W ostatnim dziesięcioleciu ekscytujący świat dronów rozkwitł, co doprowadziło do masowego wykorzystania tych urządzeń w fotografii.  Stało się to jednym z najpopularniejszych sposobów rejestrowania oszałamiających obrazów wizualnych. To, co kiedyś uważano za zaawansowane technologicznie i dostępne tylko dla nielicznych, jest teraz powszechnie dostępne dla każdego, bez względu na zestaw umiejętności. W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o dronach, a dodatkowo znajdziesz pięć najlepszych dostępnych opcji dronów. Jeśli jesteś gotowy do lotu, czytaj dalej!

Czym jest dron?

Zanim przejdziemy do cudownego świata dronów, ważne jest, aby najpierw dokładnie zrozumieć, czym jest dron. Pod względem technologicznym jest to samolot bezzałogowy. Znany jako UAV (ang. Unmanned aerial vehicle, czyli bezzałogowy statek powietrzny ). Dron to w zasadzie latający robot, który może poruszać się autonomicznie lub za pomocą pilota. W niedawnej przeszłości drony były głównie widziane i używane w wojsku, ale teraz są one częściej używane przez cywilów i ogół społeczeństwa do takich celów jak wideografia, a nawet usługi dostawcze. Filmowcy i dziennikarze regularnie używają dronów do szybkich ujęć sytuacji, które czasami są trudne do uchwycenia bez manewrowości drona.

Mówiąc prościej – dron to samolot, na którego pokładzie nie ma nikogo, co oznacza, że może występować w wielu różnych formach i stylach. Wszystko, czego potrzebujesz, to duży, przestronny obszar na zewnątrz, Twój dron i pilot do niego, i jesteś gotowy do pracy.

Jak latać dronem

Drony brzmią fajnie, prawda? Ale jak one działają? Cóż, choć może się wydawać, że drony są skomplikowane, posiadają one jednak dwie podstawowe funkcje: lot i nawigację.

Aby latać, drony potrzebują źródła zasilania, którym zwykle jest bateria lub paliwo. Rama wykonana jest z lekkich materiałów, które zmniejszają wagę i zwiększają manewrowość drona podczas lotu. Do nawigacji wymagany jest kontroler, który jest używany przez wykwalifikowanego operatora do uruchamiania, nawigacji i lądowania drona. Ten kontroler sprytnie komunikuje się z dronem za pomocą fal radiowych – w tym Wi-Fi.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas latania dronem, jest linia wzroku. Odnosi się to do widoku, jaki będziesz mieć ze swojego drona podczas lotu. Ważne jest, aby nic nie ograniczało widoku – należy uważać na drzewa, budynki i linie elektryczne. Latanie dronem w obszarach zabudowanych może być niebezpieczne, a gdy tylko stracisz z oczu drona, stracisz wszelką kontrolę.

Różne rodzaje dronów

Teraz już wiemy, czym dokładnie jest dron i do czego służy, dlatego ważne jest, aby nakreślić różne typy dronów, abyś wiedział, który typ będzie dla Ciebie odpowiedni. Niektóre drony są bardziej przystosowane do ciężkich, profesjonalnych zastosowań, podczas gdy inne mogą być pilotowane przez praktycznie każdego, kto ma odpowiednią przestrzeń do latania! Więc bez zbędnych ceregieli, oto cztery różne rodzaje dronów:

  • Drony wielowirnikowe: najpopularniejszy i szeroko stosowany dron dla profesjonalistów i hobbystów. Jeśli chcesz, aby dron wykonywał zdjęcia lotnicze lub nadzór wideo z nieba, to jest to odpowiedni typ drona. Drony wielowirnikowe można znaleźć w dowolnym miejscu w dużym przedziale cenowym ze względu na zróżnicowany zakres funkcji, ale są najłatwiejsze w produkcji i, w porównaniu z innymi typami dronów, często są również najtańszą opcją. Jedynym minusem jest to, że mają ograniczony czas lotu i wytrzymałość i nie nadają się do projektów na dużą skalę.
  • Stałopłatowe drony: całkowicie różniące się konstrukcją i budową od dronów wielowirnikowych, drony stałopłatowe używają skrzydeł tak, jak robiłby to samolot. Drony ze stałymi skrzydłami nie wykorzystują energii, aby utrzymać się w powietrzu, zamiast tego poruszają się naprzód po wyznaczonej ścieżce, dopóki ich źródło energii się nie wyczerpie. Ich czas lotu jest dobry, zwykle to kilka godzin, co oznacza, że idealnie nadają się do każdej operacji, która obejmuje większe odległości. Warto jednak zauważyć, że nie można ich używać do fotografii lotniczej i że są droższe. Ponadto musisz mieć wysokie umiejętności, aby latać dronem ze stałymi skrzydłami, a ponadto będziesz potrzebować jakiejś wyrzutni, pasa startowego lub katapulty!

  • Drony z jednym wirnikiem: te drony wyglądają niezwykle podobnie do helikopterów zarówno pod względem projektu, jak i konstrukcji. W przeciwieństwie do dronów z wieloma wirnikami, te modele mają jeden duży wirnik plus mniejszy na ogonie, aby ułatwić kontrolę. Drony jednowirnikowe są znacznie wydajniejsze niż wersje wielowirnikowe, z dłuższym czasem lotu i dodatkową możliwością zasilania silnikami gazowymi. Mimo wszystko te drony wiążą się z pewnym ryzykiem, a koszt jest wyższy. Duże ostrza mogą być niebezpieczne i do prawidłowego latania nimi potrzebne jest specjalne szkolenie.
  • Stałopłatowy hybrydowy VTOL: te hybrydowe wersje łączą zalety modeli ze stałopłatami z modelami z wirnikiem. Koncepcja ta była testowana od lat 60. XX wieku (z niewielkim sukcesem), jednak czujniki nowej generacji tchnęły nowe życie w ten pomysł. Te hybrydy wykorzystują połączenie automatyzacji i ręcznego przesuwania. Podnoszenie pionowe unosi drona w powietrze, a żyroskopy i akcelerometry działają, aby utrzymać drona w stabilizacji w powietrzu. Niestety, nie ma ich zbyt wiele na rynku do zakupu. Zamiast tego są używane głównie do testowania nowych usług dostawy.

Gotowy do startu

Przeanalizowaliśmy różne dostępne typy dronów i nakreśliliśmy ich mocne i słabe strony, czas na zakupy! W tym przewodniku przyjrzymy się wielu dostępnym opcjom i przy odrobinie szczęścia zobaczysz odpowiednią dla siebie. Do dzieła!

  DJI FPV Combo  

Zalety: Gogle DJI zapewniają wciągające wrażenia jak żadne inne, kamera 4K / 60FPS zapewnia najwyższą jakość wideo, szerokie pole widzenia.

Wady: Wyższy koszt może nie być odpowiedni dla zwyczajnych użytkowników, złożona konstrukcja oznacza, że musisz być wysoko wykwalifikowany.

Rozmiar: W25,5 x S31,2 L12,7cm

Aby uzyskać wysokiej, a nawet najwyższej klasy wrażenia z dronów, nie szukaj dalej niż dron FPV od DJI. Odpowiedni dla osób poszukujących drona do wykonywania bardziej profesjonalnych operacji na dużą skalę – ten dron FPV może to wszystko. Oszałamiająca kamera zapewni Ci wyjątkowe efekty wizualne, a dla tych, którzy chcą kręcić treści do filmów i innych operacji z produkcją premium, ten dron jest “tym jedynym”. Gogle DJI pozwalają zobaczyć w czasie rzeczywistym ujęcia, które przechwytuje Twój dron, zapewniając najwyższą kontrolę i zapewniając wciągające wrażenia, jak żadne inne.

Chcesz pięknych panoramicznych ujęć? Nie szukaj dalej. Kamera zapewnia 150-stopniowe pole widzenia, dzięki czemu wszystko, co chcesz w kadrze, będzie widoczne. Dzięki temu dronowi będziesz mógł zobaczyć świat z zupełnie nowego punktu widzenia – oczywiście w oszałamiającej jakości 4K UHD.

Ten dron nie ma zbyt wielu wad, jednak koszt jest oczywiście ogromnym czynnikiem. Wyceniony na ponad 6 tysięcy złotych, tak więc wielu zwykłych użytkowników będzie miało trudności z uzasadnieniem wysokiej ceny. Oczywiście dron taki jak ten jest przeznaczony dla profesjonalistów i do użytku przez osoby pracujące przy dużych projektach. Jeśli jesteś początkującym entuzjastą dronów, który chce zacząć, ten dron prawdopodobnie nie jest dla Ciebie, ale jest przykładem najlepszego, jeśli chodzi o bezzałogowe samoloty.

  DJI Phantom 4 PRO V2.0  

Zalety: 1-calowe czujniki CMOS rejestrują filmy 4K i zdjęcia 20 MP, pilot zdalnego sterowania z wbudowanym ekranem zapewnia precyzję podczas lotu.

Wady: Bardzo drogi, krótki maksymalny czas lotu.

Rozmiar: 35cm (przekątna bez śmigieł)

Zaprojektowany dla profesjonalnego twórcy, Phantom 4 Pro V2.0 od DJI to jedna z najlepszych opcji dronów dostępnych na rynku. Ta bestia przybywa z aparatem 20 MP i pojemnością wideo 4K, zdecydowanie jedną z najwyższej jakości kamer w dronie, który jest dostępny i idealny dla filmowców. System transmisji Ocusync 2.0 HD jest najlepszy z najlepszych – zapewnia stabilną łączność i fantastyczną niezawodność, dzięki czemu już nigdy nie będziesz musiał wracać do drugiego ujęcia.

Choć brzmi to niesamowicie, na szczęście wystarczy jedno ujęcie, ponieważ ten dron z aparatem ma niestety krótki czas, aby mógł być w powietrzu – łącznie około 30 minut. Wynika to oczywiście z faktu, że jest to quadkopter i potrzebuje ogromnej ilości mocy i energii akumulatora, aby pozostać w powietrzu i walczyć z grawitacją. Ponadto cena potencjalnie zrzuci wielu z was z krzeseł w szoku – ale jest to dron przeznaczony dla profesjonalnych filmowców i do tego celu jest wspaniały.

Goplus Syma X8HC Gyro RC Quadcopter  

Zalety: Doskonała kamera do przechwytywania oszałamiającego wideo, czteroosiowa konstrukcja, zdalne sterowanie.

Wady: Krótki czas lotu, mniejszy niż wiele innych dronów.

Rozmiar:H19 x W50 x L50cm

Ten elastyczny, lekki dron z kamerą firmy Goplus jest idealny do prowadzenia krótkodystansowych wypraw dronów i eksploracji obszarów z wysokości. Wysokiej jakości kamera HD 1280P, która jest wygodnie przymocowana do drona, uchwyci oszałamiające efekty wizualne i pozwoli Ci robić niesamowite zdjęcia i filmy z góry. Wbudowany sześcioosiowy żyroskop zapewni kontrolę nad dronem, zapewniając precyzyjne unoszenie się w powietrzu, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić o żadne awaryjne lądowania! Niezwykle lekki dzięki czteroosiowej konstrukcji, ten dron jest szybki, a dzięki dodatkowemu ekranowi LCD będziesz mieć pełną kontrolę – nawet podczas lotu. Jedynym minusem jest krótki czas, w którym będziesz w stanie utrzymać go w powietrzu, ale za genialnie niską cenę jest to oczywiste dla każdego, kto po raz pierwszy wyrusza w ekscytujący świat dronów.

  Goplus X8HG RC Gyro Quadcopter  

Zalety: Można latać w pomieszczeniach lub na zewnątrz, wiatroodporna, czteroosiowa konstrukcja zapewnia prędkość i elastyczność drona.

Wady: Mniejszy dron oznacza krótszy czas lotu, kamera nie jest najlepszą, jaką można dostać.

Rozmiar:H19 x W50 x L50cm

Jeśli szukasz wszechstronnego drona z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPV), który jest elastyczny i niesamowicie szybki, to X8HG RC Gyro od Goplus jest fantastyczną opcją. Odporny na wiatr. Jest mały, ale potężny, a czteroosiowa konstrukcja zapewnia doskonałą trwałość i elastyczność dla płynnego lotu.

Ten quadkopter jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do wielu jego konkurentów, można nim latać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, tak więc jest idealny na te ciemne, deszczowe dni w domu, kiedy każdy zastanawia się, co robić. Super fajny system Wi-Fi FPV umożliwia transmisję obrazu w czasie rzeczywistym między quadkopterem a telefonem, co oznacza, że będziesz mógł jeździć na pokładzie z dronem i zapewnić bezpieczną ścieżkę lotu. W zestawie znajduje się również ekran LED i pilot zdalnego sterowania 2.4G – wszystko, czego potrzebujesz i chcesz pilotować swojego drona.

Kamera 8 MP podłączona do drona nie zrobi oszałamiających zdjęć w taki sam sposób, jak kamera 4K, ale nadal uzyskasz wspaniałe, wyraźne obrazy. Dla każdego zwykłego entuzjasty dronów to więcej niż wystarczająco, aby Cię wciągnąć. Jedyną wadą tego drona jest krótki czas, w którym będziesz w stanie utrzymać go w powietrzu na raz, ale jeśli nie planujesz prowadzenia operacji długodystansowych, nie będzie to problemem, a Ty będziesz miał godziny nieskończonej przyjemności z tego drona.

  JSF TY5903 Quadcopter Annihilator  

Zalety: Sześcioosiowy system żyroskopowy zapewnia kontrolowaną manewrowość, a światła naprowadzające umożliwiają latanie w nocy.

Wady: Nadaje się tylko do krótszych lotów, aparat 0,3 MP jest dość kiepski.

Rozmiar: H27 x W31 x L31

Dron Annihilator firmy JSF jest idealny dla początkujących pilotów dronów. Sześcioosiowy system żyroskopowy pozwala na płynny ruch w powietrzu, dzięki czemu możesz rozmawiać z przyjaciółmi, pokazując swoje umiejętności i wykonując fajne sztuczki. Jego lekka, elastyczna konstrukcja została starannie zaprojektowana pod kątem zwiększonej odporności na zderzenia, więc nawet jeśli musisz wykonać nagłe awaryjne lądowanie, Twój dron powinien pozostać w nieskazitelnym stanie.

Zaletą tego drona jest włączenie świateł naprowadzających, umożliwiających lot nawet po zmroku. Jasne światła pozwalają łatwo zobaczyć, gdzie znajduje się Twój dron na niebie, dzięki czemu możesz z łatwością śledzić trasę lotu. Co więcej, pozwala to również na wykonanie super fajnych zdjęć nocnych, które można zrobić wbudowanym aparatem.

Jedynym minusem jest tutaj jakość tego aparatu. 0,3 MP są niezbyt zadowalające w porównaniu z innymi kamerami podłączonymi do dronów, które można zobaczyć zarówno w tym przewodniku, jak i gdzie indziej na rynku. Nie dostaniesz żadnych zdjęć godnych zwycięstwa w konkursie, ale jeśli szukasz drona z niższej półki cenowej, to jest to najlepszy wybór.

Przygotowany do lotu

Mamy nadzieję, że teraz zdajesz sobie sprawę z superinteresującego świata dronów i nie możesz się doczekać, aby go spakować i zacząć patrzeć na świat z zupełnie innego punktu widzenia! Aby odkryć jeszcze więcej opcji, sprawdź  szeroki wybór dronów tutaj  .

Jeśli nie stać Cię na drogiego drona z najwyższej półki, ale chcesz mieć kamerę lepszej jakości niż te dostępne w bardziej budżetowych modelach, możesz zabrać ze sobą  GoPro. Te miniaturowe kamery można przymocować do drona, co pozwala robić po prostu oszałamiające ujęcia HD bez konieczności korzystania z gadżetu premium. Co więcej, można ich używać do wielu różnych celów. Chwyć sobie wodoodpornego GoPro  i zabierz go na wszystkie przygody, czy to latanie dronem, wędrówki czy nawet nurkowanie – możliwości są nieograniczone!

Podobnie jak w przypadku każdego samolotu, istnieją przepisy i regulacje dotyczące tego, gdzie można, a gdzie nie można latać dronem. Musisz być świadomy tego, jak bezpiecznie latać dronem i mieć nad nim pełną kontrolę przez cały czas oraz upewnić się, że jest on zawsze w zasięgu twojego wzroku.

Informacje zawarte w tym przewodniku dla kupujących są aktualne w momencie publikacji, ale mogą ulec zmianie.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *