No i przyszedł czas, aby zrecenzować kolejną kamerkę samochodową 70mai A800. Jak wiecie jestem wielkim fanem sprzętu od Viofo. 70mai zrobiło kamerkę w podobnym przedziale cenowym, ale uwaga… w 4K. Czy rzeczywiście jest warta uwagi? Czy wymienię swoją kamerkę na nową? Zapraszam Was do recenzji kamery, którą dostaliśmy od Cyfra.eu.

Specyfikacja:

Model: A800 (przednia) + RC06 (tylna)
Chipset: HISILICON
Sensor: Sony IMX415
Rozdzielczość: 3840×2160, 30 kl/s (bez podłączenia tylnej)
Kąt widzenia: 140 stopni
Format wideo: MP4
Maksymalna pojemność karty: 128gb klasa 10
Nagrywanie w pętli: jest
G-sensor: jest
Wbudowany GPS: jest
Bateria: wbudowana (akumulator)
Wi-fi: jest
Język polski: brak
Tylna kamera: opcjonalna

Wygląd

Wygląd jaki jest, każdy widzi – mówi stare przysłowie (to jest to z mniej znanych). Ale myślę, że warto tutaj podzielić się swoimi przemyśleniami, bo każdy ma inny gust. O czym mówię? Przejdę do tego później. Zacznijmy od opakowania. Pudełko, a właściwie dwa pudełka są bardzo standardowe. Na „froncie” mamy pokazaną kamerkę tylko z przodu. Osobiście bym to zmienił i pokazał przód i tył. W prawym górnym rogu jest duży znaczek 4K (w końcu to chyba jedyna kamera 4K w takiej cenie). Na dole jest nazwa modelu. Po bokach mamy podstawową specyfikację. Z tyłu informacje o producencie.

70mai A800

W środku znajdziecie bardzo ładnie zapakowaną „papierologię”. Sama kamera zabezpieczona jest w specjalnie przygotowanej do tego formie. Pod kamerką schowane są: kabel, „szpatułka”, „statyw” oraz zasilacz, który ma dwa wejścia USB. Drugie pudełko kryje kamerę tylną. Dlaczego tak zrobili? Ponieważ jest ona opcjonalna. Dla mnie fajne rozwiązanie (chociaż niektórzy ekolodzy by się zdenerwowali). Pudełko jest czarne minimalistyczne. Na środku jest złoty napis 70mai. Ok, opisaliśmy już pudełka. Czas na zawartość. Zrobiłem taki wstęp dlatego, że postanowiłem zrobić ankietę w redakcji, która kamerka jest ładniejsza 70mai, czy Viofo. Oprócz mnie wszyscy stwierdzili, że 70mai jest ładniejsze. Nie wiem czemu tak jest. Może to dlatego, że ja patrzę też na stronę praktyczną wyglądu.

70mai A800

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bo dla mnie 70mai A800 za bardzo wyróżnia się chociażby przez inny kolor obiektywu. Nie zrozumcie mnie źle. Wygląd bardzo mi się podoba, jednak jest dla mnie niepraktyczny ze względu na wyróżniający się obiektyw. Do tylnej kamery nie mam żadnych zastrzeżeń. Mała, zgrabna czarna „tubka” tak można ją w skrócie opisać. Na osobną uwagę zasługują kable i zasilacz. Dlaczego? Ponieważ kable są cienkie w porównaniu do kabli od np. Viofo czy Mikavi. Dzięki temu nie „rozszerzamy” sobie, aż tak podsufitki. Zasilacz ma pokazane „grafiką”, które wejście jest dla 70mai, a które może zasilić np. twój telefon.

70mai A80070mai A800


Działanie

Jak zwykle pisząc o kamerce samochodowej nie sposób nie wspomnieć o jakości nagrań . Jakość nagrań jest bardzo dobra. Jest to prawdziwe 4K.

Tylna kamera nagrywa w rozdzielczości 1080p i daje sobie radę nawet z moją przyciemnianą naklejką na szybie. W nocy również przednia kamera sprawuje się świetnie. Z tylną jest troszkę gorzej, ale przyzwyczaiłem się, że jest to kwestia ciemnej naklejki. W każdym razie tablice z tyłu również są widoczne. Kolejnym ważnym aspektem jest to czy nagrania są płynne. Tutaj musze potwierdzić, że wszystko dobrze działa jednak mam obawy, że akumulator wbudowany w kamerkę może mieć problemy przy wyższych temperaturach (pod wpływem nagrzania urządzenie może przycinać nagrania). 70mai posiada tutaj dwie „kratki wentylacyjne”.

„Samochód przed tobą poruszył się” – czyli jak działa ADAS?

Kolejną ciekawą funkcją jest system ADAS. Czym on jest? ADAS, czyli Advanced Driver Assistant jest to po prostu „asystent kierowcy”. Co on potrafi? Może np.  wykryć czy samochód przed nami się poruszył (fajna funkcja jak nudzimy się w korku i grzebiemy coś w telefonie). Potrafi wykryć zmianę pasa ruchu (tutaj przydało by się, aby kamerka wiedziała kiedy robimy to specjalnie) oraz ostrzega o potencjalnej kolizji (tutaj by mogła np. współgrać z tylną kamerką, aby ostrzegała o tym, że jakiś samochód z tyłu jedzie szybciej i zamierza nas wyprzedzić). Jedyną wadą tego systemu to, że mówi do nas po angielsku (mam nadzieję, że dodadzą język polski).

Menu w kamerce działa bez zarzutu. Niektórym osobom może przeszkadzać fakt, że na ekranie nie można wyświetlić obrazu z dwóch kamer jednocześnie – ja, osobiście nie używam podglądu na co dzień. Jedno co mi jeszcze przeszkadza to fakt, że przycisk zabezpieczenia nagrania nie wyróżnia się na tle innych przez co czasami trudno go znaleźć.

Aplikacja

Tutaj wielki szacunek dla programistów 70mai. Aplikacja działa bardzo dobrze. Wszystkie opcje dostępne w kamerce możemy zmienić w „apce”. Wykonana jest bardzo schludnie i czytelnie. Łączy się bez problemu, a co najważniejsze szybko pobiera nagrania na telefon (o ile się nie mylę sieć działa w częstotliwości 5 gHz). Aplikacja sama wyszukuje kamerkę jeśli ta ma włączone wi-fi. Posiada też łatwy system aktualizacji. Jedyną wadą dla mnie jest brak możliwości działania na kamerce, jeśli mamy podłączoną aplikację.

Akcesoria

Nie wiem czemu większość producentów broni się przed dodatkowymi akcesoriami. Wielu z nich zatrzymuje się na kablu ACC. Tak samo jest w przypadku 70mai. Mogli by dodać na przykład filtr polaryzacyjny.

Podsumowanie

Czy mogę polecić kamerkę 70mai Dash Cam A800? Tak, ale… jeśli potrzebujecie dobrego systemu ADAS i chcecie jakość 4K. Jakość nagrania 4K i ADAS nie jest dla mnie tak ważna jak chociażby pewna niezawodność przy wysokich i niskich temperaturach za sprawą między innymi wbudowanego kondensatora. Przy jakości Full HD również można przeczytać z łatwością tablice rejestracyjne.

Jeśli zatem szukasz nowego rejestratora i zależy czy na wyższej jakości niż Full HD, rejestrator samochodowy 70mai jest aktualnie najlepszą opcją budżetową.

70mai A800 możecie kupić na stronie cyfra.eu, która przesłała nam kamerę do testów.


Paweł to bardzo pozytywna osoba, która skrywa nie jedną tajemnicę ? Uwielbia Google Home i wszystko co można z nim połączyć. Nie boi się wyrażać Swojej opinii, a jego celem jest tak zaprojektować smart dom, aby nie było tego widać. Z chęcią recenzuje zarówno produkty Smart Home jak i kamery – np. samochodowe.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “70mai A800. Tanio, ale dobrze i to w 4K. Recenzja kamerki samochodowej w wersji Dual

Dodaj komentarz