Jesteś właśnie przed zakupem nowego smartfona? Przeglądasz rankingi najlepszych telefonów ostatnich miesięcy, jednak dalej nie wiesz, co wybrać? Zastanów się nad tym, jakie są twoje oczekiwania, a potem sprawdź najważniejsze parametry, które musisz wziąć pod uwagę, by podjąć dobrą decyzję.
Wyświetlacz, dużo GB pamięci, a może dobry aparat? Zobacz, jakie parametry warto wziąć pod uwagę i dopasuj je do swoich potrzeb.
Sposób korzystania z telefonu
O ile zdecydowana większość z nas korzysta ze smartfonów, o tyle nie każdy użytkuje telefon w ten sam sposób. Niektórym zależy na telefonie, który będzie służył do rozrywki, korzystania z ulubionych aplikacji czy oglądania filmów, inni chcą, by ich telefon miał świetny aparat, bo robienie zdjęć to ich pasja lub potrzebują odpowiedniej jakości fotografii do publikacji w social mediach. Są także osoby wykorzystujące smartfon do grania, uwieczniania siebie w trakcie wykonywania ekstremalnych sportów albo do wsparcia w organizacji bieżących zadań w pracy. Nie można zapomnieć też o niewielkiej grupie, której zależy po prostu na kontakcie z innymi, bez żadnych większych wymagań sprzętowych.
Ekran i rozdzielczość
Od ekranu i rozdzielczości uzależniona jest wygoda korzystania ze smartfona, zwłaszcza gdy wykorzystujesz telefon do pracy (używasz np. programów do obróbki graficznej) albo często grasz bądź oglądasz filmy na telefonie. W takiej sytuacji dobrze jest wybrać smartfon, który ma przekątną powyżej 6 cali. Istotna jest również kwestia rozdzielczości ekranu, najlepiej Full HD+ z 2520 × 1080 pikselami.
Łączność z siecią
Jeśli w Twoim przypadku szybkość internetu ma szczególnie znaczenie i korzystasz z pakietu danych komórkowych, to zdecyduj się na smartfon obsługujący sieć 4G LTE, LTE Advanced albo 5G. Gdy używając telefonu, łączysz się z Wi-Fi, to dobrym modelem smartfona będzie ten obsługujący Wi-Fi 5 lub 6.
Dobry aparat
Dla dobrej jakości zdjęć i video niezbędna jest rozdzielczość, ale także stabilizacja obrazu, autofokus i jasność obiektywu. Niezbędne są także takie obiektywy jak: teleobiektyw do przybliżania czy obiektyw szerokokątny. Aktualnie z łatwością możemy nagrywać telefonem video w jakości full HD, a tymi z wyższej półki – nawet i 8K.
Procesor
Korzystasz ze smartfona naprawdę intensywnie? Przeskakujesz z jednej aplikacji do drugiej, wybierasz skomplikowane programy, a jednocześnie zależy Ci, by wszystko płynnie działało? Tutaj ogromne znaczenie ma procesor! W rankingu najlepszych procesorów na ten rok w czołówce znajdują się: Bionic, Dimensity, Exynos oraz Snapdragon.
Pamięć
Procesor idzie w parze z pamięcią. Te dwa elementy są niezbędne, by telefon był wydajny i działał płynnie, nawet przy wielu włączonych aplikacjach jednocześnie. Aktualnie 4 GB RAM-u to minimum dla pamięci operacyjnej, które dalej pozwoli na wygodne korzystanie z telefonów z Androidem. Za to jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, to dobrze, by telefon miał minimum 64 GB pamięci wewnętrznej, chociaż w zależności od sposobu użytkowania smartfona można pokusić się o 128 GB, a nawet 256 GB pamięci, która bez problemu pomieści wiele aplikacji, zdjęć, filmów i wszystko to, czego potrzebujesz na swoim telefonie.
Obudowa
Wpływa nie tylko na estetykę telefonu, co oczywiście także jest istotne, ale również na komfort użytkowania. Aktualnie smartfony dostępne są w obudowach z tworzywa sztucznego, a także aluminium i szkła. W przypadku obudowy plastikowej plusem jest jej lekkość, a także fakt, że w razie potrzeby łatwo otworzyć telefon. Niestety z czasem tańsze tworzywa sztuczne mogą ulegać zniszczeniom i się zniekształcać się, przez co po czasie części obudowy nie pasują do siebie tak jak zaraz po zakupie. Jak to wygląda w przypadku szkła i aluminium? Zwiększają one estetykę sprzętu, są trwałe i solidne, jednak wadą może być zwiększona waga urządzenia oraz trudności z dostaniem się do jego środka w razie potrzeby.
Źródło i zdjęcia: Materiał sponsorowany