Ostatnio otrzymałem przekaźnik dopuszkowy WiFi o nazwie Zamel Supla ROW-02. Z przyjemnością zdecydowałem się przetestować ten sprzęt (z nadzieją, że zostanie u mnie na stałe).
Firma Zamel działa w branży elektrotechnicznej ponad 25 lat. W poprzednich latach wprowadziła już parę systemów automatyki domowej: EXTA, EXTA FREE i EXTA LIFE. Odbiorniki Zamel z serii Supla, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z otwartego oprogramowania sprzętowego Supla oraz powiązanymi z nią usługami chmury. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli sterować swoim domem za pomocą telefonu z dowolnego miejsca na Ziemi!
Moduł Zamel Supla ROW-02, który mam okazję testować, służy do podłączenia do tradycyjnych analogowych łączników ściennych. Dzięki niemu będziemy mogli włączać i wyłączać dwa źródła oświetlenia osobno i to nie tylko za pomocą przycisków. Możemy sterować oświetleniem także przez telefon, za pomocą harmonogramów, a nawet głosowo (dzięki Google Home).
Parę słów o systemie Supla
Supla to polska propozycja dla automatyki budynkowej z możliwością integracji z wieloma innymi systemami inteligentnego domu. System Supla składa się z 3 głównych elementów:
- aplikacji na system Android lub iOS,
- serwera z chmurą,
- oprogramowania sprzętowego (Raspberry Pi, Arduino lub ESP8266).
Dla prostoty każdy może założyć konto w istniejącej chmurze na stronie supla.org. Dla tych, którzy nie ufają takim usługom, istnieje również możliwość instalacji Supla-Cloud na serwerze domowym.
Do puszek najczęściej stosuje się moduły z wbudowanym ESP8266, czyli mowa o łączności WiFi.
Supla niedawno świętowała 4. rocznicę istnienia i nie zwalnia tempa w swoim rozwoju. Przez ten czas paru producentów systemów automatyki domowej zdecydowało się zintegrować ten system ze swoimi produktami. Są to m.in.:
- Zamel,
- Nice (zarządzenie bramami wjazdowymi, garażowymi, roletami, markizami, żaluzjami),
- Varilight (ściemniacze LED, przełączniki, bez przewodu N),
- Heatpol (grzałki do grzejników).
A sam Zamel ma jeszcze w swojej ofercie moduły Supla do bram, rolet, oświetlenia LED, przekaźników oraz liczników energii.
O systemie Supla na pewno można wiele napisać, ale ja chciałbym jeszcze wspomnieć, że posiada dość dobre wsparcie społeczności na oficjalnym forum:
Dane techniczne
Montaż elektryczny Zamel Supla ROW-02
Po pierwsze, puszka elektryczna, w której chcesz zainstalować przekaźnik Zamela, powinna być głęboka (co najmniej 60 mm). Z praktyki wiem, że nawet Shelly 2.5, który jest trochę mniejszy niż Zamel Supla ROW-02, nie zainstalujemy w płytszej puszce. Zalecane są nawet puszki kieszeniowe. W sypialni mam płytką puszkę, ale jest podwójna. Miałem jedno miejsce jeszcze niewykorzystane, więc zdecydowałem się umieścić Zamela właśnie tam.
W trakcie montażu
Wygląd końcowy
Schemat montażu przekaźnika jest dość prosty. Raczej poradzisz sobie z tym bez problemu. Ważne jednak, żebyś zadbał o bezpieczeństwo. Koniecznie wyłącz odpowiedni bezpiecznik lub wyłącznik nadprądowy. Dodatkowo sprawdź próbnikiem elektrycznym czy na pewno nie ma prądu w przewodach. Upewnij się, że kolory przewodów oznaczają to co powinny, tzn. brązowy – faza, niebieski – neutralny, żółto-zielony – uziemiający. Jeśli nie wiesz, o czym teraz piszę, to koniecznie skorzystaj z pomocy elektryka!
Schemat montażu z dwoma żarówkami (brązowy – faza, niebieski – neutralny)
Podłączenie do aplikacji
Najpierw należy podłączyć poprawnie urządzenie do prądu oraz łącznika. Powinna migać zielona dioda. Jeśli świeci się światłem ciągłym, to płaskim śrubokrętem należy wcisnąć przycisk reset na co najmniej 5 sekund, aż zacznie migać. Zainstaluj aplikację na telefon z Androidem. Zanim połączymy się z Zamel Supla ROW-02, musisz jeszcze aktywować tymczasowo rejestrację klientów w chmurze Supla. Kolejne etapy widać na zrzutach ekranu.
Dodanymi urządzeniami można zarządzać z poziomu chmury Supla. Możliwe jest także włączanie/wyłączanie urządzeń, ustawianie harmonogramów, łączenie kanałów urządzeń w grupy itd.
Aplikacja mobilna
W aplikacji mobilnej możemy dodawać urządzenia Supla oraz nimi sterować. Aby włączyć wybrane oświetlenie, wystarczy przesunąć dany kafelek w prawo, wtedy na kafelku pojawi się przycisk włącz. Analogicznie w lewo – wyłącz. Nie znalazłem tego, żeby dało się konfigurować harmonogramy w tej aplikacji, ale bez problemu zalogujemy się na stronę serwera w przeglądarce internetowej i tam możemy wykonać dodatkowe czynności (tak jak na zdjęciu w poprzednim akapicie).
Testy
Przekaźnik Zamel Supla ROW-02 działa bez dodatkowej konfiguracji z dwoma typami tradycyjnych łączników ściennych:
- najczęściej spotykanym – bistabilnym,
- zwiernym (inaczej chwilowym lub dzwonkowym).
Nie trzeba wybierać dodatkowych ustawień, aby określić typ łącznika – działanie przekaźnika Zamel jest uniwersalne. Ja u siebie zastosowałem łączniki zwierne. To dlatego, że w bistabilnych, jeśli włączymy światło przyciskiem, a potem wyłączymy za pomocą aplikacji, to przycisk zostanie w pozycji „włączonej”. Wolę, żeby przyciski odskakiwały do pozycji początkowej.
Jeśli zdecydujesz się na łączniki zwierne, to pewnie będziesz musiał poćwiczyć (podobnie jak ja), żeby nauczyć się klikać nie za szybko i nie za wolno. Za szybko w ogóle nie reagował, a w przypadku wolnego kliknięcia, przekaźnik rozpoznawał go jako łącznik bistabilny.
Sterowanie z poziomu aplikacji na telefon działa praktycznie w ułamku sekundy, nawet nie będąc w zasięgu sieci lokalnej.
Porównanie rozmiarów przekaźników. Od lewej: Shelly 2.5; Zamel Supla ROW-02; przekaźnik Xiaomi Aqara
Uruchamianie ręczne – łącznik zwierny (chwilowy)
Uruchamianie ręczne – łącznik bistabilny
Integracje
Google Home
Wystarczy dodać usługę Supla w Google Home. Zamel ROW-02, jeśli nie zmienimy tego w chmurze Supla, domyślnie w Google Home wyświetla się jako dwa oświetlenia. Jeśli mamy podłączony głośnik Google (ja mam Mini), to bez problemu będziemy mogli sterować Zamelem Supla za pomocą głosu. W tej chwili Google niestety jeszcze nie udostępnia języka polskiego.
Widok w aplikacji Google Home
Korzystanie z asystenta głosowego Google
Jeśli zależy Ci na języku polskim, to istnieje trochę bardziej zawiły sposób. W tym celu należy skorzystać z usługi internetowej IFTTT. Poniższy filmik zawiera instrukcję jak to zrobić.
Home Assistant
Home Assistant ma wbudowaną integrację z systemem Supla. Aby dodać do niego swoje urządzenia, należy w pliku konfiguracyjnym umieścić odpowiednią sekcję:
supla: servers: - server: svr7.supla.org access_token: !secret supla_token
Gdzie !secret supla_token to token z odpowiednimi uprawnieniami wygenerowany na serwerze Supla:
Sterowanie urządzeniami Supla z poziomu Home Assistant działa natychmiastowo, natomiast jeśli zmienimy stan przekaźnika w inny sposób, to HA potrzebuje parę sekund, żeby zaktualizować ten stan w swoim systemie.
OpenHAB
Istnieje binding, dzięki któremu zintegrujemy sprzęt Zamel Supla z OpenHAB. Nie testowałem osobiście, ale podobno obsługuje większość rodzajów urządzeń.
https://github.com/SUPLA/openhab2-addons/releases
Domoticz
Występuje plugin, który obsługuje część urządzeń Supla:
Podsumowanie
W internecie ceny modułu Zamel ROW-02 kształtują się na poziomie 110-130 zł i wydaje mi się, że jest to rozsądna kwota. Zamela mam zamontowanego od miesiąca u siebie i na razie nie miałem z nim jeszcze żadnych problemów.
Zalety:
- bardzo szybka reakcja wykonania akcji w aplikacji mobilnej;
- w przypadku problemów z serwerem, wciąż możemy sterować modułem Zamel Supla za pomocą łącznika ściennego;
- po utracie zasilania i ponownym jego powrocie, przekaźnik wróci do poprzedniego stanu. (bez zasilania jest „Normalnie Otwarty”, ale zapamiętuje swój poprzedni stan i w razie czego powróci do niego);
- możliwość zainstalowania chmury na lokalnym serwerze, dzięki czemu będziemy mogli sterować z telefonu nawet podczas przerwy w dostawie internetu. Wtedy niestety nie będziemy mogli sterować spoza domu, chyba że mamy np. połączenie VPN z naszą siecią wewnętrzną lub korzystamy z integracji np. z Home Assistant;
- wiele możliwości integracji z innymi systemami;
- duża społeczność i forum w języki polskim.
Wady:
- w razie awarii serwera (nie ważne czy zewnętrznego czy naszego) nie ma możliwości sterowania modułem z aplikacji na telefon (nie ma trybu LAN, jedynie możemy postawić Supla-Cloud na lokalnym serwerze);
- święcąca na stałe zielona dioda, sygnalizująca poprawne połączenie WiFi. U mnie tak nie ma, ale jest szansa, że światło diody będzie widoczne pod łącznikiem przy zgaszonym świetle;
- polecam montować głębokie puszki elektryczne i wybierać w sklepie najszersze z dostępnych albo kieszeniowe.
Cieszę się, że rozwijane jest w Polsce tak ciekawe i wszechstronne oprogramowanie do bezprzewodowej automatyki domów jak Supla. Uważam, że Zamel zrobił dobry krok, wydając swoją serię urządzeń, bazujących na tym rozwiązaniu.
Jedna myśl na temat “Zamel Supla ROW-02 – test przekaźnika dopuszkowego WiFi”