Czas na kolejną kamerę od 70mai! Dzisiaj recenzuję dla Was 70mai Dash Cam Lite 2, czyli nową “lekką” kamerę od 70mai. Jest to bardziej ewolucja niż rewolucja, ale postanowiłem ją zabrać ze sobą na przejażdżkę!

Kamerę testowałem w długi weekend czerwcowy w dość nietypowych rejonach, bo w Bawarii! Kamera zahaczyła również o Liechtenstein, ale na odcinku Austriackim musiałem ją zdjąć (takie prawo). A, że akurat w południowych Niemczech panowały nieziemskie upały to mogłem również sprawdzić to z czym miałem problem przy poprzednikach. Jak zatem wypadła 70mai Dash Cam Lite 2?

Wygląd 70mai Dash Cam Lite 2

Zacznijmy od wyglądu kamery, która nie różni się od poprzednika. W dalszym ciągu mamy połączenie czerni głównej kopuły ze złotym obiektywem. Wyświetlacz 2 cale też jest bez zmian, zajmuje prawie całą przestrzeń kamery, która jest widoczna dla kierowcy.

70mai Dash Cam Lite 2

Kamera posiada wejścia na zasilanie, GPS oraz wejście na kartę Micro SD. O GPS będę pisać więcej za chwilę, teraz tylko dwa słowa o zasilaniu i Micro SD. Zasilanie możemy mieć albo z gniazda zapalniczkowego w samochodzie, albo bezpośrednio z akumulatora na co pozwala nam zestaw dla trybu parkingowego. 70mai ponownie dostarczył nam osobno zestaw wtyczka + kabel zasilający, z czego wtyczka ma dwa wejścia USB. Jedno dedykowane dla kamery, a drugie np. do ładowania. Wiele kamer tego ostatnio brakowało dlatego brawa dla 70mai!

Mały problem z kartą

Przy okazji opisu wejść w kamerze zwrócę uwagę na problem jaki z nią miałem. Przełożyłem bowiem kartę Micro SD z innej kamery i pojawiał mi się błąd zbyt powolnej karty. Pierwszy raz coś takiego miałem, a w poprzedniej kamerze karta śmiga aż miło. Podmiana karty pomogła, ale nadal dość mocno mnie ten problem zdziwił.

Tryb parkingowy

Kamera może działać w trybie parkingowym i dostajemy do niego nawet specjalny kabel, więc napiszę teraz o nim parę słów. Tryb parkingowy to jedna z lepszych rzeczy, które może posiadać kamera samochodowa. Jeśli macie zaparkowany samochód i ktoś Wam go przerysuje to dzięki wychwyceniu poruszenia na samochodzie kamera sama się uruchamia i nagrywa winnego. Dzięki bezpośredniemu podłączeniu do akumulatora za pomocą dedykowanego kabla, którego wpinamy w bezpieczniki mamy też pewność, że kamera zawsze będzie gotowa na czas.

70mai Dash Cam Lite 2

W trakcie tych testów miałem nawet niestety idealną do tego sytuację, ale kamera nie nagrała zdarzenia bo musiałem ją ściągnąć (Austria). Postawiłem samochód na parkingu i poszedłem zwiedzać zamek. Gdy wróciłem to żona mi powiedziała, że leży na nim czyjś motor… Okazało się, że ktoś podjechał motorem i źle ustawił nóżkę w efekcie czego motor przewrócił się na mój samochód i zarysował mi drzwi. Dokładnie na takie sytuacje ta kamera może się przydać.

A jak wygląda moduł GPS?

Do testów dostałem również moduł GPS, który jest osobnym modułem do umieszczenia na desce rozdzielczej. Dotychczas zawsze moduły były niejako częścią uchwytu kamery, który przyklejaliśmy do szyby, ale teraz producent zdecydował się pójść inną stroną. Moduł jest niewielki i czarny. Idealnie wtapia się w tło jeśli macie tak jak ja czarną deskę rozdzielczą. Dostajemy do niego również bardzo długi kabel, który podpinamy bezpośrednio do kamery. Żeby wyglądało to estetycznie dobrze jest go poprowadzić wzdłuż głównej szyby, a później schować pod tapicerką belki i podsufitki.

70mai Dash Cam Lite 2

Aplikacja 70mai

Sparowanie kamery z aplikacją to bardzo proste zadanie. Musimy odpalić aplikację, a później wejść w ustawienia kamery i uruchomić hotspot. Pojawi się nam nazwa sieci oraz hasło, żeby nikt niepożądany nie miał dostępu do naszych nagrań. Później mamy dostęp do kamery.

W kamerze w głównej mierze warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, mamy dostęp do nagrań i to pogrupowanych w inteligentne przedziały. Kamera sama rozróżni filmy zrobione w nocy oraz te wykonane w dzień. Zauważyłem, że trochę gubi się przy zdjęciach wieczornych (jest jasno, ale mimo wszystko wpada w noc). Dzięki tej funkcji nie musimy wyciągać karty, żeby przejrzeć filmy i możemy je ściągnąć do albumu lokalnego w naszym telefonie.

Tutaj warto wspomnieć o ważnej, nowej funkcji kamery, czyli Time Lapse. Dzięki nowej funkcjonalności filmik, który normalnie trwa 30 minut jest skrócony do jednej minuty. Dzięki temu drastycznie zyskujemy ilość miejsca na karcie i nowe filmy będą nadpisywały stare znacznie rzadziej.

Druga opcja jest powiązana z GPS’em. Dzięki niej możemy podejrzeć, gdzie podróżowaliśmy i gdzie znajdował się nasz samochód. Ma to w sumie sporo zalet. Oprócz czysto informacyjnych może to nam posłużyć jako ewentualny dowód, że w danym czasie przebywaliśmy w danym miejscu. Mamy też podgląd wszystkich tras, które wykonywaliśmy w ostatnim czasie.

70mai Dash Cam Lite 2 po polsku

Sama kamera również posiada ustawienia, którymi możemy sterować wewnątrz samochodu za pomocą dedykowanych przycisków (panel nie jest dotykowy). Z ważniejszych nowości jest w końcu obsługa języka polskiego. Nie musicie już korzystać wyłącznie z języka angielskiego i nareszcie mamy pełne wsparcie dla naszego języka.

Specyfikacja techniczna

 • Nazwa marki: 70mai
 • Klatki na sekundę: 30
 • Producent chipsetu: SigmaStar
 • Sposób złożenia: Przenośny rejestrator
 • Kąt widzenia: 105-140°
 • Liczba soczewek: 1
 • Proporcja ekranu: 4:3
 • Interfejs: MICRO SD/TF
 • Kod wideoH.264
 • Oryginalne opakowanie: YES
 • Ekran dotykowy: no
 • Typ artykułu: Samochód dvr
 • Rejestrator GPS: Zewnętrzny
 • Rozmiar wyświetlacza: <3″
 • Czujnik obrazu: GC4653

Jak kamera radzi sobie w dzień i w nocy

70mai postanowiło nie zmieniać samej matrycy w nowej kamerze, więc jakość filmów jest taka sama jak w poprzedniku. W dalszym ciągu mamy Full HD, czyli 1080p. Obraz jest w porządku i pokazuje wszystkie szczegóły zarówno w dzień i w nocy. Bez problemu dostrzeżemy tak istotny element jak tablica rejestracyjna, gdy będziemy stać lub jechać za samochodem. Na dłuższe odległości obraz będzie już trochę rozmazany.

Kamera trochę gorzej sobie radziła, gdy było bardzo silne światło, które odbijało się w desce rozdzielczej. Rozbłyski światła mocno było widać w kamerze. W takim wypadku przydałby się dedykowany filtr, który zresztą można dokupić. Ja go akurat nie miałem. Poniżej znajdziecie ujęcia pokazujące kamerę w akcji.

Podsumowanie 70mai Dash Cam Lite 2

Kamera 70mai Lite 2 jest kolejnym wcieleniem swojego poprzednika. Mamy tu jednak ewolucję, a nie rewolucję. Rewolucyjny jest jedynie sposób zapisu danych, który znacznie zwiększa ilość filmów na karcie Micro SD. Jakimś cudem jednak ta karta musi być zdecydowanie szybsza niż te, które dotychczas posiadałem.

Jeśli już posiadacie 70mai Lite pierwszej generacji to nie jest to model, który trzeba od razu wymieniać. Zmian nie ma aż tak wiele, żeby biec do sklepu. Ale jeśli planujecie kupić nową kamerę to nie ma sensu kupować starszego modelu tylko sięgnąć po ten. Najlepiej od razu z kablem do trybu parkingowego i GPS’em.

A jako, że dzisiaj jest premiera tej kamery to dostaniecie ją w całkiem dobrej cenie na dzień dobry! Dostaniecie ją pod tym linkiem.

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz