Czym się różni jeden czujnik ruchu od innego? Co takiego miałbym wprowadzić w czujnik ruchu Zamel, żeby faktycznie mnie jakoś zaskoczył? Odpowiedzią będzie komunikacja radiowa, która robi tutaj całą robotę! Czas na recenzję kolejnego produktu Exta Life.
Czujnik ruchu Zamel Exta Life to kolejny produkt po bramce, który mam okazję testować. Jest on dość ciekawym urządzeniem, bo wraz z samym czujnikiem otrzymujemy również magnetyczną podstawkę, która może pełnić dodatkowe funkcje (ale o tym później). Tradycyjnie zacznę od wyglądu urządzenia.
Jak wygląda czujnik ruchu Zamel?
Patrząc na ten czujnik ruchu, mam wrażenie, że mam do czynienia z typowym czujnikiem, jakich można znaleźć wiele na rynku. Owalny kształt, biały plastik, z dość dużą przestrzenią do wykrywania ruchu. Po chwili jednak okazuje się, że ten czujnik nie jest tak zwyczajny.
To dwa urządzenia – czujnik oraz magnetyczna podstawka, która pełni kilka funkcji. Po pierwsze umożliwia wygodne przekręcenie czujnika o 360 stopni. Mamy pełny okrąg, co pozwoli ustawić go pod dowolnym kątem. Dźwięk, jaki jest wydawany przy przekręceniu, nie jest zbytnio przyjemny, ale dzięki temu jest stabilnie. Niemniej jednak samo ściąganie czujnika z podstawki jest naprawdę sprawne.
Ukryte funkcje czujnika
Warto skupić się na ukrytych funkcjach urządzenia. No dobra, może niekoniecznie ukrytych, ale na pewno nie takich, które przychodzą na myśl jako pierwsze. Dotychczas zawsze było tak samo: czyli czujnik wychwytuje ruch i albo uruchamia alarm, albo włącza światło. To tyle.
Ten czujnik oczywiście też ma te funkcje, ale oparte na cyfrowym czujniku PIR, a dodatkowo ma nawet czujnik natężenia światła. W ten sposób nie tylko możemy sterować ruchem, ale również sytuacją, gdy ten ruch następuje. Np. chcemy włączyć światło, gdy wykryty zostanie ruch i będzie ciemno. Nie musimy włączać żarówki, gdy jest środek dnia.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest opcja antysabotażowa oparta na magnetycznej podstawce i akcelerometrze. Jeśli ktoś będzie tak sprytny, żeby ukraść lub zniszczyć nam czujnik, to może się niemile zaskoczyć, bo gdy czujnik straci dostęp do podstawki, to może odpalić alarm.
Jak komunikuje się czujnik ruchu Zamel Exta Life?
Zamel postawił na komunikację radiową i czujnik może się komunikować albo z bramką, albo z innymi odbiornikami Zamela bez bramki (kontroler w nomenklaturze Zamela). A jak to się sprawdza na co dzień? Naprawdę dobrze, mimo że nie miałem jak przetestować rozwiązania w ekstremalnych warunkach. W mieszkaniu oraz na korytarzu sygnał był natychmiastowy. Oczywiście im więcej ścian po drodze, tym gorzej.
Z jednej strony Zamel pisze, że komunikacja radiowa pozwoli na zasięg nawet 350 metrów, z drugiej jednak jest to urządzenie wyłącznie do montowania wewnątrz. Gdzie możemy go zatem sprawdzić? Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że mógłby się dobrze sprawdzić we wszelkiego rodzaju magazynach. Sam jednak takowego nie posiadam i musiałem się zadowolić warunkami domowymi.
Czujnik w aplikacji, w sumie nie za dużo
Aplikacją do sterowania czujnikiem jest Exta Life. Jej szerszy opis zrobiłem przy okazji Bramki Zamel Exta Life i tam was odsyłam. A jak w niej prezentuje się sam czujnik? Znajdziemy go w sekcji urządzenia > urządzenia.
Opcji tutaj jest w sumie niewiele. Czujnik jedynie przedstawia ostatni stan, czyli albo to, że został wykryty ruch, albo nie. Plusem na pewno jest czas odpowiedzi, bo komunikacja jest dwukierunkowa i bramka sama dopytuje się o stan czujnika, a nie jest tak, że tylko czujnik wysyła sygnał. Odpowiedź jest praktycznie natychmiastowa. To jest najszybszy czujnik ruchu, z jakim miałem do czynienia. Jeśli chcemy znaleźć informację o tym, kiedy był wykryty ruch to wszystko znajdziemy w liście powiadomień.
Wykorzystanie czujnika znajdziemy w scenach. To tam możemy tworzyć automatyzację, dzięki którym wykrycie ruchu wyzwoli akcje w innych odbiornikach. Najprościej? Jak wejdziesz do pokoju, to włączy się światło.
Można wykorzystać sceny ale również bezpośrednio sparować odbiornik z czujnikiem. Nie musimy posiadać nawet kontrolera EFC-01. Ciekawostka jest taka, że możemy sparować 5 czujników ruchu z 1 odbiornikiem. Jakikolwiek wykryje ruch to spowoduje załączenie odbiornika na zadany czas.
Czujnik ruchu Zamel jest naprawdę fajny
Pomimo niepozornego wyglądu czujnik ruchu jest naprawdę fajnym produktem. Na jego ogromny plus jest na pewno czas odpowiedzi, który jest perfekcyjny. Fajne jest też rozwiązanie z magnetyczną podstawką, która dodatkowo umożliwia konfigurowalne wyjście NO/NC.
Czy jest idealnie? Nie, bo brakuje mi historii. Ale jest bardzo, bardzo dobrze, jeśli szukacie fajnego czujnika opartego na cyfrowym czujniku PIR i korzystającego z komunikacji radiowej.