Dobry sprzęt audio robi ogromną różnicę w oglądaniu filmów. Moment lądowania na Omaha Beach, marsz imperialny, czy też nastrojowa muzyka Avatara. 13 lat po premierze pierwszej części do kin wchodzi nowy Avatar, a ja postanowiłem odświeżyć sobie jedynkę. Niesamowity wizualnie film, który poza genialną oprawą wizualną posiadał także świetną muzykę. Muzykę, która zasługuje na dobry sprzęt audio.

Kino domowe. Kiedyś był to wyznacznik luksusu. Jeśli wchodziło się do domu kolegi i widziało się ogromne kolumny, przy telewizorze to nie koniecznie oznaczało, że komuś mocno zależy na muzyce z filmu. Ale na pewno oznaczało, że jest to osoba majętna. Teraz podchodzimy do tego znacznie rozsądniej i dobry sprzęt audio ma w pierwszej kolejności dawać przyjemność z oglądania filmów.

Jak stosunkowo tanio i szybko poprawić jakość dźwięku?

Kiedyś mieliśmy telewizory i jeśli człowiek chciał poprawić jakość dźwięku to musiał wydać morze pieniędzy na kino domowe. Teraz możemy poprawić jakość audio znacznie taniej i bez konieczności zagracania połowy pokoju. Producenci telewizor nawet nie udają, że głośniki, które są w nich umieszczane są wysokiej jakości. Pełno promocji Telewizor + Soundbar sugeruje nam jakie jest najtańsze i aktualnie najpopularniejsze rozwiązanie.

Soundbar, czyli popularna belka pod telewizorem możemy nam z jednej strony dać bardzo dobry dźwięk, a z drugiej nie musi kosztować specjalnie dużo. Podstawowy soundbar od Sharp dostaniemy już za trochę ponad 300 zł. Mamy tutaj co prawda jedynie głośniki 2.0 i dźwięk jest dość płaski, ale i tak lepszy niż w dużej części telefonów! Soundbarem możemy sterować z poziomu Bluetooth, a moc 150W nie powala, ale na początek powinna wystarczyć.

Wydając trochę więcej, bo w okolicach 2 500 zł możemy już dostać sprzęty zarówno w systemie głośników 3.1 jak i 5.1.2, czyli zestawie, który możemy nazwać dźwiękiem przestrzennym. Za 2 599 zł dostaniem LG G1, czyli bardzo dobry soundbar LG w systemie 3.1,. Znajdziemy tam zarówno Dolby Atmos jak i porządną moc – 360W. W takim zestawie oprócz soundbara mamy również subwoofer, który nada odpowiednich basów.

Jeśli chcemy jednak czegoś więcej i szukamy dźwięku przestrzennego to warto jest spojrzeć na Samsunga i model Samsung HW-Q800B, który za cenę 2 499 zł oferuje nam bardzo przyzwoite 5.1.2. Moc mamy identyczną jak w LG, czyli 360W. Funkcji jest trochę mniej, ale Dolby Atmos jest na pokładzie, więc większość osób powinna być zadowolona.

Dla najbardziej wymagających warto jest spojrzeć na JBL Bar 9.1, czyli topowy model od JBL. Ilość kanałów w wypadku tego modelu to 5.1.4 i znajdziemy tam m.in. zgodność z HDR. Mamy tutaj trochę mniej mocy, bo 300W, ale dodatkowe głośniki moim zdaniem grają na jego korzyść. Cena tego soundbara to 4 199 zł.

Kina domowe ciągle w łaskach

Soundbary zabrały duży udział rynku kinom domowym, ale te nadal się trzymają. Jeśli chcemy mieć porządne kolumny i zestaw głośników to raczej pozostaniemy przy takim rozwiązaniu. Kino domowe z natury są droższe od soundbarów, ale też oferują znacznie więcej. Jeśli oczywiście jesteśmy audiofilami i wiemy, czego szukamy.

Tak jak w Soundbarach królują producenci telewizorów tak w kinach domowych głównymi markami są te, które zjadły swoje zęby na dźwięku Audio. Tym samym Soundbar będzie się znacznie lepiej integrował z naszym domem, ale gorzej grał, a kino domowe odwrotnie.

Szukając kina domowego na dzień dobry zapłacimy więcej niż za soundbar. Mamy co prawda wyjątki jak ten zestaw Yamaha HTR-2071 za 3 249 zł, ale jest to wyjątek potwierdzający regułę. Znajdziemy w nim dźwięk 5.1, porządny moc wyjściową 320 W i zgodność z dźwiękiem 4K.

Dokładając jednak trochę więcej trafimy już na naprawdę porządny sprzęt. Pioneer VSX-934 to pierwszy zestaw kina domowego z dźwiękiem przestrzennym 7.2, który pojawił się w tym zestawieniu. Możemy w nim znaleźć aż 8 wejść HDMI, wejście optyczne, a całość ma moc 330 W.

A jeśli mamy naprawdę pokaźny budżet na zestaw kina to możemy się skusić na Denon AVR-X2700H za 7 499 zł! Tutaj znów mamy 7.2, ale ten zestaw jest praktycznie wypakowany technologią od Dolby Atmos, przez Dolby TrueHD wraz z obsługą dźwięku 8K. Jeśli chcemy mieć topowy sprzęt grający to warto spojrzeć na ten zestaw.

Zestawy kolumn to powrót do przeszłości?

W świecie soundbarów i minimalizmu kolumny mogą wydawać się reliktem przeszłości. Nic bardziej mylnego, ponownie tylko zmienia się odbiorca. Kiedyś każdy chciał mieć wieżę z ogromnymi kolumnami, teraz mamy inteligentne głośniki. Nie udawajmy jednak, że HomePod Mini będzie miał taką samą moc jak prawdziwy zestaw kolumn. A takowe ciągle możemy kupić.

Zestawy kolumn Taga Harmony są ładne, dobrze brzmią i nie są skrajnie drogie. Za trochę ponad 2 000 zł dostaniemy 5 kolumn o łącznej mocy 300 W. Jeśli mamy je do czego podłączyć to jesteśmy w stanie wyciągnąć naprawdę dobry dźwięk. A jeśli wolimy dołożyć i wejść na wyższą półkę to mamy zestaw Wilson Raptor z 5 kolumnami, który kosztuje 4 499 zł. Tutaj design jest typowo klasyczny, więc raczej trafi w gusta audiofilów, którzy preferują to jak kiedyś wyglądały zestaw grające.

Pokój audio, czyli głośniki centralne

Jednym z elementów na które napewno zwrócę uwagę, gdy będę budować dom to głośniki centralne. Takie rozwiązanie kosztowo może wyjść najdrożej, ale pozwoli nam na osiągnięcie najlepszego efektu. Wiąże się także z przebudowaniem pomieszczenia w którym go robimy, więc remont murowany.

Niemniej jednak takie głośniki, poumieszczane w odpowiednich miejscach i odpowiednio skalibrowane dadzą nam prawdziwy dźwięk przestrzenny. Będziemy otoczeni dźwiękiem i każdy element będzie słychać idealnie. Identycznie jak w kinie! Taki właśnie zestaw chciałbym posiadać 🙂 Tutaj podsyłam Wam link, żebyście mogli je przejrzeć, a sam wracam do swoich HomePod’ów Mini…


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz