Czas na test drugiej nowości od Realme! GT NEO 3T może nie różni się zbyt wiele nazwą od droższego modelu, ale jest to kompletnie inne urządzenie. Sprawdzam, jak sprawuje nowy, szybki średniak od chińskiego producenta.


Z niewiadomych przyczyn w ustawieniach urządzenia widnieje nazwa „Realme Q5 Pro”. Ups… Widocznie nazwa „GT…” lepiej wypada w Polsce, a to samo można Hindusom sprzedać jako „Q5 Pro”. Ten rebranding jest znamienny, bo różnic w stosunku do modelu „3” jest wiele. Postaram się je przedstawić w całkiem osobnym porównaniu, a tu skupię się na tym, jakim smartfonem jest Realme GT Neo 3T.

Zawartość pudełka

W czarnym, eleganckim pudełku, niemal identycznym jak w przypadku Trójki, prócz telefonu znajduje się kabel USB-C na USB-A, instrukcja i bardzo duży adapter o mocy 80 W.  Do zestawu dołączono też etui ochronne.

Tak wygląda w dołączonym etui

Wygląd

Smartfon występuje w trzech kolorach, w tym żółtym. I właśnie w takim kolorze otrzymałem telefon do testów. Nie jestem fanem tego koloru, białego zresztą też nie. I niezbyt podoba mi się znajdująca się z tyłu szachownica (mimo że lekko widoczna). Na szczęście można również dostać urządzenie w kolorze czarnym i w dodatku bez szachownicy.

Telefon jest tylko nieco cięższy i grubszy od modelu GT NEO 3. To zasługa większej baterii (aż 5000 mAh). Ergonomia nie jest najgorsza, bo jest to klasyka zaokrąglonego na krawędziach tyłu z płaskim ekranem na froncie.

Po lewej 3 letni OnePlus 7 Pro

Jakość wykonania

Wyspa aparatów jest cała czarna i kontrastuje ze złotą wyścigową szachownicą na obudowie. Mała szachownica jest także widoczna na samej wyspie między dwoma głównymi obiektywami. Wygląd nie zachwyca, ale jest o tyle dobrze, że „nie wieje” taniochą jak w przypadku modelu 9 Pro. Powtórzę też, że motywy „wyścigowe” zastosowane we wzornictwie obu nowych Realme GT nadają się na wzór skórki lub etui, ale niekoniecznie jako stały element telefonu.

Wykonanie tyłu i ramki to plastik, ale bardzo dobrej jakości.

Procesor

Parametry, którymi chwali się Realme, to procesor Snapdragon 870 z 5G i szybkie ładowanie 80 W. Procesor ten znajduje się też m.in. w Xiaomi 12X, POCO F4 czy poprzednikach Realme GT Neo 2 czy GT Master Explore Editon. Jest to nieco ulepszony flagowy Snap sprzed dwóch lat. W teście Geekbench procesor osiągnął wynik 1004 (Single-Core) i 2677 (Multi-Core). Jest więc trochę słabszy niż ten z GT NEO 3, ale dla porównania podobnie wyceniony testowany niedawno Vivo V23 z procesorem MediaTek Dimensity 920 wykręcił tylko 740 (1 rdzeń) i 2148 (multi). W codziennym użytkowaniu wydajność jak w większości modeli z tej półki powinna być wystarczająca. W zadaniach wymagających, jak np. przetwarzaniu fotografii w trybie Ultra Night, GT NEO 3 był znacznie szybszy. Chaos w nazewnictwie procesorów jest powszechny. Pamięci RAM otrzymujemy 8 GB i można w razie potrzeby powiększyć ją o 5 GB z dostępnej pamięci na dane.

Szybkie ładowanie

Telefon od 0 to 80% naładował się w 30 minut, a 100% procent osiągnął w 44 minuty. To naprawdę szybko. Nie tylko w porównaniu z konkurencją czy ze względu na wielkość baterii, lecz także z uwagi na fakt, że w praktyce rzadko przecież rozładowujemy telefon do zera. Tym bardziej nie warto do tego doprowadzać, jeśli zależy nam na dłużej żywotności baterii. Jest to świetny wynik i  zastanawiam się, czy naprawdę potrzebujemy dalszych innowacji w tej kwestii?

Ładowania bezprzewodowego oczywiście w tym przedziale cenowym nie ma.

Ekran

Od startu mamy założoną folię na wyświetlaczu. Ekran to OLED (Amoled to nazwa handlowa Samsunga), więc czernie są idealne, a 120 Hz daje dodatkową płynność obsługi. Niestety, jak przekonacie się w porównaniu  GT NEO 3 i GT NEO 3 3T, pod wieloma względami są to całkowicie inne telefony i zastosowane w nich ekrany będą właśnie jedną z takich większych różnic.

Powraca tu  też wada, którą zauważyłem w modelu Vivo V21, czyli kolorowa poświata na ekranie, gdy patrzymy na niego pod różnymi kątami i gdy tło jest białe lub bardzo jasne (czyli w przypadku przeglądania większości stron www czy menu w telefonie, jeśli nie zmienimy sobie motywu na czarny). Jedynym pocieszeniem jest to, że zastosowany panel wydaje się jaśniejszy i jest to nieco mniej zauważalne niż w Vivo V21. Dziura w ekranie na przedni aparat znajduje się po lewej stronie.

Kolorowa poświata wróciła. Już wolę ją z tyłu…

Aparat

Telefon posiada standardowy zestaw trzech obiektywów i by opisać jego możliwości, musiałbym powtórzyć to, co napisałem w kwestii GT NEO 3 czy wcześniej choćby Vivo V23. Wyspy wyglądają różnie. Różnić się będą także nieco ilością megapikseli, ale zdjęcia otrzymujemy podobne np. do Vivo V21. Z bajerów w aplikacji aparatu możemy wybrać robienie jednoczesnego zdjęcia z przodu i z tyłu (na przykład by zarejestrować swoją minę, gdy robimy piękne zdjęcie krajobrazu…). Tryb nocny na szczęście włącza się automatycznie, ale Ultra Night musimy wybrać samodzielnie, podobnie jak makro. Producent pisze na stronie o „potrójnym inteligentnym aparacie 64 MP”. Może to wprowadzać w błąd, bo 64 MP ma jedynie główny obiektyw. Warto dodać, że zdjęcia wyglądają zupełnie inaczej (kolorowo), gdy oglądamy je na ekranie telefonu, niż wtedy, gdy je pokażemy na innych ekranach.

Jak to działa?

Bateria 5000 mAh jest duża i wystarczy na dwa dni użytkowania. Głośniki również na plus, są stereo i głośno grające. I w dodatku niemal identyczne jak w GT NEO 3. Smartfon pracuje pod Androidem 12 z nakładką Realme IU 3.0. Nie ma wejścia na kartę microSD ani wejścia słuchawkowego. W kwestii oprogramowania również nie ma różnic w obsłudze poza skrajnymi sytuacjami, jak np. przetwarzanie zdjęć.

Podsumowanie

Oba modele Realme GT miałem okazję porównać z 3-letnim OnePlusem 7 Pro. Naprawdę można się zdziwić, jak w wielu detalach taki flagowiec z 2019 roku przewyższa choćby GT Neo 3T.

A podsumowując to, co Kowalski może obecnie kupić w pobliskim elektromarkecie, trzeba przyznać, że testowany niedawno Realme 9 Pro wypada naprawdę blado. Jest co prawda 500 zł tańszy, ale o wiele gorszy pod wieloma względami. Wygląd żółtego wariantu 3T jest dyskusyjny, ale pozostaje do wyboru również biały lub czarny. Trzeba przyznać jednak, że podobnie jak NEO 3, model Realme GT NEO 3T ma szansę sporo namieszać na rynku. Cena na poziomie 2099 zł za wariant 8/128 GB to ciekawa opcja.

Specyfikacja

Procesor Qualcomm Snapdragon 870

Pamięć 8 GB /128 lub 256 GB, UFS 3.1

Aparat 64/8/2 MP

Bateria 5000 mAh, 80 W

Wymiary 162.90 x 75.80 x 8.65 mm, 195 g

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz