DJI Pocket 2 to nowa generacja kieszonkowej kamery z wbudowaną 3-osiową stabilizacją, ekranem dotykowym i dużymi możliwościami rejestrowania obrazu. Najnowszy model dostał usprawnienia, które na pewno zainteresują vlogerów. Jak sprawdzi się nowa kamera od DJI? Zapraszam do recenzji.
Wstęp
DJI Pocket 2 należy do nowej kategorii kamer „all-in-one” i ma inną grupę docelową niż kamery sportowe albo smartfony zamontowane na gimbalach.
Kamery sportowe, takie jak na przykład GoPro Hero 9, wykorzystywane są najczęściej do ujęć sportowych, dynamicznych lub przyczepione do kasku jako rejestratory jazdy. Często są wodoodporne, kompaktowe, ale nie posiadają mechanicznej stabilizacji obrazu oraz śledzenia twarzy.
Smartfony na gimbalach nie są tak kompaktowe jak Pocket 2 i wymagają montażu przed użyciem. Obraz i dźwięk rejestrowany przez większość smartfonów nie dorówna Pocket 2.
Według mnie DJI Pocket 2 idealnie nadaje się dla półprofesjonalnych vlogerów lub po prostu dla kogoś, komu zależy na ładnych, płynnych ujęciach i dobrej jakości materiałach z podróży (i do tego nie zajmie dużo miejsca w bagażu). Mnogość różnych trybów nagrywania, tj. śledzenie twarzy i obiektów, motionlapse, slow motion, panoramy, story, live streaming, pozwoli na przygotowanie ciekawych ujęć do videoblogów bez noszenia ze sobą dodatkowych sprzętów oraz bez większej postprodukcji. Ze względu na brak wodoszczelności oraz ruchomych części mechaniczne nie zastąpi kamerki sportowej, ale do płynnych ujęć otoczenia, krajobrazu i ludzi jest jedną z lepszych opcji.
DJI Pocket 2 Creator Combo
Do testów otrzymaliśmy wersję zestawu z dopiskiem „Creator Combo”. Jest to rozszerzenie, które wzbogaca wersję podstawową o dodatkowe akcesoria. Poniżej znajdziecie szczegółową listę zestawów Pocket 2.
DJI Pocket 2
Kamera z gimbalem i dodatkowo:
- Mini joystick (wsuwany na piny)
Do sterowania kierunkiem kamery lub przybliżeniem.
- Futerał plastikowy
Świetnie chroni urządzenie. Ponadto posiada sprytne uchwyty wewnątrz i na zewnątrz, dzięki którym przetransportujemy wiele elementów zestawu jednocześnie.
- Złącze Lightning (wsuwane na piny)
- Złącze USB C (wsuwane na piny)
- Adapter do statywu (1/4″)
- Przewód zasilający
- Pasek na nadgarstek
- Zestaw naklejek DJI
Cena: 1800 zł
DJI Pocket 2 Creator Combo
To co w DJI Pocket 2 i dodatkowo:
- Moduł „Do-It-All”
Umożliwia połączenie z mikrofonem bezprzewodowym, połączenie się z aplikacją DJI Mimo na smartfon bez użycia złącza oraz live streaming. Montowany jako przedłużenie trzonka kamery.
- Bezprzewodowy mikrofon zewnętrzny i osłona
Mikrofon firmy DJI. Błyskawicznie integruje się z DJI Pocket 2. Osłona na mikrofon niweluje szum, spowodowany wiatrem.
- Obiektyw szerokokątny
Powiększa kąt widzenia do 110 stopni.
- Mini statyw
Metalowy, składany statyw z trzema nóżkami.
Cena: 2400 zł
Więcej ciekawych akcesoriów można zakupić osobno. Moim zdaniem z tych oficjalnych warte wspomnienia są m.in. wodoodporne etui (do głębokości 60 m), zestaw filtrów ND, etui ładujące (z miejscem na karty pamięci i filtry ND, wystarczające na 1,5 ładowania).
Czy warto dołożyć 600 zł do zestawu „Create Combo”? To zależy od przeznaczenia. Jeśli:
- zależy Ci na nagrywaniu swojego głosu z większej odległości od kamery,
- chcesz robić super szerokokątne ujęcia,
- będziesz korzystać podczas nagrywania z aplikacji DJI Mimo bez fizycznego połączenia smartfona z kamerą (zdalne sterowanie kamerą),
to moim zdaniem zdecydowanie warto wybrać droższy zestaw.
Pierwsze wrażenie
Wszystkie sprzęty DJI, z którymi miałem do tej pory styczność (drony serii Mavic, gimbal Osmo Mobile), odznaczały się wysoką jakością wykonania. W przypadku DJI Pocket 2 nie mogło być inaczej. Kamera oraz osprzęt są wykonane dokładnie, dość solidnie, a ich elementy są ze sobą dobrze spasowane. Wszystko zrobione jest z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które się nie palcuje. Konstrukcja samej kamery prawie nie różni się od poprzedniej wersji (DJI Osmo Pocket), ale wciąż wygląda nowocześnie i przyciąga uwagę.
Na uwagę zasługują bardzo kompaktowe wymiary i masa urządzenia, dzięki czemu bez problemu schowamy je do kieszeni w spodniach. W tym przypadku zaleta może być też wadą – dla męskiej dłoni mógłby być trochę większy, no ale nie można mieć wszystkiego. Pocket 2 wyposażony został w mały wyświetlacz dotykowy o wielkości 1 cala. Służy zarówno do podglądu, jak i do zmiany ustawień. Fajnie, że jest, ale szkoda, że nie większy.
Silniki zastosowane w gimbalu mają spory zapas mocy (kamera nie jest podatna na ręczną próbę zmiany jej kierunku). Niestety kamera nie posiada żadnego uszczelnienia, które mogłoby go ochronić przed wodą. Natomiast istnieje możliwość dokupienia specjalnej obudowy do nurkowania.
Magnetycznie doczepiana soczewka, poszerzająca kąt widzenia:
Ewolucja czy rewolucja
DJI Pocket 2 to następca modelu DJI Osmo Pocket. Zacznę od błahej rzeczy. Producent od jakiegoś czasu stara się uprościć nazewnictwo swoich produktów, dlatego usunięto z nazwy słowo „Osmo”. Podobnie zrobił z Osmo Mobile 3 → OM 4 i Mavic Mini → Mini 2.
Tak jak wspomniałem wcześniej, wygląd kamery jest prawie identyczny jak w przypadku poprzednika. Różnicą jest tutaj możliwość podmiany dolnej części obudowy na adapter do statywu lub moduł rozszerzający „Do-It-All”.
Najwięcej różnic znajdziemy jednak wewnątrz. Najważniejsza z nich to sensor. Zastosowano sensor o wielkości 1/1.7 cala zamiast 1/2.3 cala. Pozwala to na uzyskanie lepszej jakości zdjęć oraz filmów, także tych nocnych. DJI Pocket 2 potrafi robić zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 64 MP. Również optyka uległa zmianie. Kąt widzenia ma teraz 93° (ogniskowa 20 mm), zamiast 80° (ogniskowa 26 mm), co ma duże znaczenie dla trybu selfie – z odległości wyciągniętej ręki bez problemu uchwycimy całą naszą twarz i do tego sporo krajobrazu. Osmo Pocket dysponowało przysłoną f/2.0, natomiast Pocket 2 – f/1.8. Dzięki temu obraz powinien być jaśniejszy. Znacznej poprawie w porównaniu do poprzednika uległ autofokus. W najnowszej wersji zastosowano hybrydowy AF 2.0, który działa lepiej i dużo szybciej. Oprócz obrazu, poprawie uległa również rejestracja dźwięku. Cztery mikrofony wokół korpusu kamery tworzą system „Matrix Stereo”, o którym napiszę dalej.
Pomimo niewielkich zmian zewnętrznych, poprawa parametrów wewnętrznych czyni urządzenie znacznie bardziej przydatnym w celu nagrywania materiału na vloga. Jakość wideo i dźwięku powinna być zadowalająca, nawet dla (pół)profesjonalnego vlogera. Szczególnie kiedy nie było możliwości zabrania ze sobą większego i cięższego sprzętu (a niekiedy nawet operatora kamery do tego) lub w spontanicznych sytuacjach.
Wszystkie te elementy możemy umieścić w plastikowym futerale:
Dane techniczne
Ogólne
Wymiary
124,7 mm × 38,1 mm × 30 mm
Masa
117 g
Zakres temperatury pracy
0°C – 40°C
Akumulator
LiPo 7,7V
Pojemność: 875 mAh
Czas pracy: 140 min (dla nagrywania w 1080p/24 fps)
Czas ładowania: 73 min (ładowarką 5V/2A)
Stabilizacja
Mechaniczna, za pomocą 3-osiowego gimbala
Wspierane karty pamięci
SDHC/SDXC UHS-I klasa prędkośći 1, do 256 GB
microSD UHS-I klasa prędkości 3, do 256 GB
Kamera
Matryca
1/1.7” CMOS
Rozdzielczość 64MP
Obiektyw
Kąt widzenia: 93°
Przysłona max. f/1.8
Czułość ISO
100 – 6400
Czas migawki
1/8000s – 8s
Rozdzielczość zdjęć
64MP 9216 × 691 px
16MP 4608 x 3456 px
Rozdzielczość filmów HDR
2,7K 24/25/30 fps
1080p 24/25/30 fps
Rozdzielczość filmów
4K 24/25/30/48/50/60 fps
2,7K 24/25/30/48/50/60 fps
1080p 24/25/30/48/50/60 fps
Tryby fotograficzne
Zdjęcie pojedyncze
Samowyzwalacz 3/5/7s
Panorama 180°
Panorama 3×3
Tryby wideo
Zwykły
Slow motion
Timelapse (motionlapse)
Hyperlapse
Live streaming
Story
Bitrate
do 100 Mbps
Systemy plików
FAT32, dla ≤ 32 GB
exFAT, dla > 32 GB
Format zdjęć
JPEG, DNG
Format wideo
MP4 (MPEG-4 AVC/H.26)
Audio
48 KHz, AAC
Obsługa
DJI Pocket 2 dysponuje ekranem dotykowym, 3 przyciskami funkcyjnymi i drążkiem, którym możemy obracać kamerą lub sterować przybliżeniem. Przyciskami fizycznymi możemy:
- włączyć tryb zablokowania kierunku kamery,
- zmieniać się pomiędzy trybami follow, FPV, tilt locked,
- przechodzić pomiędzy trybem robienia zdjęć i nagrywania filmów,
- centrować kamerą,
- włączać tryb selfie.
Z poziomu ekranu dotykowego, oprócz powyższych, mamy dostęp do bardziej szczegółowych opcji. Wszelkie parametry nagrywania, ustawienia urządzenia, upiększanie twarzy, automatyczne śledzenie twarzy, zaznaczanie obiektu do śledzenia, przybliżanie oddalanie, parametry trybu PRO, opcje panoramy, motionlapse, hyperlapse, wybór jakości nagrań oraz rozdzielczości zdjęć.
Menu wywołuje się poprzez przeciągnięcie palcem od danej krawędzi obrazu i na ekranie pojawiają się jednocześnie maksymalnie 4 przyciski. Taki interfejs powoduje, że pomimo małych rozmiarów, zmiana ustawień jest możliwa i w miarę precyzyjna. Inną kwestią jest wielkość samego podglądu (wyświetlacz ma 1 cal), która może być niewystarczająca. W zamian dostajemy niezwykle kieszonkowe rozmiary, a podgląd z kamery w razie potrzeby, możemy mieć na smartfonie (moduł „Do-It-All” lub złącza fizyczne).
Tryby pracy gimbala
DJI Pocket 2 posiada 3 tryby pracy gimbala i dodatkowo trzymając górny prawy przycisk funkcyjny na stałe blokujemy kierunek kamery. Tryby pracy:
- Follow – porusza kamerą w każdym kierunku, ale nie przychyla się na boki.
- FPV – podobnie jak follow, ale przechyla się również na boki.
- Tilt locked – podobnie jak follow, ale zostaje w ustalonej pozycji, jeśli chodzi o ruch góra-dół.
- Tryb zablokowania kierunku kamery.
Ponadto do wyboru mamy dwie szybkości reakcji kamery na zmianę kierunku: slow i fast.
Poniższy filmik dokładnie pokazuje działanie trybów pracy gimbala.
Nagrywanie filmów DJI Pocket 2
Stabilizacja gimbalem
Większość produktów DJI łączy ze sobą element wspólny, jakim jest gimbal. Znajdziemy go w dronach, gimbalach na smartfony oraz w kamerach tej firmy. Można powiedzieć, że DJI ma dobrze dopracowaną technologię stabilizacji mechanicznej obrazu.
Nie da się zastąpić gimbala stabilizacją elektroniczną. Najczęściej spotkamy się z taką w smartfonach. Stabilizacja elektroniczna znacznie zawęża kąt widzenia kamery oraz często przy większych drganiach powstają charakterystyczne szarpnięcia na wideo. Ponadto nie uda nam się uzyskać tak łagodnych zmian widoku jak za pomocą gimbala.
Poniżej porównałem działanie stabilizacji mechanicznej w Pocket 2 z nagrywaniem filmów przez smartfon POCO F2 Pro.
Śledzenie twarzy oraz obiektów
DJI Active Track 3.0 w akcji.
Na poniższym filmiku zaznaczyłem obiekt do śledzenia na ekranie dotykowym i trzymałem uchwyt nieruchomo. Pocket 2, pomimo wielu podobnych obiektów blisko siebie, poradził sobie doskonale. Nawet oddalnie i przybliżenie nic przerwało śledzenia. Ponadto możecie zauważyć działanie Audio Zoom, które podgłaśnia dźwięk z wybranego kierunku, jeśli użyjemy przybliżenia.
Filmy nocne
Zastosowanie przysłony f/1.8 wpuszczającej więcej światła oraz HDR daje zadowalające rezultaty, nawet w warunkach z bardzo małym oświetleniem.
Przybliżenie
W zależności od wybranej rozdzielczości zdjęć lub filmów, możemy wykonać przybliżenie od 4x do 8x. DJI chwali się 8-krotnym przybliżeniem, w tym 4-krotnym bezstratnym. Jednak to bezstratne przybliżenie to efekt właśnie tego, że jeśli robimy zdjęcie w 16 MP, to matryca i tak rejestruje je w 64 MP. Na pewno jest to lepsze niż zwykła interpolacja obrazu, czyli zoom cyfrowy. Muszę jednak zaznaczyć, że urządzenie nie posiada zmiennej optyki i co za tym idzie – nie ma zoomu optycznego.
3-osiowa stabilizacja i zaawansowane algorytmy dbają o to, że nawet przy dużym przybliżeniu, obraz nie skacze gwałtownie, tylko co najwyżej delikatnie pływa. Efekty możecie obejrzeć na załączonych niżej przykładach.
Dźwięk
DJI chwali się, że zastosował w swoim produkcie „DJI Matrix Stereo” wraz z dwoma funkcjami: SoundTrack i Audio Zoom. Co prawda filmy nagrane Pocketem 2 wciąż będą miały tylko dźwięk stereo, jednak w tej technologii chodzi o coś więcej.
Na uchwycie kamery znajdziemy 4 mikrofony – po jednym z każdej strony. Algorytmy Pocketa wiedzą, w którym kierunku aktualnie skierowana jest kamera, dzięki czemu są w stanie wzmocnić dźwięk z odpowiednich mikrofonów, tak aby jak najdokładniej odzwierciedlić wrażenia słuchowe nagrywającej osoby z danego miejsca. W rezultacie, oglądając ponownie nagranie (najlepiej w słuchawkach stereo), powinniśmy poczuć się, jakbyśmy znowu tam byli.
Ponadto dźwięk zostanie także wzmocniony, kiedy skorzystamy z przybliżenia (Audio Zoom). Świetnie to widać na filmiku z diabelskim młynem.
Vlogerów zainteresuje, jak urządzenie radzi sobie z mową. Na długość ręki, poziom wzmocnienia mikrofonów jest wystarczający. Na filmiku poniżej mówię dość cicho oraz jestem w masce. Co ważne, pogłaśniając nagranie, nie słychać szumów w przerwach pomiędzy słowami. W takim razie bez problemu dostosujemy poziom dźwięku przed wrzuceniem materiału na swojego vloga.
Timelapse
Odmianą timelapse jest motionlapse, w którym oprócz rejestracji klatki filmu co ustalony czas, dodajemy do tego stopniową zmianę kąta kamery. Wszystko dzieje się automatycznie po wyborze ustawień. Kamerę wystarczy ustawić na załączonym tripodzie i poczekać na wynik działania. Dodatkowo w aplikacji DJI Mimo możemy zdefiniować do 4 własnych pozycji kamery, które kolejno będą osiągane w trakcie wykonywania timelapsa.
Slow motion
Jest parę opcji do wyboru, ale najbardziej możemy spowolnić film 10-krotnie.
Robienie zdjęć DJI Pocket 2
Zdjęcia nocne
To zdjęcie chodnika zostało wykonane w prawie kompletnej ciemności:
Przybliżenie
Panoramy
DJI Pocket 2 pozwala nam wybrać pomiędzy dwoma rodzajami panoramy:
- Panorama 180° – wykonuje 4 zdjęcia od lewej do prawej.
- Panorama 3×3 – wykonuje w sumie 9 zdjęć.
Zdjęcia zapisywane są na pamięci microSD i do tego łączone w jedno zdjęcie zbiorcze. Sam Pocket 2 robi bardziej miniaturę z tych zdjęć. Aby uzyskać panoramę w lepszej rozdzielczości, trzeba podłączyć się do aplikacji DJI Mimo i wybrać z galerii zrobioną wcześniej panoramę.
Zdjęcie oryginalne:
Panorama 180° (Pocket 2 postawiony bezpośrednio przed szybą akwarium):
Panorama 3×3 (Pocket 2 postawiony bezpośrednio przed szybą akwarium):
Zdjęcie oryginalne:
Panorama 3×3:
Aplikacja
Na filmiku prezentujemy działanie dedykowanej aplikacji DJI Mimo w trybie podglądu z kamery. Aplikacja jest wspólna dla paru urządzeń DJI.
Oprócz trybu podglądu, znajdziemy tam jeszcze AI Editor, który w umożliwi nam szybkie tworzenie fimów na podstawie naszych ujęć. Wystarczy, że wybierzemy interesujące nas ujęcia, a aplikacja sama dostosuje je do pasującego wzorca. Możemy zmieniać kadrowanie każdego z wybranych ujęć a także zmienić dopasowany wzorzec filmu na inny z dostępnej listy. Poniższy filmik przedstawia działanie AI Editora.
Źródło: Youtube
Story
Dzięki opcji „story” oraz predefiniowanym ujęciom i muzyce, szybko zrobimy krótkie filmy z atrakcyjnymi ujęciami. Takie filmy możemy praktycznie bez obróbki wrzucić do sieci społecznościowych. Osobiście bardzo spodobała mi się ta opcja. Byłem zaskoczony, ile można wyciągnąć z jednej wystawy sklepowej w tak krótkim czasie.
Podsumowanie
Po spędzeniu z urządzeniem 2 tygodni, mogę zdecydowanie polecić DJI Pocket 2. Cena nie jest niska, ale myślę, że odzwierciedla jakość wykonania, jakoś rejestrowanego obrazu i mnogość trybów działania. Powinna zadowolić każdego, nie tylko vlogerów. Pozwala uzyskać lepsze rezultaty niż smartfon, a wciąż mieści się w kieszeni.
Zalety
- Kieszonkowe wymiary i masa.
- Jakość wykonania.
- Super stabilizacja.
- Jakość zdjęć i filmów, także w gorszym oświetleniu.
- Wiele trybów zdjęć i wideo.
- Mikrofony z każdej strony.
- Możliwości aplikacji.
- Wbudowany wyświetlacz dotykowy.
- Szybkie selfie kamery.
Wady
- Niewielki rozmiar niekoniecznie sprzyja wygodnemu trzymaniu i obsłudze, szczególnie w męskiej dłoni.
- Pojemność akumulatora i brak wymiennych akumulatorów.
- Podłączenie smartfona przez fizyczne złącze jest wątpliwie wytrzymałe. Problem ten rozwiązuje połączenie bezprzewodowe za pomocą modułu Do-It-All lub osobno dokupowany specjalny uchwyt.
a unboxingów nowych kamer Xiaomi 2k nie będzie? 🙁
Będzie jak je dostanę 😛
Mam pon 5 m wysokości do pokonania, czy kabel ma taką długość?
Dokładna długość to 6,2m
Witam czy działa to na Xiaomi mi czujce
Nie testowaliśmy, ale powinno, bo konstrukcja ta sama.
Orientuje się ktoś czy można połączyć kilka żarówek ? W sensie mam sufit np z 6 oczkami gdzie indziej kolejne 4 itd. czy można to sparować tak żeby kilka włączało się/gasiło jednym kliknięciem czy trzeba każda pojedynczo załączać itp (pogrupować na pokoje czy coś takiego)?
Oczywiście, że można 🙂 Robi się to w aplikacjach.