Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem kupna kamery na wyjazdy. Telefon jest wygodny, ale zauważyłem, że robię nim znacznie mniej filmów niż zdjęć. Zrobiłem więc mały research i podjąłem decyzję – wybór padł na Yi 4K Action Camera. Wyszło fajnie czy wyszło kiepsko? Sprawdźcie w naszej recenzji!

Yi to kolejna z submarek Xiaomi. Yi odpowiada głównie za kamery, zarówno za te sportowe, jak i domowe czy też takie, które montuje się w samochodzie. Tak jak Xiaomi i jego pozostałe firmy szczyci się świetnym stosunkiem jakości do ceny. W Polsce oficjalnym dystrybutorem i sklepem, w którym możecie kupić Yi 4K Action Camera jest YI.pl.

Pierwsze wrażenie z Yi 4K Action Camera

Sportowa kamera od Yi jest niewielka i minimalistyczna. Zdecydowanie nie jest to typ z dużą ilością przycisków czy pokręteł. Możecie wybrać jeden z trzech kolorów kamery: biały, czarny (na który się zdecydowałem) i różowy (kwestia gustu). Wymiary kamery to 65 x 42 x 30, czyli naprawdę niewiele. Trzeba zwrócić też uwagę na to, że kamera nie jest wodoodporna i potrzebna jest do niej specjalna obudowana, ale o dodatkach napiszę później.

Oglądając kamerę ze wszystkich stron, znajdziemy tylko jeden przycisk główny, służący do nagrywania lub robienia zdjęć. Z boku kamery znajduje się miejsce do ładowania jej kablem micro USB, a u dołu jest miejsce na baterię. I teraz pytanie: gdzie włożyć kartę SD? Ja chwilę nad tym główkowałem, aż w końcu znalazłem otwór znajdujący się tuż przy baterii. Jest on zdecydowanie za mało widoczny.

Tym, co mocno rzuca się w oczy w kamerze, jest jej spory obiektyw. Jest to mianowicie obiektyw od Sony IMX377, który posiada kąt 155 stopni i światło F/2.8. Lepiej  uważać na to, żeby kamera nie spadła, bo z racji tego, że obiektyw mocno wystaje, można łatwo go uszkodzić. Po drugiej stronie  Yi 4K Action Camera znajdziemy ekran o przekątnej 2,19’’ i rozdzielczości 640 x 316 pikseli, który jest dobrze zrobiony i odporny na zarysowania.

Yi 4k Action Camera

Aplikacja Yi Action

Yi 4K Action Camera działa z aplikacją Yi Action. Parujemy ją przez Wi-Fi, czyli najpierw włączamy kamerę i instalujemy aplikację, a później w ustawieniach Wi-Fi przyłączamy się do kamery podobnie jak do każdej innej sieci. Wygodnym dodatkiem jest wyskakujące okno podpowiadające nazwę sieci i jej hasło. Co mnie jednak zdziwiło, to ciągłe wyskakiwanie okna ze starą nazwą kamery już po tym, jak sam ją zmieniłem. Cóż, takie małe niedopracowanie.

Aplikacja pozwala nam na zmianę wszystkich ustawień, które posiada w kamerze. Od balansu bieli, ISO czy ostrości aż po wszystkie tryby, które opiszę później. Wygodnie się je zmienia, ale raczej nie będziemy tego robić podczas nagrywania i posłużymy się samą kamerą.

Najważniejszą jednak funkcjonalnością jest podgląd tego, co widzi kamera, oraz możliwość streamowania filmów na żywo na portalach społecznościowych.  Aby to zrobić, należy włączyć opcję Live. Ciekawą funkcją jest także możliwość zdalnego włączania kamery  (w zasięgu Wi-Fi) – możemy ją gdzieś ustawić i np. zobaczyć, co akurat porabia nasz kot. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że przesył nie jest idealny i wyraźnie czuć przycięcia.

Opcje, opcje, opcje

Yi 4K Action Camera ma od zatrzęsienia opcji. Jest przez to idealna zarówno dla osób, które lubią po prostu kliknąć „play”, jak i  dla tych, którzy lubią pobawić się w możliwościach nagrywania, a jest ich naprawdę sporo i warto je wymienić:

  • 4K (3840 x 2160) 30 FPS
  • 4K Ultra (3840 x 2160) 24 FPS
  • 7K (2704 x 1520) 30 / 60 FPS
  • 7K Ultra (2704 x 1520) 30 FPS
  • 7K 4:3 (2704 x 2032) 30 FPS
  • 1440 (1920 x 1440) 30 / 60 FPS
  • 1080 (1920 x 1080) 30/ 60 / 120 FPS
  • 1080 Ultra (1920 x 1080) 30 / 60 / 90 FPS
  • 960 (1280 x 960) 60 / 120 FPS
  • 720 (1280 x 720) 240FPS
  • 720 Ultra (1280 x 720) 60 / 120 FPS
  • 480 (848 x 480) 240 FPS

Możemy ustawić sobie od 480 do 4K, przy czym ilość klatek na sekundę również możemy  dowolnie wybierać.

Poza tym Yi 4k Action Camera oferuje  sześć trybów działania:

  • zdjęcia: 5 / 7 / 8 / 12 MP,
  • timer: 3 / 5 / 10 / 15 s,
  • burst: 5 / 7 / 8 / 12 MP,
  • wideo: opisane powyżej,
  • timelapse wideo: 0,5 / 1 / 2 / 5 / 10 / 30 / 60 s,
  • slow motion: 720 / 1080.

Oraz dodatkowe opcje związane z nagrywanym filmem:

  • jakość wideo,
  • balans bieli,
  • ISO,
  • ostrość,
  • ekspozycja,
  • pole widzenia.

Wszystko to daje nam spore pole do manewru podczas filmowania i sprawia, że ta mała kamerka staje się całkiem niezłym kombajnem.

Bateria

Jednym z ważniejszych elementów, na które zwracałem uwagę podczas wyboru kamery, była jej żywotność. Jak każdy, nie lubię widzieć ikonki umierającej baterii, kiedy pojawia się moment, który muszę sfilmować – piękny zachód słońca, widok z wieży widokowej albo przejazd kolumny maluchów gdzieś w Estonii. Yi 4K Action Camera ma całkiem pokaźną baterię – spokojnie wystarcza na ponad 2 godziny kręcenia filmu 4K i odpowiednio więcej w zależności od ustawionej rozdzielczości. Naładujemy ją za pomocą wszystkiego wszystkiego – gniazdka, gniazdka w samochodzie czy nawet powerbanka w około 1,5 godziny.

Warto uruchomić także jedną z opcji, która jest domyślnie wyłączona, czyli wyłączanie kamery po 3/5/10 minutach. Podczas pierwszego wyjazdu często mieliśmy taką sytuację, że kamera szybko się rozładowywała mimo małego wykorzystania i byłem pewien, że coś było nie tak. Po powrocie znalazłem na karcie SD ok. 40 GB filmów o poruszających tytułach: „Ujęcie kolana podczas spaceru”, „Ujęcie kolana podczas jazdy samochodem”, „Czerń”. Kamera ma na tyle czuły przycisk, że czasami się włączała i losowo nagrywała pewny momenty, zżerając i pamięć, i baterię – tak więc ta opcja was przed tym uchroni 🙂

Dingsy, knefle i dodatki do Yi 4k Action Camera

Przeżyłem mały szok, kiedy odkryłem, jak wiele jest dodatków do tej kamery. Można je zakupić zarówno na Allegro, jak i na AliExpress oraz YI.pl. Dodatki to podstawowe wyposażenie, takie jak selfie stick czy gimbal, a także bardziej zaawansowane gadżety, jak np. obudowa do robienia zdjęć pod wodą oraz tzw. zestawy. Zestawy mają w sobie wszystko to, na co sprzedawca akurat wpadł, że może się przydać. Macie tam więc walizeczkę i pasy do zamontowania kamery na klatce piersiowej albo na głowie. Znajdziecie tam też naklejki, żeby umieścić ją na kasku, nartach, desce – tak naprawdę na czymkolwiek. Są też uchwyty do zamieszczania kamery w samochodzie albo na rowerze. Zestawy są naprawdę pokaźne i konia z rzędem temu, kto wykorzysta choćby połowę, ale jak wiadomo zawsze lepiej mieć niż nie 😉

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z Yi 4k Action Camera. Nigdy nie miałem innej, więc ciężko mi ją porównywać (póki co ;)), ale spełnia wszystkie moje wymagania. Bateria długo trzyma, opcji jest mnóstwo (więc zawsze nakręcę taki film, jaki chcę) i obsługa  tej kamery też jest banalna. Zachęcam jednak do kupna jakichś pokrowców, które zabezpieczą ją przed uszkodzeniem.

Świetny stosunek ceny do jakości – nic dodać nic ująć!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz