Ten poradnik jest dedykowany wszystkim osobom, które stawiają pierwsze kroki w świecie smart. Jeśli więc macie robota Roborock S50 i chcielibyście wiedzieć, jak go poprawnie używać, to ten poradnik Wam w tym pomoże. Wszystkie kroki są dokładnie opisane i posiadają odpowiednie zdjęcia. Tego typu poradniki wchodzą w skład części projektowej od SmartMe.

Aplikacja

Aplikacja Mi Home (Xiaomi Home) służy do obsługi odkurzacza. Ikona aplikacji, którą należy uruchomić, wygląda następująco:

Logo Xiaomi

Po kliknięciu w aplikację na wyświetlaczu telefonu pojawia się poniższy ekran:

Aplikacja Xiaomi Roborock

Po kliknięciu w ikonkę odkurzacza pojawia się ekran główny, który pokazuje nam całe mieszkanie.

Aplikacja Xiaomi

Robot Roborock S50 skrupulatnie skanuje pomieszczenia, które odwiedza, przez co już po pierwszym odkurzaniu można zobaczyć układ własnego mieszkania. W tym menu widać pięć głównych opcji. Trzy najważniejsze to:

  • Obszary, gdzie Roborock nie powinien wjeżdżać. Są to zaznaczone czerwoną linią miejsca, których robot przekroczyć nie może. Jest to bardzo przydatne, jeśli mamy coś położonego nisko na ziemi, co podczas odkurzania mogłoby zostać zniszczone.
  • Pojedź na miejsce (Go to), czyli zaznaczenie miejsca, w które ma robot pojechać, wysprzątać, a następnie wrócić do swojej stacji. Przydaje się to wtedy, gdy na przykład coś się rozsypie albo zobaczycie gdzieś sierść zwierzaka.
  • Trzecia opcja Zoned cleanup to zaznaczanie obszaru odkurzania. Na ekranie pojawia się wtedy kwadrat, który możemy przesuwać po schemacie mieszkania, a także go pomniejszać i powiększać. Kliknięcie „ok” sprawi, że Robot zacznie sprzątać obszar zaznaczony przez kwadrat. Przyjmijmy, że chcemy, żeby robot posprzątał tylko konkretny pokój albo jedno miejsce, na które wysypały się chipsy. Zaznaczamy taki obszar i nasz Roborock wyjeżdża stacji, sprząta i wraca.

Tryby sprzątania i mopowania w Roborock S50

W samej aplikacji możemy wybrać jeden z pięciu trybów sprzątania. Najpierw musimy kliknąć w aplikacji na trzy kropki (…), żeby wejść w Ustawienia, a później wybrać tryb sprzątania (Cleanup mode).

Aplikacja Xiaomi
Aplikacja Xiaomi Roborock

W trybie sprzątania mamy 4 opcje:

  • Cichy (Silent), który jest cichszy niż zwykle.
  • Zbalansowany (Balanced), czyli taki, który jest używany w 95% przypadków. Robot dostosowuje przy nim siłę ssania do powierzchni, na jakiej się znajduje.
  • Turbo – daje robotowi więcej mocy i Max, który sprawia, że robot działa na najwyższych obrotach, co bardzo mocno słychać.
  • Ostatnia opcja to tryb mopowania. Pod robotem znajdziemy niewielki pojemnik na wodę, do którego dopinamy szmateczkę (powinna być  w zestawie). Po wybraniu trybu mopowania robot zacznie myć podłogę.
Aplikacja Xiaomi Roborock

Serwisowanie

Robot posiada trzy elementy, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • filtr HEPA,
  • główna szczotka,
  • miotełka do zamiatania.

Nie musimy pamiętać, kiedy trzeba wymienić daną część, bo Roborock sam nas o tym poinformuje. I to nie tylko w przypadku pełnego zbiornika na śmieci (wystarcza na ok. 3-4 dni dla 70 m^2), ale również elementów, które się zużywają. Po wejściu w Ustawienia (trzy kropki w ekranie głównym robota) i kliknięciu Care pojawi się ekran ze stopniem zużycia danych elementów:

Aplikacja Xiaomi Roborock
Aplikacja Xiaomi Roborock

Dosyć częstym problemem dla robota są włosy, które zaplątują się w miotełkę albo szczotkę. Tak unieruchomiony robot odkurza znacznie słabiej. Tutaj jednak Xiaomi wyszło z naprawdę fajnym pomysłem dołożenia nożyka (znajduje się on tuż pod górną klapą), który pozwoli nam przeciąć włosy i wyjąć je ze szczotki. Sam nożyk jest również miotełką do czyszczenia odkurzacza – sprytne rozwiązanie.

Sam filtr też łatwo się wymienia, tylko trzeba pamiętać, że jeśli umyjemy go pod bieżącą wodą, to musi on dokładnie wyschnąć, zanim go z powrotem umieścimy w robocie. W przeciwnym wypadku Roborock S50 będzie nam dawał znać, że mokry filtr mu się nie podoba i mamy go wysuszyć.

Na co zwrócić uwagę

Warto przed użyciem odkurzacza wyrobić sobie kilka nawyków (szczególnie ważne będą one wtedy, gdy podczas naszej nieobecności Roborock będzie sprzątał nasze mieszkanie):

  • Po pierwsze należy sprawdzić, czy wszystkie drzwi są otwarte. Nie raz zdarzyło mi się zamknąć robota w jego schowku, co pozwoliło mu odkurzyć co najwyżej jego stację.
  • Po drugie trzeba sprawdzić, czy na podłodze nie leżą jakieś rzeczy, które robot może wciągnąć. Jest bowiem szczególnie łasy na wszelkiego rodzaju kable. Jest to o tyle istotne, że często do drugiej strony kabla może być coś przyczepione (jak np. laptop czy lampa), a roboty nie słyną z litości.
  • Ostatni element to sprawdzenie, czy nie zostawiliśmy czegoś, na czym robot może się zawiesić. Koła robota Roborock są dość solidne i jest on w stanie pokonać naprawdę wiele, ale czasem gdzieś zawiśnie i woła o pomoc. Warto go wtedy uratować.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

3 myśli na “Roborock S50 – robot odkurzający. Poradnik dla każdego

Dodaj komentarz