Jak często byliście świadkami niebezpiecznych sytuacji na drodze? Ktoś wymusił pierwszeństwo lub wbiegł wprost pod samochód? W przypadku takich zdarzeń warto mieć kamerę samochodową. Dzisiaj mamy dla Was recenzję kolejnej kamery 70mai – 70mai Lite.
Pierwsze wrażenie
Bardzo lubię wygląd kamer samochodowych 70mai. Zdobywają one kolejne nagrody i trzeba przyznać, że im się należy. Nietypowy, ale bardzo interesujący kształt. 70mai Lite wyróżnia się „złotą” kamerą. Całość jest czarna, ale obrotowa kamera ma kolor złoty. Bardzo fajne połączenie.
Poza tym mamy wyświetlacz o wielkości 2”. Pod wyświetlaczem znajdziemy cztery przyciski do sterowania kamerą oraz duży przycisk na dole do uruchamiania i wyłączania kamery. Jak ją pierwszy raz uruchomiłem, to spodziewałem się ekranu dotykowego, ale po kilku sekundach przyzwyczaiłem się do przycisków akcji. Z prawej strony znajdziemy gniazdo do ładowania przez micro USB oraz miejsce na kartę microSD.
Zawartość opakowania 70mai Dash Cam Lite
Dane techniczne
Sensor obrazu
Sony IMX307
Jasność obiektywu
F/2.0
Rozdzielczości
1920×1080
Kąt nagrywania
130 stopni
Zasilanie
5V 2A, zasilacz do gniazda zapalniczki w zestawie
Tryb parkingowy
Tak
Nagrywanie w pętli
Tak, nadpisywanie najstarszych nagrań. Nagrania ze zdarzeń drogowych nigdy nie są nadpisywane. Bieżące filmy mogą mieć długość 1, 2 lub 3 min.
Pamięć
16 – 64 GB, tylko karty microSD klasy 10 lub wyższej.
Cyfrowe polepszanie obrazu
WDR – dynamiczna zmiana ekspozycji
Czujnik wstrząsu
Tak
Moduł GPS
Dedykowany, dokupowany jako osobny produkt. Opisany w recenzji 70mai Dash Cam Pro.
Sterowanie głosowe
Brak
Wspomaganie kierowcy ADAS
Brak
Skład zestawu kamery
Kamera, nakładka z taśmą 3M (jeśli mamy moduł GPS, to jest zbędna), zasilacz do gniazda zapalniczki, długi przewód zasilający USB, łyżka do podważenia podsufitki, żeby schować przewód, 2 podkładki na szybę, instrukcja obsługi w języku angielskim.
Skład zestawu modułu GPS
moduł GPS z taśmą 3M, podkładka na szybę, instrukcja obsługi
Możliwości
Cztery podręczne przyciski, dostępne pod wyświetlaczem, pozwalają na szybkie włączenie lub wyłączenie dźwięku w nowych nagraniach, nagranie filmu ze zdarzenia, zrobienie zdjęcia i przejście do menu ustawień.
Kamera 70mai Lite posiada również tryb parkingowy. Możemy osobno ustawić czułość kamery w tym trybie. W przypadku uszkodzenia naszego samochodu albo kradzieży kół jest szansa, że uda nam się ustalić sprawcę. Po naszym powrocie do samochodu i przekręceniu kluczyka rejestrator poinformuje głosowo, że istnieją nowe nagrania parkingowe. Mnie się to zdarzyło przynajmniej dwa razy.
Montaż 70mai lite
Podobnie jak przy wersji pro, nie jest to skomplikowane. Najpierw należy przykleić elektrostatyczną podkładkę na czystą szybę w wybranym przez nas miejscu (najlepiej blisko środka obok lusterka wstecznego z dostępem do przycisków). Na tym etapie nie korzysta się z taśm ani kleju, więc późniejszy demontaż z pewnością nie porysuje szyby.
Następnie kamerę przyklejamy do podkładki w zaznaczonym na niej obszarze za pomocą mocnej taśmy dwustronnej 3M. Taśma ta znajduje się fabrycznie na plastikowej atrapie, dodanej do kamery. Na koniec trzeba jeszcze tylko ukryć przewód zasilający na skraju podsufitki oraz w słupku przednim. Gdybyśmy mieli z tym jakiś problem, producent dostarczył w zestawie łyżkę do podważania. Bardzo sprytne rozwiązanie.
Nagrania testowe z 70mai Pro
Poniżej znajdziecie wybrane filmy nagrane kamerą. W większości przypadków możemy przeczytać numery rejestracyjne mijanych pojazdów. Muszą one się jednak znajdować kilka metrów od nas. W nocy obraz z samochodów jadących z naprzeciwka czasem się rozmazuje. Dość mocno też widać światła. Niemniej jednak, nadal obraz z nagrań jest naprawdę dobry.
Test w dzień
Test popołudniu
Test w nocy
Aplikacja 70mai
Producent udostępnia aplikację 70mai na smartfony (Android, iOS), dzięki której możemy łączyć się z rejestratorem. W tym celu należy najpierw w rejestratorze włączyć udostępnianie WiFi. Wtedy kamera będzie widoczna jako osobna sieć WiFi.
Następnie łączymy telefon z tą siecią, a później w aplikacji 70mai rejestrator i klikamy „Connect”. Na kamerze musimy później autoryzować całą akcję.
Dzięki aplikacji możemy zmieniać wszystkie ustawienia kamery, zrobić zdjęcie z aktualnego widoku kamery i przede wszystkim przeglądać galerię. Galeria podzielona jest na podfoldery: Normal, Event, Parking i Photo. Najstarsze materiały z pierwszego z nich mogą zostać nadpisane, kiedy zabraknie miejsca na karcie pamięci i nagrywanie się zapętli.
Dodatkowo, w aplikacji możemy np. wyłączyć dźwięk włączania się kamery przy odpalaniu samochodu oraz zmniejszenia głośności.
Porównanie 70mai Lite vs 70mai Pro
Ta recenzja mocno nawiązuje do recenzji 70mai Dash Cam Pro, przygotowanej przez Michała. 70mai Dash Cam Lite, jak sama nazwa wskazuje, jest tańszym bratem dla wersji Pro. Nie posiada wszystkich elementów, które posiada wersja wyższa. Wśród nich możemy wyróżnić:
- Brak komend głosowych.
- Brak wsparcia kierowcy.
- Słabszą rozdzielczość.
Nadal jednak obie kamery 70mai to bardzo dobry wybór.
Podsumowanie
Kamerę 70mai Lite z modułem GPS możecie kupić na stronie cyfra.eu. Karta 32 GB w zupełności powinna wystarczyć. 1 minuta filmu o rozdzielczości 1920 x 1080 zajmuje ok. 120 MB.
70mai Lite to bardzo dobry rejestrator. Jeśli nie potrzebujecie sterowania głosowego i elementów wsparcia kierowcy, to zdecydowanie możecie się na niego zdecydować. W przeciwnym wypadku polecamy Wam 70mai Pro.
2 myśli na “70mai Lite – test kamery samochodowej”