Reolink to producent, którego na rynku kamer nie trzeba już przedstawiać. Pojawia się z wieloma produktami, w wielu moich recenzjach już gościł. Dzisiaj następca kamery sprzed ponad roku, czyli Reolink Duo 2. Co się zmieniło? Sprawdźmy!
Pomyślałem, że ta kamera wygląda jak jaszczurka. Jest płaska i ma dwa ślepia patrzące w różne strony. Ma też kąt widzenia szerszy niż zwykłe kamery. Po prostu ogarnia horyzont jak wspomniana jaszczurka. Tak zacząłem recenzję w zeszłym roku… tak więc jeśli chodzi o wygląd, nic kompletnie się nie zmieniło. Z daleka nie jesteśmy w stanie powiedzieć, z którą wersją kamery mamy do czynienia.
Zawartość opakowania Reolink Duo 2
W opakowaniu znajdują się:
- kamera,
- uchwyt,
- metalowe wzmocnienie uchwytu do ściany,
- szablon otworów na ścianę,
- kołki,
- śrubokręt,
- kabel RJ-45 (1 m),
- złączki uszczelniające kabel,
- naklejka informująca o monitorowaniu,
- instrukcja obsługi (po angielsku).
Kamera ma identyczne wyposażenie, nawet pudełko jest spójne z poprzednim modelem.
Kamera Reolink Duo 2 – jest ich sporo
Przypomnę 4 rodzaje tego modelu. Różniące się jedynie rodzajem komunikacji. Możemy więc wybrać, która nam odpowiada:
- Reolink Duo 2 4G obsługująca 4G i kartę SIM; posiadającą akumulator, który można ładować panelem solarnym;
- Reolink Duo 2 również z akumulatorem, ale działającym przez wifi;
- Reolink Duo 2 Wifi jak nazwa wskazuje, obsługuje sieci bezprzewodowe, ale wymaga zasilania;
- Reolink Duo 2 Poe, które wymaga zasilania i połączenia kablowego lub za pomocą kabla POE.
Z nowości są jeszcze wersje z osobnymi, dużymi reflektorami na spodzie kamery.
Podstawowe cechy Reolink Duo 2
Wszystkie kamery posiadają tę samą cechę, o której wspomniałem na początku. To bardzo szeroki kąt widzenia wynoszący aż 180 stopni w poziomie uzyskiwany za pomocą 2 obiektywów, których obraz jest łączony. Dzięki temu możemy jedną kamerą monitorować nawet bardzo szeroki plac, poza tym nie stracimy ani chwili jak w przypadku kamer obrotowych.
Co dwa obiektywy to nie jeden
Obydwa obiektywy są otoczone diodami IR oraz LED, co dodatkowo w nocy oprócz doświetlenia terenu daje kolorowy obraz. Z zewnątrz sprawia wrażenie, że coś na nas patrzy. Kamera posiada standardowo identycznie jak poprzednik wbudowany mikrofon i głośnik, czujnik ruchu oraz sensor jasności, dzięki któremu może automatycznie włączyć podświetlenie. Całość kamery wykonana jest z jakiegoś stopu i sprawia wrażenia solidnej konstrukcji. Jak na kamerę zewnętrzną przystało jest odporna na warunki zewnętrzne (IP66).
Mój model zasilany jest za pomocą kabla POE lub zasilaczem 12V (wtedy potrzebujemy dodatkowo podłączyć kabel internetowy). Model POE ma tę zaletę nad innymi wersjami tego modelu, że oferuje fps na poziomie 20 kl/s. Oferowana rozdzielczość to 8K (4608×1728 pix). Kamera obsługuje karty pamięci do 256 GB.
Kamera jest obsługiwana standardowo przez telefon aplikacją Reolink lub za pomocą komputera aplikacją albo też przez przeglądarkę www. Aplikację opisywałem przy okazji poprzednich kamer i odsyłam was do nich w tym miejscu. Oba obiektywy tworzą jeden obraz i nie możemy go rozdzielić na 2 jak w pierwszej wersji. Możemy natomiast precyzyjnie regulować, jak mają na siebie nachodzić. Więc mamy jeden obraz bez żadnej kreski, podziału itd. Kamery działają za pomocą RTSP np. w Home Assistant, więc zastosujemy kamerę w naszych automatyzacjach.
Specyfikacja:
- Wymiary ok. 18cm x 10cm x 4cm
- Rozdzielczość 4608 x 1728 (8 Megapikseli)
- 20 klatek/s
- Obiektyw f 2.0
- Kąt widzenia 180 stopni w poziomie, 60 w pionie
- Oświetlenie LED do 30 m
- Dwukierunkowa komunikacja (głośnik, mikrofon)
- Zasilanie 12 v, 2A
- Obsługa kart pamięci do 256 GB
Przykładowe ujęcia z kamery Reolink Duo 2
Poniżej zobaczycie to, co widzi kamera, czyli jak wygląda obraz widziany za pomocą dwóch obiektywów.
Dzień
Noc
Podsumowanie urządzenia Reolink Duo 2
Czy ta kamera jest warta swojej ceny? Moim zdaniem tak, bo ten ultraszeroki kąt widzenia jest czymś innym. Jest czymś wyróżniającym tę kamerę na tle innych. Czy warto zmieniać pierwszą wersję? To już chyba kwestia indywidualna. Obecna wersja względem poprzedniczki ma troszkę szerszy kąt widzenia (180 stopni, a poprzednia 150 stopni), ale za to nieco mniej klatek (20, a poprzedniczka 30). Jasność obrazu jest na podobnym poziomie. Akcesoria i obsługiwane karty są identyczne.
Jeśli zatem szukacie kamery, która obejmie swoim wzrokiem naprawdę dużą przestrzeń, to Reolink Duo POE jest naprawdę dobrym pomysłem