Tę recenzję piszę z wielką przyjemnością. Z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że mam idealny klimat do pisania, a po drugie, że sprzęt, który dzisiaj będę opisywał, jest produktem spełniającym moje oczekiwania. A z nadchodzącym sezonem palenia opon, torebek z Biedronki i wszystkiego, co powinno zostać poddane recyklingowi, warto zaopatrzyć się w czujnik jakości powietrza Aqara. Aqara TVOC to solidny czujnik i już za chwilę dowiecie się dlaczego!
Aqara jest jedną z moich ulubionych marek. Nie ukrywam tego, bo realnie przykładają się do swoich produktów, które nawet po latach działają bez problemu (to zresztą od nich zacząłem swoją przygodę ze smart home!). Tym bardziej ucieszyłem się, gdy zdecydowali się podesłać mi na testy najnowszy czujnik jakości powietrza Aqara TVOC.
Jak wygląda czujnik jakości powietrza Aqara?
Zacznijmy od designu. Aqara od zawsze przykładała uwagę do kwestii designu i tego, żeby ich produkty były ładne i nieszablonowe. Jeśli mam być szczery, to sam czujnik pod kątem wyglądu nie przypadł mi specjalnie do gustu. Jest bardzo prosty, wygląda jak prostokąt. Jak dla mnie jest trochę zbyt prosty.
Mam do czynienia z prostokątnym czujnikiem, którego dużą część przodu zajmuje ekran. Ogromną zaletą na pewno jest to, że ekran jest typu e-ink, czyli jego zużycie energii jest prawie znikome. Pod ekranem znajdziemy nowe logo Aqara, a na górze czujnika przycisk, którym możemy zresetować urządzenie.
Czujnik jest zasilany dwoma bateriami CR2450, czyli dość dużymi bateriami. Na szczęście otrzymujemy je w zestawie, są już włożone do urządzenia.
Co możemy zmierzyć?
Tu już mamy standard. Czujnik mierzy trzy podstawowe parametry, czyli temperaturę, wilgotność oraz oczywiście jakość powietrza. Jakość powietrza pokazywana jest tu w postaci listków. Pięć listków oznacza super, a jeden tragedię. System analogiczny do gwiazdek z czujnika Eve. Jest to bardziej czytelne od liczb i jasno pokazuje użytkownikowi, czy jest dobra jakość powietrza, czy raczej mamy do czynienia z kiepskim powietrzem.
Temperaturę i wilgotność pokazuje w normalnych wartościach.
Czujnik jakości powietrza Aqara w aplikacji głównej
Aplikacja Aqara Home przeszła długą drogę, ale jest ona zakończona z sukcesem. Czujnik w aplikacji pokazuje nam naprawdę wiele informacji, które zaraz poznacie. Musicie jedynie pamiętać o tym, że działa on po ZigBee, a oznacza to, że musicie mieć bramkę, aby sparować go z aplikacją. Ja posiadam bramkę Aqara M1S i to z nią sparowałem moje urządzenie.
W aplikacji czujnik pokazuje się w postaci trzech osobnych czujników: jakości powietrza, temperatury powietrza oraz jego wilgotności. To, co rzuca się od razu w oczy, to statystyka i detale. Gdy wejdziemy do aplikacji, to nie mamy już np. listków, tylko konkretne wartości. U góry znajdziemy informację, jaka była ostatnia wartość odczytana przez czujnik, oraz średnią wartość z danego dnia. Poniżej znajdują się wykresy jakości powietrza z możliwością zmiany pomiędzy dniem a tygodniem. W ustawieniach aplikacji znajdziemy między innymi możliwości zmiany pokazywania wartości z mg/m# na ppb.
Wartości z temperatury oraz wilgotności działają identycznie. Możemy zobaczyć ostatni pomiar, średni pomiar z dnia oraz wykresy danego dnia oraz tygodnia.
Asystenci i ekosystemy na pierwszej linii
Jednym z elementów sukcesu Aqara jest to, że współpracuje z każdym i tym razem nie jest inaczej. Czujnik prosto podepniemy do HomeKit, Google Home oraz Alexy. Możemy również go dodać łatwo do Home Assistant, dzięki bardzo dobrej integracji z Aqara. Możecie się jednak natknąć na problemy z tym, że nie będzie widoczna jakość powietrza lub urządzenie będzie czasem wypadać.
Czujnik jakości powietrza Aqara to brakujące ogniwo
Aqara buduje samodzielny, pełny ekosystem. Do pełnego zdjęcia brakowało m.in. właśnie czujnika jakości powietrza. Aqara TVOC Air Quality Sensor jest właśnie tym brakującym ogniwem. Zatem jeśli chcecie znać jakość powietrza, to właśnie pojawił się nowy, dość ciekawy produkt.
Jeśli chodzi o jakość pomiarów, to pomiędzy Eve a Aqarą mamy zbliżone odczyty. Co do jakości powietrza się zgadzają, a odnośnie do temperatury i wilgotności Aqara ma trochę wyższe wartości niż Eve. Który ma rację? Mówimy tu o dziesiątych procenta, więc ciężko odpowiedzieć.
Na pewno zaletą Aqary jest cena. Dostaniecie ją za niecałe 200 zł, a w aktualnej promocji na inteligentnydom.co dostaniecie ją nawet za 169 zł!