Nawilżacz powietrza Xiaomi szybko stanie się nieodłącznym elementem naszego domu lub mieszkania. Humidifier Mi Home EU zadba o komfort codziennego życia i przede wszystkim pozytywnie wpłynie na zdrowie. W parze z dobrym oczyszczaczem powietrza sprawi, że zanieczyszczone i suche powietrze będzie tylko wspomnieniem!
W niemalże każdym domu znajdziemy oczyszczacze powietrza. Moi znajomi najczęściej wybierają tego typu urządzenia od firmy Xiaomi. Powiem szczerze, że sama posiadam w domu taki model (3H) i jestem z niego bardzo zadowolona. Przyszedł także czas na nawilżacz powietrza. Postanowiłam więc sprawdzić, czy to urządzenie jest równie niezbędne, jak poprawia komfort życia oraz czy pozytywnie wpływa na zdrowie.

Nawilżacz Xiaomi

Rodzaje urządzeń

1. Parowe – urządzenie wyposażone jest w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego wytwarzana jest gorąca para wodna. Są dość niebezpieczne, gdyż można się nimi łatwo poparzyć. Z własnego doświadczenia wiem, że wytwarzają one kłęby pary. W mieszczeniu jest wilgotno, ale i bardzo gorąco. Jeżeli mamy kawalerkę to wybitnie trudno wysuszyć pranie w takiej przestrzeni.

2. Ultradźwiękowe – wykorzystują fale dźwiękowe (o wysokiej częstotliwości), które rozbijają cząsteczki wody, przekształcając ją w mikroskopijną mgiełkę. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są niesłyszalne dla człowieka, ale mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych.

Należy pamiętać, że podczas tego procesu rozbiciu ulegają również minerały i ewentualne bakterie. Zatem należy bezwzględnie dbać o czystość nawilżacza (często zmieniana woda destylowana lub poddana odwróconej osmozie). Do mycia nawilżacza nie używajmy detergentów. Używanie środków chemicznych podczas mycia może spowodować, że resztki zostaną rozbite i trafią do dróg oddechowych.

Plusem nawilżaczy ultradźwiękowych na pewno jest cena oraz cicha praca.

3. Ewaporacyjnewykorzystują wentylatory, które powodują odparowanie wody. Wentylator sprawia, że suche powietrze jest zasysane do wnętrza nawilżacza, później przepływa przez filtr lub obracające się w wodzie dyski, a następnie jest oddane do otoczenia jako nawilżone, bez większych zanieczyszczeń.

W przypadku tych nawilżaczy możemy używać zwykłej wody kranowej. Wytwarzana w tym procesie para wodna jest chłodna.

W załączonym filmie Ariel bardzo szczegółowo omawia różnicę pomiędzy nawilżaczami ultradźwiękowymi a ewaporacyjnymi.

Nawilżacz Xiaomi Humidifier Mi Home EU

Nawilżacz Xiaomi Humidifier Mi Home EU jest nawilżaczem typu ultradźwiękowego. Producent podaje, że nawilżacz dba o należyty poziom wilgotności powietrza, a ponadto sterylizuje powietrze w celu eliminacji drobnoustrojów. Wykonany z ceramiki rdzeń zapewnia doskonałe efekty pracy, które odczuwamy na co dzień.  Zdecydowanym plusem jest jego cena, to ok. 200 – 250 zł. Osobiście podoba mi się jego estetyka. Nawilżacz ładnie się prezentuje.

A jakie są jego minusy? Nawilżacz wymaga od nas dość dużo aktywności. Musimy bardzo dbać o jego czystość. Wskazane jest, żeby używać do niego wody destylowanej, co rodzi dodatkowe koszty. Możemy kupować wodę w butelkach pięciolitrowych lub kupić destylator.

Dane techniczne

  • Wydajność – 300 ml/h
  • Moc – 25W
  • Pojemność zbiornika – 4.5 L
  • Poziom hałasu do 38 dB
  • Wymiary: 190 mm x 190 mm x 353 mm
  • Waga – 1.9 kg
  • Zasilanie – Przewodowe
  • Funkcje : Odkażanie UV-C, łączność z aplikacją mobilną
  • Dodatkowe informacje: Wlew od góry
  • Zawartość zestawu: Nawilżacz, zasilacz, instrukcja obsługi

Nawilżacz Xiaomi a codzienne użytkowanie

Po bardzo krótkiej przygodzie z nawilżaczem parowym postanowiłam spróbować ultradźwiękowego. Początkowo chciałam używać go tylko w nocy, gdyż zazwyczaj po spaniu budziłam się z  przesuszonymi śluzówkami nosa.

Nawilżacz Xiaomi

Nie sądziłam, że jest tak duża różnica w wilgotności powietrza. To, co zobaczyłam po pierwszej nocy i po kilku następnych, bardzo mnie zaskoczyło. Rano zdecydowanie lepiej mi się oddychało. Nie miałam przesuszonego nosa. Ponadto moja skóra była bardziej miękka, milsza w dotyku. A do tego wszystkiego moje rośliny w sypialni zaczęły puszczać nowe listki. To też pokazało mi, jak bardzo ważne jest, by dbać o odpowiednio nawilżone powietrze.  Gdy jest ono zbyt przesuszone, może podrażniać gardło, powodować złe samopoczucie, a nawet prowadzić do bólów głowy. Nawilżacz zdecydowanie poprawił komfort mojego życia. No i co ciekawe, wpłynął także na rośliny domowe.

Trzeba oczywiście pamiętać o uzupełnianiu wody, ja w ciągu trzech dni zużyłam 5 litrów wody destylowanej.

Aplikacja

Dzięki darmowej aplikacji Mi Home mogłam na bieżąco obserwować poziom wilgotności powietrza. Aplikacja domyślnie ustawia poziom na 60%. Jednakże jeżeli mamy potrzebę wyższego lub niższego poziomu wilgotności, możemy modyfikować to w ustawieniach. Mnie źle się oddycha powietrzem nawilżonym w przedziale 65 – 70%. Źle mi się również śpi w sypialni, gdzie jest tak mocno nawilżone powietrze. Jednakże jest to bardzo indywidualna sprawa i polecam wykonać w domu kilka prób.

Poprzez aplikację zaledwie w ciągu kilku minut możemy spowodować, że poziom wilgotności powietrza wzrośnie z 40% do 60%.

W aplikacji możemy ustawić:

  • tryby działania (od 1 do 4),
  • poziom wilgotności (od 40% do 70%),
  • czasomierz (np. ustalimy, że urządzenie będzie się włączało o 22:00, a wyłączało o 6:00),
  • włączanie lub wyłączanie oświetlenia.

Nawilżacz jest przeznaczony do krajów europejskich, zatem nie ma żadnego problemu z jego instalacją w aplikacji Mi Home. Instalacja oraz zmiana ustawień są banalnie proste. Nic nigdy mi się nie zawieszało. Nie miałam również problemu z włączaniem nawilżacza, kiedy byłam poza domem.

Jak się sprawował nawilżacz Xiaomi?

Po kilku dniach używania nawilżacza powietrza Xiaomi Humidifier Mi Home EU zaczęłam się zastanawiać, jak ja w ogóle wcześniej mogłam żyć w tak przesuszonym świecie. Zdecydowanie nie wyobrażam sobie życia bez tego urządzenia. W najbliższym czasie planuję zakupić nawilżacz ewaporacyjny, ze względu na to, że w przypadku parowego trzeba jednak koniecznie kupować wodę destylowaną, co nie jest zbyt wygodne. Nawet jeżeli nie są to dość duże koszty, to wymaga to ode mnie dużo zaangażowania. A jak wiadomo, produkty smart mają poprawiać nie tylko komfort życia, ale również oszczędzać nasz czas.

Nawilżacz Xiaomi

Czy warto kupić nawilżacz Xiaomi? Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z nawilżaczami, to zdecydowanie polecam. Xiaomi Humidifier Mi Home EU jest niedrogim nawilżaczem. Ma bardzo ładny wygląd. Posiada dodatkowe funkcje, takie jak np. sterylizacja powietrza lampą UV. Dość duży pojemnik (4,5 l) nie wymaga od nas zbyt częstego dolewania wody. Producent podaje, że woda w pojemniku może stać max. 3 dni. Ja polecam wymieniać ją codziennie. Dbanie o czystość nawilżacza przełoży się na nasze zdrowie.

Jednakże jeżeli planujemy na stałe używać nawilżacza i chcemy mieć jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, to raczej polecam wyższe modele.


Karolina - Smart Mama ;) Karolina jest mamą trójki słodziaków. Bardzo ceni sobie czas spędzany z rodziną, dlatego stałe poszukuje Smart Gadżetów ułatwiających życie. Przetestowała setki gadżetów, żeby wybrać te najlepsze. W SmartMe chętnie pomoże młodym i trochę starszym rodzicom! Poza czasem spędzonym z pociechami oraz na SmartMe - pracuje jako specjalista psycholog kliniczny ;)

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Nawilżacz Xiaomi – Humidifier Mi Home EU

Dodaj komentarz