Jeśli chcesz zadbać o ochronę swojego domu, praktycznym rozwiązaniem jest wybór sprzętu do monitoringu. Takim urządzeniem może być na przykład kamera Annke l81HC. Zapraszam do recenzji i kilku słów o kolejnej próbie znalezienia idealnego podglądu świata zewnętrznego przez ekran HA.

Zawartość
Otwieram pudełko, a tam prosta instrukcja, szablon do wywiercenia dziur w ścianie w trakcie montażu, kołki i wkręty. A także naklejka informująca o zainstalowanym monitoringu oraz oczywiście kamera – czyli Annke l81HC. Poza tym – nic więcej. Nie ma zasilacza ani przejściówki POE.

kamera annke l81Hc zestaw

Kamera annke l81Hc – zestaw

Budowa i montaż

Kamera posiada zasilanie POE, co jest dużym plusem, ponieważ możemy do kamery podłączyć tylko jeden kabel. Mam wrażenie, że urządzenie jest stworzone do podłączenia do rejestratora i właśnie dlatego nie ma zasilacza, bo zasilanie daje rejestrator. Jeśli jednak chcemy używać jej jako sprzętu samodzielnego, mamy możliwość podłączenia zasilacza. Mała dygresja dotycząca problemu, z którym może się spotkać każdy. Mam router, który posiada wejście i wyjście z zasilaniem POE, więc myślałem, że podłączę kabelek i wszystko będzie działać. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało, że kamery potrzebują innego napięcia niż w routerach. Więc jeśli macie urządzenie, które nie jest przeznaczone do zasilania kamer, musicie zaopatrzyć się w osobny zasilacz. Koniec dygresji.

Powrócę więc do kamery. Jej obudowa jest cała metalowa, zapewne z jakiegoś stopu, a jedyny element plastikowy to przednia osłona i ozdobne paski po bokach kamery oraz końcówki złącza na rj45 (kabel internetowy) i zasilacz.

Kamera ma bardzo fajny sposób ustawiania kąta. Jest to po prostu pierścień, który dokręcamy, gdy ustawimy kamerę pod odpowiednim nachyleniem bez użycia narzędzi. Urządzenie posiada też mocną diodę doświetlającą monitorowany teren. Dotychczas spotykałem głównie kamery z diodami IR, a tu niespodzianka. Czy to rozwiązanie jest lepsze? Trudno powiedzieć, jednak na pewno łatwiej ocenić kolory niż w przypadku IR.

kamera annke l81Hc moc diody w kamerze

Próbka mocy diody LED w kamerze przy całkowitej ciemności

Ale wszystko zależy od tego, w jakiej odległości jest rejestrowany obiekt, osoba, zwierzę czy inna obserwowana rzecz. To tyle z moich wrażeń. Teraz coś dla wielbicieli suchych technicznych danych od producenta.

kamera annke l81Hc 3

Kamera Annke l81Hc 3

Dane techniczne Annke l81HC

Kamera Annke l81HC

Matryca: 1/2.7 CMOS
Rozdzielczość: 4 MP (2560 x 1440 20 fps)
Soczewka: 2,7 mm
Kompresja: H.265+/H.265/H.264+/H.264
Kąt widzenia: poziomo 102°, pionowo 54°
Zasięg oświetlenia: 30 m
Odporność na wodę: ip67
Temperatura pracy: -30°C do 60°C
Wymiary: 68,4 x 65,2 x 161,1 mm
Zasilanie: 12 V
Praca: wewnątrz/zewnątrz

Użytkowanie kamery Annke l81HC

Jak widać, w danych technicznych nie ma ani słowa o obsłudze kart pamięci. I rzeczywiście, mimo małej wzmianki w instrukcji, jak zamontować kartę, takowego wejścia nie ma albo ja nie znalazłem, mimo że trochę kamerę rozbebeszyłem. Bliższy jestem stwierdzenia, że instrukcja jest uniwersalna, napisana do kilku modeli i stąd ten błąd.

Jak wspomniałem na początku, kamera jest stworzona z myślą o pracy z rejestratorem, dzięki czemu w pełni obsługuje onvif. A co jeśli nie posiadamy rejestratora?, Możemy obsługiwać ją za pomocą aplikacji, telefonu, działa przez Home Assistant, a zarejestrowane dane możemy wysyłać od chmury, na FTP, na dysk Google albo wysyłać powiadomienie z nagraniem lub zdjęciem na adres mailowy.

Zacznijmy od aplikacji na telefonie. Polecana przez producenta aplikacja to Annke vision – do pobrania oczywiście bezpłatnie.

kamera annke l81Hc smarfonkamera annke l81Hc alarm smarfon

 

 

 

 

 

 

 

 

Po uruchomieniu wybieramy, którą kamerę chcemy obsługiwać.

Na głównym ekranie możemy zmienić podział ekranu na 1/4/9/12/16 kamer, jeśli oczywiście tyle mamy. Możemy powiększać cyfrowo podgląd obrazu do 8 razy, robić zdjęcie podglądu zapisane w telefonie, nagrać film, zatrzymać obraz (stopklatka), obrócić obraz czy też zmienić poziom redukcji szumów (w praktyce rozjaśnianie i ściemnianie obrazu). W głębiej ukrytych opcjach możemy ustawić strefę czasową, format daty, powiadomienia (np. powiadomienia push w określonych godzinach, przy wykryciu ruchu w obszarze, który sami definiujemy), aktualizacje kamery, szyfrowanie, zmiana kodu szyfrowania i konfiguracja ddns.

Aplikacja na komputer, którą zainstalowałem, sugerując się instrukcją to Guarding Vision.

guarding vision 2

podgląd guarding vision

Posiada ona te same opcje co aplikacja mobilna. Dodatkowo pozwala zapisywać obraz w trybie ciągłym lub przy ustalonych przez nas zdarzeniach.

A co, jeśli nie mamy komputera, na którym chcemy zapisywać obraz? Wchodzimy na adres kamery przez przeglądarkę i tak ustawiamy, co potrzebujemy, powiadomienia oraz to, gdzie mają być wysyłane filmy (np. na email czy na ftp), kiedy ma być włączana dioda oświetlająca (automatycznie, zawsze, nigdy czy wg ustawionego schematu). Oczywiście jeśli chcemy korzystać z ONVIF na Home Assistant, musimy ten protokół włączyć w kamerze z poziomu przeglądarki.

Po co nam to?

W artykule o kamerach Orlllo pisałem, jak połączyć kamerę za pomocą wtyczki motion eye. Oczywiście za jej pomocą można także skonfigurować tę kamerę, dzięki czemu możemy np. wysyłać screeny do Google Drive. Więc po co nam ONVIF? Możemy tym protokołem oprócz strimingu obrazu wyciągnąć takie dane, jak: obciążenie procesora kamery, ostatni restart (to chyba dla fanatyków informacji) i przede wszystkim informacja z czujnika ruchu kamery. Można ją zintegrować z inteligentnym oświetleniem w pobliżu kamery, jeśli takie mamy, albo wysyłać powiadomienie, że ruch został wykryty. Niestety nie możemy sterować oświetleniem, które oferuje kamera, a szkoda, bo to naprawdę mocna dioda. Mam też wrażenie, że obraz jest przekazywany szybciej niż przez motion eye, gdzie miewałem czasem nawet 2-minutowe opóźnienia.

W Home Assistant mamy do pobrania gotowe automatyzacje: np. zapisz 15-sekundowe nagranie na Dysku Google, gdy wykryjesz ruch. Ale to temat na osobny wpis, do którego może się kiedyś zmobilizuję.

Kamera Annke l81HC – podsumowanie

Kamera Annke przekonała mnie do siebie funkcją powiadamiania o wykryciu ruchu w obszarze monitorowanym wraz ze screenem. Robi to natychmiast i do tego wprost na telefon. Można używać tego jako popularnego judasza (czyli dowiecie się, kto do Was idzie, zanim znajdzie się przy drzwiach i naciśnie na dzwonek). Oczywiście inne kamery też posiadają tę funkcję, bo to kwestia oprogramowania, ale ta robi to naprawdę błyskawicznie. Kamerę Annke kupicie z tego linku, a wpisując kod VW4ZYEMF zyskacie 15% zniżki!

Plusy:

  • dobrze wykonana.
  • bardzo dobry obraz,
  • podświetlanie monitorowanego obszaru bardzo mocną diodą LED,
  • wysyłanie powiadomień bezpośrednio na telefon wraz ze zdjęciem o naruszeniu strefy,
  • POE,
  • obsługa ONVIF.

Minusy:

  • brak zasilacza w zestawie,
  • brak obsługi kart pamięci,
  • w oświetleniu brakuje opcji „włącz diodę oświetlającą, gdy wykryjesz ruch”,
  • kilkusekundowe błędy w obrazie, ale tylko w Home Assistant.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


Elektronikę ma we krwi! Krzysiek jest redaktorem oraz projektantem w SmartMe działającym w obszarze Home Assistant. Często lubi sam budować rozwiązania oraz rozwijać swoją pasję związaną ze smart domem. W wolnym czasie uwielbia robić zdjęcia, a my uwielbiamy je publikować ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

3 myśli na “Kamera Annke l81HC – recenzja dobrej kamery do monitoringu

Dodaj komentarz