Oświetlenie w naszym smart domu aż prosi się o możliwość jakiegoś lepszego sterowania, niż proste włącz i wyłącz. Ustawienie jasności lub samoczynnego wyłączania przynosi wiele komfortu. Może nam w tym pomóc Z-Dim od Heatit.
Ustawienie odpowiedniego natężenia światła bywa bardzo pomocne, zwłaszcza, gdy dysponujemy mocnymi żarówkami, a nie zawsze musimy korzystać z ich pełnej mocy. Dzięki udostępnionemu przez Heatit produktowi Z-Dim mogę sprawdzić, czy ich dimmer spełnia to podstawowe zadanie i kilka dodatkowych działań.
Dimmer Heatit Z-Dim – wygląd
Kontroler ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 84 mm x 84 mm x 35 mm, ale prawie połowa wchodzi do puszki. Standardowo – jak to produkty Heatit – sprzęt jest w kolorze: biały połysk. Do opakowania jest dołączona dodatkowa wewnętrzna ramka i przycisk w kolorze kremowym. To wszystko, co można zrobić w kwestii kolorów, ale za to pasuje rozmiarowo do innych naściennych produktów, np. do termostatu Z-Temp2. Podoba mi się, że ściemniacz nie wystaje niepotrzebnie za dużo od ściany i nie jest o wiele grubszy od zwykłego przycisku do światła.
Smart ściemniacz – instalacja i działanie
Ściemniacz należy podłączyć zgodnie ze schematem załączonym w instrukcji. Nie jest to przesadnie trudne, wystarczy wpiąć zasilanie z instalacji i kabel z lampy. Następnie całość wystarczy włożyć do podtynkowej puszki i przykręcić jak standardowy włącznik światła. Warto wspomnieć, że urządzenie współpracuje z przyciskami w tak zwanej instalacji schodowej. Na tym etapie już można cieszyć się manualnym ściemniaczem z funkcją włączania i wyłączania światła.
Dimmer nabiera pełni możliwości, kiedy skomunikuje się go z centralką całej instalacji smart domu działającej w protokole Z-Wave. Po skomunikowaniu urządzenia z bramką mamy możliwość utworzenia scen z jego udziałem umożliwiającym nam zautomatyzowane włączanie i wyłączanie światła, samoczynne ustawienie natężenia światła, współpraca z innymi urządzeniami.
Utworzone sceny można wywoływać też ręcznie przy użyciu przycisku na Z-Dim naciskając go ustaloną ilość razy (2x, 3x, 4x, 5x).
Dodatkową funkcją dimmera jest pomiar poboru mocy elektrycznej. Zawsze to dodatkowe dane dla nas.
Parametry techniczne
- Protokół: Z-Wave Plus 500, 868,4 MHz (EU)
- Napięcie zasilania: 230 V 50 Hz
- Temperatura pracy: 0 st C do 40 st C
- Głębokość montażu w puszce: 15 mm
- Kod IP: IP 20
- Wymiary: 84 x 84 x 43 mm
- Certyfikacje: Z-wave Plus, CE, EN 55015/A2: 2009, EN 61547:2009, EN 61000-3-2/A2:2009, EN 61000-3-3:2008, EN 60669-2-1/A12:2010, EN 60669-1:A2:2008, EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU, LVD 2014/35/EU
Ściemniacz współpracuje z oświetleniem typu:
- LED od 1 do 200 VA,
- żarówki halogenowe i żarowe 230 V,
- LED ze ściemniaczem,
- transformatory elektroniczne.
Podsumowanie
Ściemniacz Z-Dim jest urządzeniem prostym w obsłudze, bezproblemowo współpracującym z innymi urządzeniami Z-Wave oraz doskonale spełniającym swoje podstawowe zadanie. Dodatkowa możliwość pomiaru energii może nam pomóc w planowaniu oszczędnościaci lub w lepszym doborze oświetlenia.
Taki dimmer możecie kupić na stronie Z-Home pod tym linkiem.
Hi there
many thanks for the in-depth review of the Z-Dim dimmer. acutally I plan to purchase one for testing. Does the dimmer support fade-in and fade-out while turning the light on or off? I am looking for a dimmer where the light gradually turns on instead of instantly. I couldnt find any dimmer with this features as of now :/
Kind regards
Andrew