W życiu czasem przychodzi taki moment, gdy zastanawiasz się: czy to już wszystko? Czy naprawdę nie ma niczego lepszego? Albo patrzysz na taki swój modem, który dostałeś w ramach umowy na Internet domowy. Niby jest i działa, ale… Pamiętasz, ile razy zawodził? Jak urywał połączenie? Na szczęście jest na to recepta, którą może być testowany router Mercusys MR70X.
Routerów jest na rynku sporo, a różnic pomiędzy nimi jak na lekarstwo. Dodatkowo te bardziej zaawansowane potrafią odpłynąć nie tylko ilością anten i wielkością, ale i ceną. Kilku producentów, jak choćby D-LINK, dość mocno się w nich wyspecjalizowało. Z kolei taki Huawei z początku w Polsce był właśnie z nich znany… na długo przed smartfonami, wojnami handlowymi i Lewandowskim. Przejdźmy zatem do dzisiejszego sprzętu od firmy Mercusys.
Zawartość pudełka
Pudło jest duże i czerwone. Trochę nie podoba mi się jakość opakowania. Mamy rok jaki mamy i już przywykłem, że nawet w budżetowych gadżetach opakowanie jest co najmniej ok. Tutaj karton, w którym leży router i reszta zestawu przywodzi na myśl otwieranie kolejnej podróbki konsoli SNES kupionej na bazarze. Samo urządzenie jest wykończone tworzywem błyszczącym typu „piano black”, a więc będzie zbierać rysy od samego patrzenia. Router Mercusys jest czarny i futurystycznie „ścięty” niczym statek kosmiczny ze Star Treka. Nie od dziś producenci tych urządzeń prześcigają się w tego typu wyglądzie. W pudełku jest jeszcze kabel Ethernet oraz zasilacz z dedykowanym łączem.
Wygląd Mercusys
W przeciwieństwie do funboxa z Orange router Mercusys posiada cztery anteny zewnętrzne, dzięki którym nie tylko mamy lepszy zasięg, ale i nikt z domowników nie ma możliwości czegoś na nim położyć. Po podłączeniu kablem do funboxa należy jeszcze wyłączyć Wi-Fi i skonfigurować urządzenie pod wskazanym adresem.
Z przodu świeci się jedna zielona dioda stanu pracy routera. Z tylu mamy trzy złącza LAN i jedno WLAN oraz przycisk reset.
Biały kabel łączy się z funboxem, któremu trzeba wyłączyć Wi-Fi, by router zaczął działać.
Specyfikacja
Standard AX1800 oraz Wi-Fi 6 to podstawowe cechy sprzętu od Mercusys. Router jest dwupasmowy i oferuje prędkości do 1,8 Gb/s (1201 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz). Funkcji jest cała plejada. Można skorzystać z opcji Quality of Service (QoS) i przydzielić urządzeniom priorytety, aby zapewnić im odpowiednią wydajność. Jest IPTV, które poprawia jakość transmisji, Obsługa VPN, a także Beamforming, który, kierując sygnał, również wpływa na jakość połączeń.
Bezpieczeństwo i „muminki”
Na pokładzie jest też WPA3, które daje lepszą ochronę i chroni przed atakami typu brute force. Funkcja Target Wake Time (TWT) ma na celu wydłużenie czasu uśpienia urządzeń i pracy baterii np. urządzeń mobilnych i IoT. MU-MIMO to wcale nie nowa wersja starej bajki, a oznacza to, że dane przesyłane są do wielu urządzeń jednocześnie poprzez kilka oddzielnych strumieni. Na pokładzie nie zabrakło Smart Connect, które poprawia stabilność połączeń z urządzeniami przemieszczającymi się po domu. Czy czegoś brakuje?
Test prędkości
Poniżej możecie sprawdzić wyniki testów prędkości. Funbox 1. przy urządzeniu; 2. „dwie ściany dalej” na skraju mieszkania; 3. na zewnątrz piętro niżej; 4. dwa piętra niżej.
Następnie Mercusys MR70X w tej samej kolejności.
Wyniki bywały nierówne i po paru dniach Orange zaczął sprawiać wrażenie bardziej przewidywalnego. Z niewiadomych przyczyn po dłuższym testowaniu router zaczął urywać połączenie i działać zdecydowanie gorzej niż sprzęt od operatora. Problem znikał po powrocie do korzystania z Wi-Fi Funboxa. Pomogła dopiero ponowna konfiguracja urządzenia.
Aplikacja
W sklepie App Store i Google Play znajduje się aplikacja, która pozawala na pełną obsługę routera, a przede wszystkim jego konfigurację. Panel obsługi jest intuicyjny i jest po polsku, co ułatwia jego obsługę. Z dostępnych opcji jest tu m.in. kontrola rodzicielska i możliwość wyłączenia określonych stron czy utworzenie sieci dla gości. Konfigurację można też załatwić bez niej, stosując się do rad zawartych w instrukcji poprzez dedykowany adres strony konfiguracji.
mercusys.com
Podsumowanie
Router Mercusys MR70X ma dobry stosunek ceny do zawartości. Jego cena zaczyna się od około 170 zł. Z minusów szkoda braku złącza USB, które mogłoby się przydać niektórym użytkownikom. Żeby wykorzystać możliwości urządzenia od Mercusys warto skorzystać z nieobowiązkowej aplikacji, a i parę urządzeń z obsługą Wi-Fi 6 również nie zaszkodzi. Z własnej perspektywy spodziewałem się większej stabilności połączenia w porównaniu z urządzeniem operatora, a Mercusys sprawił kilka niemiłych niespodzianek. Przy małym lokalu z niewielką liczbą urządzeń korzystających z Wi-Fi, używanie takiego sprzętu może być przerostem formy nad treścią. W przypadku większych metraży i własnego smart home rozwinie skrzydła. Jest to router z gatunku „wystarczający+”. Będzie spełniał swoimi cechami zapotrzebowanie większości domów, a przy tym jest niewielki i tani.
Specyfikacja:
- Typ: xDSL
- Architektura sieci: Gigabit Ethernet
- Porty we/wy: 3 x 10/100/1000 Mbit/s,1 x WAN (RJ-45)
- Standardy: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
- Pasmo: 2,4 GHz, 5 GHz
- Antena: Zewnętrzna stała 4x
- Bezpieczeństwo: Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej – WPA-PSK / WPA2-PSK/ WPA3
- Zapora sieciowa – SPI Firewall, wiązanie adresów IP i MAC
- Sieć dla gości – Sieć dla gości 2,4 GHz, sieć dla gości 5 GHz
- VPN Passthrough – Obsługa OpenVPN i PPTP
- Zarządzanie, monitorowanie, konfiguracja: – Kontrola dostępu – Zarządzanie lokalne – Zarządzanie zdalne – Porty 1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN – Przyciski Reset/WPS – Anteny 4 zintegrowane z urządzeniem anteny dookólne o zysku 5 dBi
- Funkcje specjalne: Standardy bezprzewodowe – Zgodność ze standardami 802.11ax/ac/a/b/g/n
- Prędkość transmisji – 1201 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz)
- Oprogramowanie: Sieć WAN Dynamiczne przydzielanie adresów IP/ statyczne przydzielanie adresów IP/PPPoE/L2TP/PPTP
- Akcesoria w zestawie: – Router MR70X – Zasilacz – Instrukcja szybkiej instalacji – Kabel Ethernet RJ45
- Wymiary: 208,8 × 171,6 × 41,7 mm