Jesteście fanami jedzenia? Lubicie gotować? A może Wasz współlokator lubi pichcić na całego, ale nie jest to jego najmocniejsza strona i wątpicie w umiejętności? W takich przypadkach sprawdzi się jedno urządzenie – czujnik dymu. A co jeśli może być to czujnik dymu od Meross? Zapraszam do recenzji Meross Smart Smoke Alarm.
Unboxing i pierwsze wrażenie
W opakowaniu znajdziemy parę rzeczy, więc zacznijmy od tego, co wyciągniemy z pudełka:
- Czujnik Meross GS559AH
- Bramka
- 2 × śruba rozporowa
- instrukcja obsługi
- 2 × bateria AA 1,5 V
- zasilacz do bramki
- kabel microUSB
- inteligentny koncentrator
- CE DOC
Czujnik Meross Smart Smoke Alarm jest dość spory, jego średnica wynosi 120 mm. W opakowaniu znajduje się także bramka. Taka sama jak w przypadku czujnika zalania. Jeśli więc ktoś już posiada urządzenie chroniące przed wodą, może zakupić Meross Smart Smoke Alarm bez bramki.
Szkoda tylko, że Meross nadal skłania do korzystania z kabli microUSB, a nie USB-C. Dostajemy za to adapter, co jest w sumie miłe, bo ja już powoli nie mam do czego tych sprzętów podłączać.
W zestawie są też baterie. Tak więc należy się duży plus dla Meross. Oczywiście jednocześnie przy małym minusie za ten brak USB-C.
Specyfikacja techniczna Meross Smart Smoke Alarm
- Marka : Meross
- Nazwa : Inteligentny czujnik dymu WiFi Meross
- Model : GS559AH
- Aplikacja : Apple Home, Meross
- Kompatybilność : Apple HomeKit, SmartThings
- Typ czujnika : Fotoelektryczny
- Akumulator : DC 1,5 V × 2 bateria AA
- Poziom głośności : 85 dB (A)
- Czułość alarmu : 0,115 – 0,168 dB/m
- Waga : 405 g
- Standard bezprzewodowy : 433 MHz
- Certyfikaty : CE, RoHS, WEEE
- Standard bezprzewodowy : 2,4 GHz
- Wymiary alarmu : (średnica × wys.) 120 × 36,7 mm
Aplikacje do Meross Smart Smoke Alarm
Chciałabym powiedzieć, że łączenie urządzenia z aplikacjami było proste i przyjemne, ale takie nie było. Niestety, ale nie mogę tutaj zaprezentować Wam aplikacji Dom z HomeKit. Próbowałam, naprawdę próbowałam zrobić wszystko, żeby Meross Smart Smoke Alarm się połączył, ale nie dało rady. Sama bramka bez problemu się dodała przez kod HomeKit, ale urządzenie nie.
Tym razem będę musiała obejść się bez HomeKit, nad czym bardzo ubolewam. Mam nadzieję, że kiedy Ariel będzie testował to urządzenie, znajdzie jakiś magiczny sposób na to, żeby połączyć je z tą aplikacją.
Zostaję więc jak na razie przy aplikacji producenta, czyli Meross, i zaprezentuję, w jaki sposób ona działa.
Meross – aplikacja
Sprawdzę więc, co możemy zrobić w aplikacji Meross. Ale zanim przejdę do sedna sprawy, pokażę najpierw, w jaki sposób urządzenie się paruje i jaki kroki w tym celu trzeba wykonać.
Pierwszą czynnością jest połączenie Huba. Trzeba podłączyć go do zasilacza i poczekać, aż zacznie mrugać. Wtedy zaczyn się parowanie urządzenia z aplikacją.
Gdy Hub jest połączony, można połączyć również czujnik ruchu. Ponownie trzeba podążać za instrukcją, która wyświetla się na ekranie telefonu.
Po trzykrotnym naciśnięciu wielkiego przycisku na urządzeniu i po usłyszeniu dźwięku sygnalizującego zakończenie akcji telefon połączy się z czujnikiem.
Należy odczekać dobrą chwilę, żeby urządzenie w końcu się połączyło z aplikacją. Będzie to od razu widoczne w głównym panelu i na urządzeniu.
Testy
Urządzenie powinno być przytwierdzone do sufitu. Ja niestety nie mogłam tego zrobić z 2 powodów. Nie jest to moje urządzenie, a tylko urządzenie, które dostaliśmy na testy. A po drugie mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, więc też nie mogę sobie pozwolić na takie „operacje” bez pozwolenia.
W związku z tym testowałam Meross Smart Smoke Alarm w „warunkach laboratoryjnych”. Fajne jest to, że można przetestować urządzenie prosto z telefonu. Służy do tego przycisk w aplikacji, na który wystarczy kliknąć. Po tym Meross Smart Smoke Alarm zaczyna wyć.
Przyznam, że jest to dość głośny dźwięk i na pewno sąsiedzi nie byliby zadowoleni, gdybym testowała ten czujnik późnym wieczorem…
Oczywiście w przypadku pożaru informacja o zdarzeniu zostałaby wysłana na telefon. Dzięki temu można szybko zareagować na niebezpieczeństwo.
W samej aplikacji jest również historia wydarzeń, dzięki czemu wiadomo, kiedy dane zdarzenie miało miejsce. I tak, pokazują się nawet odpalone testy.
Aplikacja Meross pozwala wybrać, na jakie alarmy czujnik ma reagować. Do wyboru są: wykrycie dymu, wykrycie wysokiej temperatury, wykrycie problemu z urządzeniem oraz alert niskiej baterii. Gdyby był to mój czujnik zostawiłabym pewnie wszystkie alerty włączone. Lepiej mieć wszystko pod kontrolą.
Podsumowanie Meross Smart Smoke Alarm
Czujnik dymu jest bardzo ważnym elementem smart domu – niezależnie od tego, czy jego mieszkańcy kochają gotować, czy lubią coś piec lub kompletnie nie chcą spędzać za dużo czasu w kuchni. Warto pamiętać o tym, że zdarzają się różne sytuacje, nad którymi trudno jest zapanować.
A korzystając z czujnika i jego alarmów, można uratować mieszkanie czy dom, a może i nawet pracę. Meross sprawdzi się idealnie. Może i jest dość spory, ale coś, co wisi na suficie, nie powinno aż tak przeszkadzać.
Dlaczego warto wybrać Meross? Alarm jest naprawdę głośny, więc nie ma szanse, żeby nie obudził mieszkańców domu, gdyby zaszła taka potrzeba. Są też powiadomienia z aplikacji, więc można zareagować tak szybko, jak to tylko możliwe, i nie zdziwić się po powrocie do domu, że cała kuchnia jest czarna, bo spaliło się ciasto w piekarniku.
Osobiście polecam firmę Meross, a co za tym idzie także Meross Smart Smoke Alarm.