Projektując system kontroli dostępu w swoim domu, masz do wyboru dwa rodzaje urządzeń spełniające tę samą funkcję. To wideodomofony i domofony – rozwiązania różniące się nie tylko możliwościami, ale też wygodą i poziomem bezpieczeństwa. Poznaj je bliżej i zdecyduj, który sprzęt lepiej trafi w potrzeby Twoich domowników.
Domofon – kontrola dostępu i podstawowa ochrona
Funkcji domofonu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. To praktyczne urządzenie umożliwia komunikację głosową pomiędzy domownikiem a jego gościem. Składa się z dwóch elementów:
Stacji bramowej, czyli modułu zewnętrznego wyposażonego w jeden lub kilka przycisków (w zależności od liczby lokali, z którymi się łączy), a także mikrofon i głośnik. Ta część urządzenia może być też wyposażona w czytnik kart zbliżeniowych lub breloków.
Unifonu, czyli słuchawki znajdującej się wewnątrz budynku. Za pomocą tego modułu możesz porozmawiać z gościem oraz otworzyć drzwi, furtkę lub bramę.
Domofon zapewnia podstawową ochronę domowników przed intruzami. Warto wybrać go wtedy, gdy identyfikacja wizualna lub zdalny dostęp nie są konieczne – na przykład w sytuacji, gdy z okna domu dobrze widać bramę i stojące przy niej osoby lub budynek znajduje się w bardzo bezpiecznej okolicy.
Wideodomofony – funkcjonalność i wygoda
Oprócz komunikacji głosowej, wideodomofon zapewnia też identyfikację wizualną. Oczywiście zawsze działa ona tylko w jedną stronę – domownik może zobaczyć gościa (często nawet jeszcze zanim naciśnie on przycisk powiadamiający o swojej obecności), ale gość domownika – już nie.
Budowa wideodomofonu jest nieco bardziej skomplikowana. Urządzenie to składa się z:
Monitora wewnętrznego, czyli ekranu (LCD, IPS) służącego domownikowi do obserwowania obrazu i dźwięku z kamery. Nowoczesne modele mają głośnik i mikrofon zamiast słuchawki. Zostały też wyposażone w przyciski lub pokrętła do regulacji parametrów.
Panelu sterowania, obecnego w formie tradycyjnych przycisków lub dotykowego ekranu. Pozwala na sterowanie najważniejszymi funkcjami – odbieraniem połączenia, otwieraniem drzwi itp.
Kamery na panelu zewnętrznym, która rejestruje obraz i w czasie rzeczywistym przesyła go do monitora wewnętrznego.
Mikrofonu i głośnika zewnętrznego, dzięki którym osoba znajdująca się przy furtce może porozumieć się z domownikiem.
Inwestycja w bezpieczeństwo, czyli dlaczego warto mieć domofon lub wideodomofon
Domofony i wideodomofony pozwalają ograniczyć do minimum sytuację, gdy na teren naszej posesji lub do budynku dostaje się osoba niepożądana. Kontrola dostępu to podstawowa funkcja i najważniejsza zaleta tych urządzeń. Nie sposób jednak zapomnieć o wygodzie. Dzięki domofonowi lub wideodomofonowi nie musisz ubierać się, by podejść do furtki i zapytać, z czym przyszedł nasz gość, a potem otworzyć mu drzwi. Wszystko to możesz zrobić z własnego mieszkania.
Warto też pamiętać o różnych dodatkowych funkcjach, w jakie zostały wyposażone nowoczesne wideodomofony. To np. nagrywanie obrazu, robienie zdjęć, historia dostępu itp. Inteligentne domofony i wideodomofony mogą być zintegrowane w systemie Smart Home, co daje jeszcze większe możliwości, np. sterowania za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Jakie urządzenie wybrać?
Wiesz już, jakie znaczenie ma bezpieczeństwo i komfort, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o domofonach i wideodomofonach. Pora na wybór rozwiązania, które trafi w potrzeby wszystkich domowników. Oprócz kwestii zasadniczej, czyli rodzaju urządzenia, warto wziąć pod uwagę także czynniki takie jak:
Sposób montażu – natynkowy i podtynkowy. Pierwszy jest prostszy i nie wymaga modernizacji części murowanej ogrodzenia. To rozwiązanie tańsze i wygodniejsze, jednak bardziej narażone na uszkodzenia i wpływ czynników atmosferycznych. Domofony i wideodomofony podtynkowe wymagają bardziej zaawansowanych prac instalacyjnych, jednak taki montaż zwiększa bezpieczeństwo urządzenia, ponieważ całe jego zaplecze elektroniczne ukryte jest pod tynkiem.
Zasilanie – przewodowe lub bezprzewodowe. Pierwsza opcja wyróżnia się większą stabilnością i niezawodnością, jednak jest trudniejsza w montażu. Domofony i wideodomofony przewodowe najlepiej instalować na etapie budowy lub generalnego remontu domu. W przeciwnym razie będą wymagały dużych prac modernizacyjnych. Urządzenia bezprzewodowe są zasilane bateryjnie – nie wymagają ciągnięcia instalacji, jednak bywają bardziej narażone na awarie i utratę swoich funkcjonaliści z upływem czasu.
Wiodący producenci oferują wysokiej jakości urządzenia – dostosowane do różnych potrzeb i różnych grubości portfela. Z pewnością znajdziesz wśród nich rozwiązanie trafiające dla siebie!