70mai Mini Dash Cam to ostatnia z trzech kamer samochodowych 70mai, które mieliśmy okazję testować.
Pierwsze wrażenie – 70mai Mini Dash Cam
70mai Mini Dash dalej utrzymuje design pozostałych kamer 70mai. Cylindryczny kształt w dalszym ciągu mi się podoba. Jest o wiele bardziej estetyczny niż zwykłe, kwadratowe kamery samochodowe. Jest jednak zasadnicza różnica w stosunku do pozostałych kamer, które testowaliśmy, czyli 70mai Pro Dash Cam oraz 70mai Lite Dash Cam. 70mai Mini Dash Cam nie posiada wyświetlacza. Jest to najmniejsza z kamer, w której ten element został całkowicie wyeliminowany.
Jeśli chcemy obejrzeć nagranie, uruchamiamy je z poziomu telefonu lub odtwarzamy z karty SD na komputerze. Czy doskwierał mi brak wyświetlacza? O tym napiszę później.
Zawartość opakowania 70mai Dash Cam Mini
Dane techniczne
Sensor obrazu
OmniVision OS05A10
Jasność obiektywu
F/1.8
Rozdzielczości
1600p25 (H.265)
1080p30 (H.264)
Kąt nagrywania
140 stopni
Zasilanie
5V 2A, zasilacz do gniazda zapalniczki w zestawie
Tryb parkingowy
Tak
Nagrywanie w pętli
Tak, nadpisywanie najstarszych nagrań. Nagrania ze zdarzeń drogowych nigdy nie są nadpisywane. Bieżące filmy mogą mieć długość 1, 2 lub 3 min.
Pamięć
16-64 GB, tylko karty microSD klasy 10 lub wyższej.
Cyfrowe polepszanie obrazu
WDR – dynamiczna zmiana ekspozycji
Moduł GPS
Nie
Sterowanie głosowe
Brak
Wspomaganie kierowcy ADAS
Brak
Skład zestawu kamery
Kamera, nakładka z taśmą 3M, zasilacz do gniazda zapalniczki, długi przewód zasilający USB, łyżka do podważenia podsufitki, żeby schować przewód, 2 podkładki na szybę, instrukcja obsługi w języku angielskim.
Możliwości
70mai Mini Dash Cam posiada tylko dwa przyciski. Jeden odpowiada za łączność WiFi, a drugi włącza lub wyłącza nagrywanie dźwięku. Zatem w porównaniu do czterech przycisków w Lite jest mniej opcji.
Kamera 70mai Mini posiada także tryb parkingowy. Możemy osobno ustawić czułość kamery w tym trybie. W przypadku uszkodzenia naszego samochodu albo kradzieży kół jest szansa, że uda się ustalić sprawcę. Po naszym powrocie do samochodu i przekręceniu kluczyka rejestrator poinformuje głosowo, że istnieją nowe nagrania parkingowe.
Montaż 70mai Mini Dash Cam
Podobnie jak przy wersji Pro oraz Lite, nie jest to skomplikowane. Tak naprawdę nie musiałem nawet zmieniać podkładki, wykorzystałem tę, którą już posiadałem (piszę o niej w poprzedniej recenzji). To ważne, jeśli zdecydujecie się np. kupić wyższy model kamery.
Najpierw należy przykleić elektrostatyczną podkładkę na czystą szybę w wybranym przez nas miejscu (najlepiej blisko środka, obok lusterka wstecznego). Na tym etapie nie korzysta się z taśm ani kleju, więc późniejszy demontaż z pewnością nie porysuje szyby.
Następnie kamerę przyklejamy do podkładki w zaznaczonym na niej obszarze za pomocą mocnej taśmy dwustronnej 3M. Taśma ta znajduje się fabrycznie na plastikowej atrapie dodanej do kamery. Na koniec trzeba jeszcze tylko ukryć przewód zasilający na skraju podsufitki oraz w słupku przednim. Gdybyśmy mieli z tym jakiś problem, producent dostarczył w zestawie łyżkę do podważania. Bardzo sprytne rozwiązanie.
Nagrania testowe z 70mai Mini
Poniżej znajdziecie filmy, które nagraliśmy kamerą. W większości przypadków możemy przeczytać numery rejestracyjne mijanych pojazdów. Muszą się one jednak znajdować kilka metrów od nas, ponieważ jeśli są dalej, to już takiej opcji nie ma. Jakość wideo jest niższa niż w przypadku wyższych modeli, co zresztą widać w specyfikacji technicznej. W nocy obraz z samochodów jadących z naprzeciwka czasem się rozmazuje.
Test w dzień
Test w nocy
Aplikacja 70mai
Producent udostępnia aplikację 70mai na smartfony (Android, iOS), dzięki której możemy łączyć się z rejestratorem. W tym celu należy najpierw w rejestratorze włączyć udostępnianie WiFi. Wtedy kamera będzie widoczna jako osobna sieć WiFi. Udostępnianie WiFi jest domyślnie włączone. Bez sparowania aplikacji nie uruchomimy kamery.
Dzięki aplikacji możemy zmieniać wszystkie ustawienia kamery, zrobić zdjęcie z aktualnego widoku kamery i przede wszystkim przeglądać galerię. Galeria podzielona jest na podfoldery: Normal, Event, Parking i Photo. Najstarsze materiały z pierwszego z nich mogą zostać nadpisane, kiedy zabraknie miejsca na karcie pamięci i nagrywanie się zapętli.
Warto kliknąć w Advanced Settings. Tam znajdą się ustawienia dotyczące między innymi monitorowania na parkingu oraz w razie ewentualnej kolizji.
Porównanie 70mai Lite vs 70mai Pro vs 70mai Mini
Ta recenzja jest ostatnią z serii recenzji kamer 70mai. Zaczęliśmy od topowej, później była wersja Lite, a kończymy na Mini. Największą różnicą pomiędzy pozostałymi kamerami 70mai a Mini jest brak wyświetlacza. Powiem jednak szczerze: wersja Mini nauczyła mnie, że wcale nie potrzebuję wyświetlacza. Korzystając z wcześniejszych modeli, wcale na niego nie spoglądałem. Bez tego elementu kamera 70mai Mini jest smuklejsza i… w sumie mniej rozprasza kierowcę. Poza tym kamera nie posiada wszystkich elementów, które znajdą się w wersji Pro, czyli:
- Brak komend głosowych.
- Brak wsparcia kierowcy.
- Słabszą rozdzielczość.
Nadal jednak wszystkie kamery 70mai to bardzo dobry wybór.
Podsumowanie
Kamerę 70mai Mini możecie kupić na stronie cyfra.eu. Karta 32 GB w zupełności powinna wystarczyć.
70mai Mini to bardzo dobry rejestrator. Przed zakupem warto zastanowić się, czy aby na pewno potrzebujecie wyświetlacza. Mnie ta mała kamera udowodniła, że ten element wcale nie jest nieodzowny, dlatego szczerze mogę ją polecić 🙂
Jedna myśl na temat “70mai Mini Dash Cam – test najmniejszej kamery samochodowej 70mai”