Wielokrotnie trafiało do mnie pytanie – jak mopować za pomocą robotów Roborock? W teorii jest to bardzo proste, ale w praktyce nie jest tak różowo. Trzeba wiedzieć co i jak robić, żeby robot mopował rzeczywiście, a nie tylko udawał, że to robi. Jak zatem wygląda mopowanie roborock?

Poradnik „Mopowanie Roborock” będzie podzielony na dwie części. Wspólną, dotyczącą samego robota, bo jest ona bez różnicy dla każdego z modeli. Oraz aplikacyjną, gdyż trochę inaczej włączamy mopowanie w różnych odkurzaczach. Od razu zaznaczę też, że ten typ mopowania to bardziej przecieranie niż szorowanie podłogi. Nawet jeśli dobrze wszystko zrobicie to i tak robot nie będzie zmywał idealnie.

Filtry, pojemnik i szmatka

Zacznijmy od tego, że są trzy główne elementy wyposażenia robota, które są związane z mopowaniem. Filtry, pojemnik na wodę oraz szmatka. Pojemnik na wodę i filtry są ściśle ze sobą związane. Jeśli popełnicie błąd przy pojemniku to zapchacie filtry. Chodzi tutaj o używanie detergentów. Pierwsze co zapewne zrobicie to wlejecie do pojemnika wodę oraz trochę płynu do podłóg. Uruchomicie robota, on ładnie objedzie całe mieszkanie, a kiedy wróci na miejsce to dalej będzie miał wodę w pojemniku.

Mopowanie Roborock
Mopowanie Roborock

Związane jest to z zanieczyszczaniem filtrów. Są to te dwa, białe elementy na środku pojemnika. To one najszybciej się zużywają dlatego Roborock od razu dorzuca zapasowe. Mają trzy kolory – biały, żółty i czarny. Można je podzielić odpowiednio na dobrze, źle i tragicznie. Źle i tragicznie mają tak naprawdę podobną właściwość – filtr przestał spełniać swoją funkcję. Musi być biały, albo w jakimś odcieniu brudnej bieli, żeby przepuszczać wodę. Inaczej będzie mopować na sucho.

Mopowanie Roborock
Mopowanie Roborock

Jeśli chodzi o szmatkę to tutaj nie ma żadnej wielkiej filozofii. Trzeba tylko pamiętać, żeby ją dobrze założyć. Powinna zostać wsuniętą w specjalną rynienkę oraz doklejona rzepami. Później cały pojemnik wsuwamy od spodu. Tak przygotowanego robota można wypuścić na łowy.

Aplikacja Roborock S50

W Roborock S50 oraz S5 Max mopowanie jest trochę ukryte. Musicie wejść do ustawień w głównej aplikacji i tam wybrać opcję mopowania. Jestem zwolennikiem mniej niż więcej i moim zdaniem takie ukrywanie potrzebnych opcji jest zbytnim utrudnieniem. Po skończeniu mopowania odkurzacz sam powinien powrócić do funkcji odkurzania.

Aplikacja Xiaomi Roborock

Aplikacja Roborock S6

Roborock S6 to ewolucja względem poprzednika, również w tym aspekcie. Nadal musimy wejść do głównych opcji i zaznaczyć włączenie trybu „Gentle” jednak robimy to tylko jeden raz. Moim zdaniem jeden raz za dużo, ale to subiektywna ocena. Wśród opcji odkurzania pojawi nam się charakterystyczna kropla, która oznacza, że wyłącza się tryb odkurzania i uruchamia tryb mopowania.

Roborock S6
Roborock S6

Jako ciekawostkę, powiem, że w Roborock S6 tak naprawdę nie trzeba włączać opcję Gentle. Odkurzacz zacznie mopować jak tylko podłączycie mu pojemnik z wodą. Gentle wyłącznie obniży głośność waszego odkurzacza, ale nie spowodowuje dużej różnicy.

Mopowanie Roborock – Podsumowanie

To w zasadzie wszystko jeśli chodzi o mopowanie z robotami Roborock. Dzięki tym kilku radom będziecie mogli lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w Waszych robotach 🙂


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty