Kilka tygodni temu pojawił się pomysł. „A może zaczniemy robić podcasty? Takie luźne, technologiczne, ale z zacięciem smart home”. Ruszyliśmy od słów do czynów i przystąpiliśmy do kompletowania sprzętu. A dzięki firmie SPC Gear dostaliśmy do ręki najważniejsze oręże – mikrofon SM 950. Po raz pierwszy jego dźwięk usłyszałem u Huberta i wiedziałem, że muszę dowiedzieć się, czy się sprawdzi. I wiecie co? Sprawdził się 😉

Profesjonalny mikrofon to podczas nagrywania bardzo ważna rzecz. A właściwie najważniejsza. Zarówno przy nagrywaniu podcastów, jak i filmów kluczowe jest to, żeby było nas dobrze słuchać. Bardzo dobrze pamiętam, jak po pierwszych filmach SmartMe wiele osób zwracało, że jakość dźwięku jest co najmniej słaba…

SM 950

SPC Gear SM 950 – pierwsze wrażenie

Unboxing SPC Gear możecie zobaczyć na filmie poniżej. Polska firma zrobiła kawał świetnej roboty. Wszystko wygląda niezwykle profesjonalnie. Zarówno mikrofon, akcesoria, jak i opakowanie są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Urządzenie wydaje się być bardzo solidne i przy okazji… ciężkie. Razem z ramieniem waży prawie 2 kg!

W zestawie znajdziemy mikrofon w koszyku antywstrząsowym. Dzięki temu mikrofon nie będzie podatny na drgania. Dostajemy również POP filtr, który blokuje nadmierny ruch powietrza, gdy oddychamy lub wymawiamy tzw. głoski wybuchowe. Gdy przyszły do mnie osoby, które mają więcej do czynienia z mikrofonami, stwierdziły, że mikrofon ma „antyplujkę”. Producent mówi, że filtr chroni przez zabrudzeniami, ale wychodzi na to samo 😛

SM 950

Na sam koniec – ramię. Jest naprawdę długie i możemy je ustawić pod dowolnym kątem. Dzięki temu możemy np. schować mikrofon za monitorem i wyciągać go tylko wtedy, gdy nagrywamy. Niesamowicie wygodne rozwiązanie. Jedyny minus? Mam wrażenie, że mikrofon jest odrobinę zbyt ciężki dla ramienia i czasem zdaje się lekko opadać. W nowszej wersji albo odchudziłbym mikrofon, albo wzmocnił ramię.

Na sam koniec dodam tylko, że na samej górze urządzenia znajdziemy wygodny przycisk wyciszający mikrofon. Powiem szczerze, że jest on dobrze umieszczony i wygodnie się go klika. Człowiek nie musi sięgać do myszki.

Aplikacja do podłączenia? Po co to komu, czyli Plug&Play

Mikrofon podłączamy do naszego sprzętu za pomocą złącza USB. Fajnie by było, gdyby było USB-C, ale zdaję sobie sprawę, że do takiego kroku trzeba jeszcze trochę czasu. No właśnie, podłączamy i działa. Po prostu każdy komputer od razu wychwytywał mikrofon, zarówno Mac, jak i Windows.

Co więcej, podłączyłem mikrofon do monitora po USB, a później mikrofon do Maca po USB-C. I co? I działał bez zarzutu. Przejściówka numer 1, 2 i 3. Za każdym razem pstryk, i mikrofon działał. To pod kątem Plug&Play rozumiem 🙂

SM 950

Pozdrowienia z radia, czyli jakość SM 950

Czas przejść do głównego punktu, czyli jakości dźwięku SM 950. Powiem tak, wszystkie podcasty nagrywamy z wykorzystaniem tego mikrofonu i jakość jest genialna. Wiadomo, profesjonalistą nie jestem, ale dźwięk jest dla mnie krystalicznie czysty. Zarówno wysokie dźwięki, jak i niskie. A jako że oboje z Krzyśkiem jesteśmy basami, to właśnie czystość dźwięku przy niskich dźwiękach interesuje nas najbardziej.

Po raz pierwszy usłyszałem, jak Hubert mówił przez ten mikrofon i miałem wtedy wrażenie, jakbym wszedł w audycję RMF. Urządzenie pozwala na uzyskanie ciepłego, radiowego głosu, wygłuszając wszelkie niepożądane dźwięki z otoczeniu. Wspominałem, że jest to mikrofon kierunkowy? Nie? No to teraz mówię 😉

SPC Gear SM950 rejestruje szeroki zakres częstotliwości dźwięków – od 18 aż do 21 000 Hz. A dzięki czułości na poziomie 135 dB wychwytuje nawet szept czy też bardzo cicho wypowiadane fragmenty.

A we dwójkę się da?

Ano da się! Podcast prowadzimy razem z Krzyśkiem i jeszcze nie mamy pełnego sprzętu, dlatego musimy sobie radzić. Usiedliśmy zatem w równej odległości do mikrofonu pod kątem 90 stopni. Efekt spełnił nasze oczekiwania. Dźwięk jest dalej bardzo czysty i wszystko idealnie słychać. Nie da się tego porównać np. do mikrofonu krawatowego (który oczywiście jest do innych zastosowań).

Uwielbiam SM 950

Podsumowanie tej recenzji jest proste, ale co ja mogę zrobić, kiedy naprawdę lubię ten mikrofon! Jego cena też nie jest wysoka, bo dostaniecie go np. poniżej 400 zł na X-Kom.pl

Na plus:

  1. Jakość wykonania!
  2. Jakość dźwięku!
  3. Ładnie się podświetla.
  4. Mój głos brzmi jak z radia!

Na minus:

  1. Trochę za słabe ramię.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz