Gdybym miał wymienić jedną firmę, która w ciągu ostatnich miesięcy naprawdę intensywnie inwestuje w świat Smart Dom to byłoby to Xiaomi. Firma, która jeszcze dwa lata kojarzyła mi się ze smartfonami teraz jest często wyznacznikiem tego co może być Smart. I nie planuje się zatrzymać nawet na 5 minut.

Lei Jun, CEO Xiaomi, wystosował ostatnio otwarty list w którym jasno zaznaczył, że w najbliższym czasie Xiaomi planuje mocno zainwestować w technologię 5G wraz z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). A co oznacza mocne inwestowanie w stylu Xiaomi?

1,5 miliarda dolarów rocznie

Od 2015 roku Xiaomi wydawało rocznie 300 milionów dolarów na badania w obszarze m.in. sztucznej inteligencji. Od teraz, przez najbliższe pięć lat planuje wydawać 1,5 miliarda dolarów rocznie na rozwój technologii 5G i sztucznej inteligencji. 1,5 miliarda rocznie przez 5 lat daje nam 7,5 miliarda dolarów na rozwój. Mają rozmach…

Xiaomi dotychczas dość losowo umieszczało elementy sztucznej inteligencji i 5G w swoich produktach. Nowa strategia ma to uporządkować i podejść do tematu znacznie bardziej kompleksowo.

AIoT

Lei Jun często podkreśla kwestię AIoT, czyli połączenia internetu rzeczy i sztucznej inteligencji. Xiaomi ma już gigantyczne doświadczenie w obu dziedzinach. Mimo, że sztucznej inteligencji nie mamy za bardzo jak sprawdzić (język chiński). Połączenie tych dwóch światów, tak, aby sztuczna inteligencja była natywna dla urządzeń IoT może otworzyć przed nami całkowicie inny świat.

Xiaomi coraz śmielej brnie w kolejne kierunki. Pokazuje, czy może być Przemysł 4.0. W przyszłości może to być jedna z najważniejszych firm w naszych domach. Już dzisiaj stosunek urządzeń Xiaomi do czegokolwiek innego (w moim przypadku) jest przytłaczający. A gdyby jeszcze dodać do tego spójną sztuczną inteligencję, aby wszystkim zarządzała?

Ja jestem za


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Xiaomi agresywnie inwestuje w Internet Rzeczy z AI (AIoT)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *