Coraz mniejszy wpływ mamy na komunikację w naszym domu. Coraz częściej nasze urządzenia komunikują się między sobą, a my jesteśmy w tym zbędni. Porozmawiamy więc o roli WiFi w internecie rzeczy (IoT).
Internet Rzeczy rozwija się w zawrotnym tempie. Sami możecie to dostrzec, patrząc, jak wiele zwykłych urządzeń staje się smart. To wygeneruje potrzebę dla coraz większej ilości interakcji pomiędzy urządzeniami. I to również bezprzewodowej. Jednym z wyzwań będzie wydajność. Co innego, gdy mamy w domu dwa laptopy i 4 komórki, a kompletnie inną sytuacją jest, gdy urządzeń, które chcą się komunikować, jest 20, 50 albo nawet 100.
Nie ma złotego środka. Nie znajdziemy jednego protokołu, który rozwiąże wszystkie nasze problemy. Jest ich pełno, wszystkie mają jakiś określony cel. Z czasem mogą się konsolidować. Nowsza technologia będzie w stanie wchłonąć kilka starszych. Przed nowymi protokołami będą pojawiały się wyzwania i decyzje:
- super niskie zużycie energii vs umiarkowane;
- duży zasięg vs lokalny zasięg vs bardzo krótki zasięg;
- bardzo małe zużycie danych vs umiarkowane;
- super małe opóźnienie vs niewielkie;
- krytycznie dostępny vs standardowo;
- licencjonowany czy nie.
WiFi
Zaletą WiFi jest jego uniwersalność. Może obsługiwać bardzo wiele różnych profili. Dzięki temu odegra znaczącą rolę w świecie IoT. Albo jako główna technologia do komunikacji, albo jako wspierająca. Weźmy na przykład Zigbee albo Z-Wave – urządzenia komunikują się między sobą w wybranym protokole, znacznie mniej zużywając baterie, na których działają. Jednak, aby wyjść dalej, potrzebują bramki, która posiada łączność WiFi i podpięcia do routera.
Nadchodzące wielkimi krokami 5G będzie traktować priorytetowo funkcje związane z Internetem Rzeczy. To właśnie tam będzie kluczowe opóźnienie poniżej czterech milisekund i bardzo wysoka dostępność. IoT z rozwiązań dla pasjonatów stanie się rozwiązaniem niezawodnym, wykorzystywanym przez miliony osób.
Porównanie protokołów
Wybrane protokoły możemy porównać względem wybranych atrybutów i przyrównać je do WiFi:
Współpraca różnych protokołów
Połączenia LPWAN (Low Power Wide Area Network) będą połączeniem pomiędzy urządzeniami a sieciami typu WiFi. WiFi i LoRaWAN to dwie najpopularniejsze technologie, które wspólnie adresują większość potrzeb dzisiejszego świata IoT. Oba działają w sferze nielicencjonowanych produktów. WBA i stowarzyszenie LoRa Alliance opublikowały wspólnie white paper. Chcą zademonstrować, w jaki sposób te dwa szeroko stosowane technologie łączności IoT mogą być wykorzystywane w tandemie, aby skutecznie wspierać szeroką gamę przypadków użycia. Pokazuje to jak wspólne działanie różnych standardów może przynieść nam realne korzyści.
LPWAN będzie obsługiwać inteligentny transport, inteligentne oświetlenie czy też inne elementy smart city. LPWAN stanowi dobry przykład współistnienia wielu nielicencjonowanych i licencjonowanych technologii . HaLOW, nazwa handlowa standardu 802.11ah, pozwala na wdrożenie WiFi w celu obsługi przypadków użycia LPWAN. Wiele różnych technologii obsługuje inną równowagę między zużyciem energii a szybkościami transmisji danych, dzięki czemu są optymalne dla różnych zastosowań.
Wielu dostawców usług już wdraża dwie lub więcej z tych technologii w tandemie. Dzięki temu są w stanie wspierać szeroką różnorodność usług tworzących Internet Rzeczy. Na przykład w złożonym środowisku takim jak smart city, możliwość korzystania z kombinacji technologii łączności będzie kluczem do ekonomicznie opłacalnego i bogato funkcjonalnego rozwiązania. Kluczowa jest obsługa przypadków użycia o różnych wymaganiach i zintegrowania ich wszystkich w ramach wspólnej platformy.
Źródło: IoT for All