Początek lipca to długo wyczekiwany przez wszystkich czas – wakacje! Większość z nas wyruszy na letnie wypady swoimi samochodami. Bez względu na to, czy będą to krótkodystansowe wyjazdy na biwak, wycieczki po Polsce, czy międzynarodowe wojaże, stan techniczny naszych aut nie może budzić zastrzeżeń! Chodzi tu nie tylko o unikanie mandatów, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo nasze oraz naszych najbliższych. Oto krótki poradnik, jak przygotować samochód do lata. 

Czy zmieniłeś opony na letnie?

Być może dziwi cię ten punkt, bo kto jeździ na zimowych oponach w czerwcu? A jednak, tacy kierowcy też się zdarzają. Ogólna zasada mówi, że letnie opony można zacząć używać, gdy średnia temperatura dobowa zacznie wynosić 7 (lub więcej) stopni Celsjusza, żeby uniknąć sytuacji, w której wrócą przymrozki. Tegoroczny czerwiec nie należał do najcieplejszych, ale z tak niskimi temperaturami już nie będziemy mieli do czynienia aż do jesieni. Dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapatrz swoje auto w letnie ogumienie!

Rozpocznij wakacje w czystym samochodzie

Nie chodzi tylko o to, żeby auto dobrze się prezentowało w nadmorskich kurortach. Ciepłe letnie dni to duża dawka promieniowania UV, które jest szkodliwe nie tylko dla ludzkiej skóry, ale również dla lakieru samochodowego. Dlatego przed podróżą umyj starannie całą karoserię, a następnie zabezpiecz ją za pomocą wosku samochodowego. Taka warstwa chroni lakier nie tylko przed promieniowaniem UV, ale również przed uszkodzeniami, blaknięciem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. W czasie upałów warto stawiać swój pojazd w zacienionych miejscach lub w garażu.

Warto też zadbać o czystość w środku samochodu. Odkurzenie i wypranie tapicerki, wytrzepanie dywaników oraz przetarcie pozostałych elementów wnętrza, sprawi, że pozbędziesz się szkodliwych dla zdrowia roztoczy.

Stay cool, czyli zadbaj o klimatyzację

Ważnym krokiem w przygotowaniu auta na lato jest sprawdzenie stanu klimatyzacji. Warto odpowiednio wcześniej zgłosić się do serwisu, sprawdzić jej szczelność oraz uzupełnić czynnik, a także przeprowadzić ozonowanie (odgrzybianie) instalacji, ponieważ klimatyzacja jest idealnym miejscem do gromadzenia się bakterii i drobnoustrojów. Z tego powodu dobrze jest włączać klimatyzację  od czasu do czasu również zimą, gdyż długo nie uruchamiana może spowodować ich duże nagromadzenie w układzie.

Akumulator i płyny do sprawdzenia

O tym elemencie należy pamiętać przed każdą dłuższą trasą. Jak informują producenci, akumulatory najlepiej funkcjonują w temperaturze pokojowej, więc 30-stopniowe upały są dla nich równie trudne co temperatury poniżej zera. Utrzymujący się przez kilka dni żar może spowodować rozładowanie się akumulatora w samochodzie.

Żaden kierowca nie może też zapomnieć o sprawdzeniu poziomu płynu hamulcowego, ponieważ bez tego naraziłby siebie oraz swoim bliskich na duże niebezpieczeństwo. Na koniec zorientuj się też, czy masz wystarczającą ilość płynu do spryskiwaczy.

Wyposażenie dla bezpieczeństwa i wygody

Jednym z ostatnich kroków przed wyjazdem jest skontrolowanie, czy samochód posiada wszelkie niezbędne wyposażenie. Sprawdź termin ważności gaśnicy, zawartość apteczki, a także trójkąt oraz kamizelkę odblaskową. Warto również doposażyć auto w kilka elektronicznych gadżetów, które ułatwią podróż, np. kabel USB do ładowania telefonu.

W samochodzie przyda się też wideorejestrator. Pomysłem może być Mio MiVue 848 z superkondensatorem. Model ten posiada wyświetlacz o przekątnej 2,7”, wysokiej jakości sensor optyczny STARVIS CMOS oraz Technologię Mio Night Vsion Pro. Kamera posiada też funkcję informowania o odcinkowym pomiarze prędkości. W trakcie jazdy alert dźwiękowy i świetlny poinformuje, że auto znajduje się w strefie pomiaru lub zbliża się do niej. Kierowca otrzyma też powiadomienie, gdy na weryfikowanym odcinku będzie poruszał się za szybko.

Dobrze przygotowany samochód to bezpieczna jazda, a bezpieczna jazda to początek udanych wakacji. Życzymy wszystkim kierowcom udanych wojaży i wspaniałych przeżyć w podróży!

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty