Koronawirus jest w ostatnich na ustach wszystkich. Mówią o nim wszystkie media, łącznie z nami, i pokazują jak się rozprzestrzenia epidemia. Dzisiaj rano natrafiłem jednak na intrygujący przypadek w jaki sposób Face ID nie pomaga w walce z koronawirusem.

W moim ostatnim filmie na YouTube biegnę przez Giszowiec (Piękne miejsce w Katowicach! Koniecznie odwiedźcie!) w masce antysmogowej. Takie maski to u nas rzadkość, ale w Azji wręcz przeciwnie. Osoby w maskach możemy spotkać praktycznie wszędzie. Wbrew ogólnemu myśleniu to nie jest tak, że oni nie chcą czegoś złapać od nas. W Azji, jeśli jesteś chory to zakładasz maskę, żeby nie zarażać innych. Zatem jeśli pojedziecie do Wietnamu i Tajlandii i zaczniecie otwarcie kichać lub kaszleć możecie spotkać się z nieprzychylnymi spojrzeniami.

W związku z koronawirusem jest jednak inaczej. Każdy zakłada maskę w obawie przed zarażeniem. Maski wyprzedają się na pniu, a wielkie koncerny jak Xiaomi dostarczają je za darmo. W mieście Wuhan wszyscy chodzą w takich maskach, łącznie z Cam’em Macmurphym, który opisał ciekawy przypadek na łamach 9to5Mac.

Począwszy od iPhone X Touch ID zniknęło i pozostało wyłącznie rozpoznawanie twarzą Face ID. Jest to bardzo wygodny sposób autoryzacji, o ile nie macie maski! Nagle pojawił się problem, którego nikt się nie spodziewał. iPhone’y przestały rozpoznawać swoich właścicieli co utrudnia zarówno odczytywanie sms’ów, maili, czy płacenie w sklepie.

Oczywiście pojawi się pierwszy głos, „To weź to wyłącz!”. Ale my tak nie działamy. Jak jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni to łatwo nie odpuszczamy. W efekcie próbujemy zeskanować swoją twarz pod różnymi kątami – od góry, od dołu, a może w końcu załapie. Przy kasie zrobi się mała kolejka, ale nam się w końcu uda. Bo ciężko jest odpuścić i wyłączyć funkcję do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Może to mieć nawet gorszy wpływ, bo ludzie mogą zdejmować maski, żeby się uwierzytelnić. Tym samym zwiększają ryzyko zachorowania na wirusa… Jest to w sumie specyficzny problem pierwszego świata w naprawdę niezwykłej sytuacji. Pojawiły się nawet głosy, żeby Apple nauczył Face ID rozpoznawać ludzi w maskach.

A jak byłoby w Waszym przypadku? Od razu wyłączylibyście funkcję, czy próbowali do skutku? Bo może się uda.

Źródło: 9to5Mac

Zdjęcie Tore F na Unsplash


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *