window Sensor 2 – względy estetyczne
Wygląd może nie gra kluczowej roli, ale warto wziąć go pod uwagę. W większości przypadków czujnik będzie widoczny i ważne jest, by mieć możliwość dopasowania go tak, aby nadmiernie nie rzucał się w oczy. Design Door/Window Sensor 2 jest nowoczesny, minimalistyczny. Prosty kształt i siedem kolorów do wyboru pozwala dopasować urządzenie do miejsca, w którym planujemy go zainstalować. Do wyboru są: biały, srebrny, czarny, beżowy, jasny brąz, brązowy i ciemny brąz. Ja wybrałem kolor beżowy.
Rozmiar czujnika: (dł. x szer. x wys.) 71 x 18 x 18 mm. Jest dobrze, ale mógłby być nieco krótszy.
Czujnik otwarcia – instalacja i działanie
Montaż czujnika jest wyjątkowo prosty z uwagi na tylną warstwę kleju, wystarczy zdjąć osłonę tak jak w klasycznej naklejce i Door/Window Sensor 2 jest gotowy do montażu. Pozwala to oszczędzić wiercenia, dobierania kołków czy dodatkowych taśm montażowych. Przetestowałem oryginalny klej na kilku powierzchniach plastikowych i drewnianych, a po mimo kilku demontaży i zmian lokalizacji, sensor trzyma się doskonale.
Czujnik otwarcia i jego magnes powinny zostać zamontowane w taki sposób, aby po zamknięciu drzwi/okna znajdowały się od siebie w odległości nie większej niż 5 mm. Nie powinny się też dotykać.
Zasięg urządzenia to 50 m w przestrzeni otwartej. W zależności od kształtu pomieszczenia i rozmieszczenia ścian będzie on odpowiednio mniejszy.
Warte zauważenia jest zabezpieczenie przed sabotażem czy uszkodzeniem. W przypadku, gdy czujnik zostanie odklejony albo otwarty, zadziałają wbudowane styki. Spowoduje to, że czujnik poinformuje nas o zdarzeniu, wysyłając powiadomienia na smartphone.
Dodatkową funkcją urządzenia jest wbudowany termometr.
Sensor jest zasilany przez baterię 3.6 V 1/2AA zawartą w zestawie, która powinna wystarczyć na 2 lata. To całkiem dobry wynik.
FIBARO oferuje swoje czujniki otwarcia w dwóch wariantach: Apple HomeKit oraz tak jak testowany egzemplarz – Z-Wave. Oznacza to, że do
działania wymaga centrali FIBARO, np. Home Center 3, poprzedniczki – Home Center 2 lub wersji „mini” – Home Center Lite.
Najważniejsze jest jednak to, że jeśli spełnimy wymogi urządzenia, co do odległości, czujnik działa bez zarzutu.
FIBARO Home Center – Aplikacja
W obsłudze czujnika, jak i całego systemu niezwykle pomocna jest aplikacja FIBARO. Dzięki niej mamy szybki dostęp do informacji o działaniu wszystkich dodanych sensorów i aktorów. Umożliwia to zdalne uzbrojenie lub rozbrojenie czujników, sprawdzenie poziomu temperatury z poszczególnych miejsc, w których dany czujnik się znajduje, odbiór ustawionych alertów – np. z czujnika zalania, albo czujnika otwarcia. Dla Door/Window sensor można sprawdzić czy drzwi/okno są zamknięte i ile czasu znajdują się w tym stanie. Wszystko schludnie podzielone na odpowiednie kategorie, takie jak oświetlenie, rolety, bramy, alarm, piloty itp.
Korzystając z FIBARO Home Center i Google Home można głosowo sterować wcześniej zdefiniowanymi scenami, czyli łańcuchami wydarzeń inicjowanymi odpowiednim zdarzeniem, lub komendą, jak otwarcie schowka.
Podsumowanie
Door/Window Sensor 2 doskonale spełnia swoje zadanie i dodatkowo jest estetycznie wykonany. Z powodzeniem może posłużyć jako element większych i mniejszych instalacji. Ochrona przed dewastacją, dobry zasięg oraz pomiar temperatury otwierają wiele możliwości dla jego zastosowania.
Jedna myśl na temat “Czujnik otwarcia – recenzja FIBARO Door/Window Sensor 2”