Dzisiaj mam dla Was kolejny kontroler HomeKit! Dzięki niemu będziecie mogli sterować wszystkimi światłami w aplikacji Dom od Apple. Evvr przychodzi do nas z nowym sprzętem, który ma być innowacyjny, ale mi coś z nim nie gra. Czas na weryfikację czy In-Wall Relay Switch jest fajny i prosty jak go opisują, czy jednak przekombinowany.

EVVR to nowy producent, który chce zawojować świat Smart Home. Lubię takie firmy, bo często burzą status quo i pokazują nam coś innego, coś świeżego. In-Wall Relay Switch jest dokładnie takim sprzętem, który EVVR promuje dwoma hasłami – HomeKit i brak kablu neutralnego. Poza tym ma to być najmniejszy przekaźnik dopuszkowy umożliwiający nam sterowanie światłem.

evvr

EVVR In-Wall Relay Switch dwa w jednym, czy jeden w dwóch?

EVVR przybył do mnie w dwóch pudełkach. W pierwszej chwili byłem pewien, że to dwa różne kontrolery, jednak jest to pierwszy kontroler w dwóch urządzeniach. A jak chcemy podwójny włącznik to nawet w trzech! O co chodzi?

Przybyły do mnie dwa urządzenia – EVVR Smart Relay, który jest większy i maleńki Smart Switch Sub-Assembly. Chwilę zajęło mi zrozumienie na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, bo nie jest to moim zdaniem intuicyjne. Po przeczytaniu instrukcji zrozumiałem jednak o co chodzi.

evvr

EVVR Smart Relay to urządzenie, które podpinamy do źródła światła – np. żarówki. Sub-Assembly za to jest urządzeniem, które podpinamy wprost do włącznika światła i chowamy w puszce. Jeden Assembly jest w stanie obsłużyć dwa Relay’a, żeby jednocześnie załączać dwa światła.

Po co aż trzy urządzenia jak można mieć jedno?

Chwilę zajęło mi dlaczego EVVR zdecydował się na tak skomplikowaną konstrukcję, bo samo podłączenie tego wszystkie jest dość zagmatwane. Ponownie pomogły mi instrukcje producenta, a dokładnie – ich strona. W idei EVVR sub-assembly jest jedynym urządzeniem, które ląduje w puszce. Dzięki temu, że jest tak niewielki to ma szanse się zmieścić nawet w płytkiej puszce, a nie potrzebuje głębokiej jak każdy inny przekaźnik. Za to Smart Relay’e lądują tam gdzie żarówki, czyli np. w podwieszanym suficie albo wewnątrz żyrandola.

evvr

EVVR In-Wall Switch – jak to podłączyć?

Ok, a jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? EVVR dość mocno promuje, że ich sprzęty nie wymagają kabla neutralnego. Ja jednak miałem schemat z N-ką i tak go podłączałem.

Sub-Assembly posiada dedykowane piny z wychodzącymi kabelkami, które podłączamy bezpośrednio do włącznika światła. Smart Relay podpinamy do sieci i do źródła światła – w moim przypadku jest to żarówka. Pojawia się jednak problem z bezpośrednim połączeniem Sub-Assembly z Smart Relayem, gdyż musimy je połączyć bezpośrednio. W efekcie wyrzucenie Relaya gdzieś przy żarówce i „zapomnienie” o nim nie jest takie proste, bo jednak ta żyła, która połączy dwa urządzenia jest konieczna.

Jak podłączenie wyglądało w moim laboratorium możecie zobaczyć poniżej. Kabli jest naprawdę sporo. Na dodatek jeśli nie chcemy bawić się w wyrzucanie Relaya gdzieś dalej tylko zostawić go w puszce to pojawia się problem. Przekaźnik jest już spory i będziemy potrzebować minimum głębokiej puszki jak nie takiej z kieszenią. Dwa urządzenia zabierają już pełno miejsca i majaczy przed nami plątanina kabli. Kto je upychał w puszkach ten wie…

Jak dla mnie jest to przerost formy nad treścią i zamiast jednego, prostego przełącznika mamy wiele urządzeń, które musimy łączyć między sobą.

EVVR w HomeKit

Jak sprzęt wygląda w HomeKit? Tu nie ma się czego przyczepić. Wszystko działa super sprawnie – praktycznie natychmiastowo. Nie miałem żadnego problemu z parowaniem, a później sterowaniem światłem. EVVR przedstawia się jako sprzęt pod światło, więc możemy go używać jako switcha, żarówki albo np. wentylatora.

Producent sugeruje, że można go użyć nawet do sterowania roletami, ale nie polecam tego rozwiązania. Lepiej mieć dedykowane rozwiązania, gdzie możemy sobie ustawić rolety na konkretnej wysokości. To byłby wyłącznik przełącznik góra / dół.

Co o nim sądzę?

Ewolucja wymaga odważnych ruchów i taki postarał się być EVVR. Mnie jednak to rozwiazanie nie przekonuje – za dużo jest z nim zabawy w podłączanie. Jedynym miejscem, gdzie można to realnie wykorzystać to stare budownictwo, gdzie macie tylko płytkie puszki i tam wsadzicie Sub-Assembly, a Relaye wrzucicie np. przy żyrandolach. Nadal jednak będziecie musieli wykombinować jak połączyć te dwa urządzenia po kablu.

Dla wszystkich innych osób to rozwiązanie będzie zbyt skomplikowane, a umieszczanie tak wielu połączonych między sobą urządzeń w puszce jest niestety mordęgą. Niemniej jednak czekam na kolejne pomysły EVVR bo nie powielają schematów, a to jest ważne.

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Dodaj komentarz