Kiedy ja ostatnio miałem sprzęt, który po rozpakowaniu sprawił, że powiedziałem: „WoW”? Dużo rzeczy się powtarza i chyba było to przy okazji HomePod’ów. Ale, gdy dostałem informację od AENO, że idzie do mnie smart grzejnik i mam uważać na paczkę, bo jest on w pełni szklany. Stwierdziłem ok, może być ciekawie.

Za oknem hula śnieg, mróz rysuje obrazy na szybach, a ja tańczę salsę samochodem na mojej drodze dojazdowej. Zima nadeszła, zaskoczyła wszystkich (nie tylko drogowców) i jest to idealny czas na testy sprzętów, które podwyższają nam temperaturę w pokoju. A pomimo tego, że napisałem już parę testów o różnego rodzaju grzejnikach to ten będzie wyjątkowy. Dzisiaj testuję dla Was Eco Smart Heater od AENO.

Smart grzejnik AENO to Premium przez duże P

Grzejnik przychodzi w bardzo niepozornym opakowaniu, zwykły karton, w którym znajdziemy dwa zestawy montażowe, skróconą instrukcję (na tyle prostą, że mi wystarczyła), zwykłą instrukcję i sam grzejnik. Dwa zestawy umożliwiają montaż grzejnika na conajmniej kilka sposobów. Grzejnik może po prostu stać na ziemi (wtedy dokręcamy mu „nóżki”), albo możemy go powiesić na ścianie lub nawet na suficie. Ja go postawiłem na ziemi, ale stwierdzam, że na ziemi albo na suficie byłby jeszcze ładniejszy.

smart grzejnik

Grzejnik ma wymiary 36,5 cm x 100 cm, czyli ma kształt prostokąta. Na podłodze możemy go postawić wyłącznie horyzontalnie, ale na ścianie jest opcja, żeby go powiesić zarówno horyzontalnie jak i wertykalnie.

smart grzejnik

No właśnie, czas przejść do jednej z najważniejszych zalet tego grzejnika, czyli jego wyglądu. Jest to najładniejszy grzejnik / smart grzejnik jaki widziałem. AENO postawiło na prostotę i dostajemy po prostu taflę czarnego szkła. Wygląd dla mnie boski, bo od razu czuć, że jest to produkt premium. Taki napis widnieje na opakowaniu, ale nie jest to wyłącznie napis.

Grzejnik na podczerwień i konwekcyjny jednocześnie

Z tyłu grzejnika znajdziemy moduł do którego dochodzi kabel oraz światło, które informuje nas o statusie grzejnika. Jedyne o czym musimy pamiętać i na co musimy zwracać uwagę jest nagrzewanie się grzejnika. Mamy do czynienia z taflą czarnego szkła na której nie widać, czy się nagrzewa, czy nie. Z drugiej strony, na jakim grzejniku to widać?

smart grzejnik

Grzejnik działa konwekcyjne oraz jednocześnie na podczerwień i jest w stanie ogrzać pomieszczenia do 30 metrów kwadratowych. Moc, którą jest w stanie wygenerować to ponad 700W, a dzięki technologii podczerwieni nie mamy do czynienia z nagłymi podmuchami powietrza, tylko jest ono równomiernie nagrzewane.

Aplikacja AENO

Aplikacją do sterowania grzejnikiem jest AENO – tak jak nazwa producenta. Nie znając go wcześniej obawiałem się, czy nie będę miał do czynienia z kiepską aplikacją, ale na szczęście obawy były bezzasadne. Aplikacja jest wykonana w nowej technologii i czcionkami kojarzy mi się z aplikacją Aqara Home, którą bardzo lubię. AENO jednak odróżnia się i kolorystycznie poszło bardziej w kolor czarny sprawiając, że nawet aplikacja jest premium.

Wystarczy pobrać aplikację na swój telefon, zainstalować oraz sparować ze swoim grzejnikiem. Jest to proste i intuicyjne. Aplikacja prowadzi przez kolejne kroki instalacji. Parowanie grzejnika z apką jest proste i gdy nadamy wszystkie zgody i podłączymy grzejnik do prądu to po chwili pojawi się wśród urządzeń do sparowania. Później klikamy parę razy dalej, podajemy hasło do WiFi i grzejnik pojawia się w aplikacji.

AENO mocno stawia na minimalizm i to widzimy, gdy otwieramy ustawienia grzejnika. U góry zobaczymy temperaturę grzejnika, później dwa przyciski ustawiające tryb ogrzewania (Stały oraz SMART), suwak, żeby ustawić temperaturę i przycisk do uruchomienia.

W belce poniżej znajdziemy kolejne opcje jak harmonogram, timer, statystykę oraz kolejne ustawienia. Harmonogram i timer opiszę szerzej w kolejnym akapicie, a teraz jeszcze przejdę przez statystykę i kolejne ustawienia.

Statystyka smart grzejnika – to coś nowego

Wchodząc w statystykę możemy sprawdzić jak dużo energii zużył grzejnik oraz z jaką moc ogrzewał pomieszczenie. Statystykę możemy oglądać zarówno w ujęciu dziennym, gdy widzimy konkretne godziny jak i w ujęciu miesięcznym. AENO mocno podkreśla to, że grzejnik jest energooszczędny, a w dzisiejszych czasach jest to ważniejsze niż kiedykolwiek.

Dzięki takiej statystyce możemy wprost sprawdzić z jaką mocą nagrzewamy pomieszczenia i ile prądu zużyliśmy. To za to pozwoli nam na jasne określenie tego ile kosztuje nas ogrzewanie. Jedyne czego mi brakuje w tym miejscu to możliwość wpisania taryfy i waluty, żeby od razu wyliczało mi ile wydaję, ale może kiedyś AENO to dorzuci.

Automatyzacje sercem inteligentnego ogrzewania

To, żeby nazwać grzejnik faktycznie inteligentnym kluczowe są automatyzacje, które będą sterować ogrzewaniem pomieszczenia. Tak jak wspominałem wcześniej – grzejnik posiada wbudowany zarówno harmonogram jak i timer. Dzięki temu możemy ustawić sterowanie ogrzewaniem tak, żeby nasz salon był nagrzany wtedy, gdy będziemy wracać z pracy, ale nie będziemy nadmiarowo ogrzewać go, gdy nie ma nas w pomieszczeniu. Możemy taże ustawić, aby grzejnik wyłączył się po określonym czasie.

smart grzejnik

Grzejnik zadba także o to, aby grzanie zgodnie z harmonogramem ustawiło nam konkretną temperaturę w pokoju. To jednak nie koniec, bo w aplikacji mamy jeszcze Smart Scenarios, czyli automatyzację. Dzięki nim możemy sterować ogrzewaniem również za pomocą zmian temperatury (np. ogrzewaj pomieszczenie, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera stopni), czy zmian statusów innych urządzeń. Najprościej byłoby to połączyć z czujnikami temperatury, ale na ten moment AENO jeszcze nie ma ich w swojej ofercie.

Smart grzejnik i asystenci

Ważnym elementem dzisiejszego smart home jest to, aby smart sprzęty komunikowały się z asystentami. Jak jest z Eco Smart Heater? Tutaj mam dobre wieści, ale również niestety złe (szczególnie dla mnie).

Dobre wiadomości są takie, że grzejnik komunikuje się z asystentem Google oraz Alexą. Dzięki temu jeśli mamy swój smart dom oparty na jednym z tych dwóch ekosystemów to będziemy szczęśliwi. Jest jednak łyżka dziegciu jaką jest brak wsparcia dla Apple HomeKit. Jeśli tak jak macie wszystkie urządzenia oparte na świecie Apple to ten grzejnik nie posiada tej integracji.

Czas na podsumowanie

Jaka jest moja ostateczna decyzja? Tak jak widzieliście na samym początku – jestem oczarowany tym grzejnikiem. Nowoczesna technologia grzania, wystarczająca dla pomieszczeń do 30 metrów kwadratowych, wsparcie dla Asystenta Google oraz Alexy oraz nieziemski design! To gigantyczne zalety tego grzejnika. Jedyne czego brakuje to wsparcie dla HomeKit, które dla mnie jest kluczowe. W dzisiejszym świecie budujemy swoje domy w oparciu o konkretny ekosystem.

smart grzejnik

A na sam koniec, jaka jest cena Aeno Eco Smart Heater? Jest to produkt premium, więc cena jest wysoka, ale nie aż tak jakbym sądził, tym bardziej, że jest on produkowany w polsce . Grzejnik kosztuje około 1200 złotych, więc sporo, ale nie dramatycznie dużo. Moim zdaniem cena jest jak najbardziej adekwatna i gorąco Wam go polecam!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz