Dzisiaj nietypowo, bo dzisiaj dwie recenzje w jednej. Mam Wam do zaprezentowania dwie żarówki od Tapo a właściwie od TP-LINK. Mamy tutaj Tapo Smart WiFi Bulb Multicolor oraz Tapo Smart WiFi Bulb Dimmable. Jedna jest wielokolorowa a drugą możemy sobie ściemniać jak nam się podoba. Jak się sprawdziły na codzień, a raczej co noc? Zapraszam do recenzji.
Specyfikacja techniczna
Zazwyczaj swoje recenzje zaczynam od unboxingu, ale może nie będę przesadzać tutaj i po prostu zacznę od specyfikacji technicznej. Nie ukrywajmy, wyciągnięcie żarówki z pudełka nie jest fascynujące.
Tapo Smart WiFi Bulb – Dimmable
Informacje ogólne:
- Zawartość opakowania: żarówka oraz instrukcja obsługi
- Trzonek: A60, E27
- Certyfikaty: CE, ErP, RoHS
Łączność:
- Protokół WiFi: IEEE 802.11b/g/n
- Częstotliwość WiFi: 2,4 GHz Wi-Fi
Charakterystyka pracy:
- Moc na wejściu: 220 -240 V, 50/60 Hz
- Moc światła: 806 lm
- Pobór mocy: 8 W
- Temperatura Barwowa: 4000 K
- Kąt świecenia: 220 stopni
- Kontrola jasności: Tak
Tapo Smart WiFi Bulb – Multicolor
Informacje ogólne:
- Zawartość opakowania: Żarówka oraz instrukcja obsługi
- Trzonek: E27
- Certyfikaty: CE, RoHS
- Wymiary (WxSxG): 115 × 60 mm
- Czas działania: 15000 godzin
Parametry techniczne:
- Współczynnik oddawania barw:≥ 80
- Czas nagrzewania do 95%: ≤1 s
- Ważone zużycie energii: 8,7 kWh/1000 godz
- Pętle przełączania: 15000
Łączność:
- Protokół Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n
- Częstotliwość WiFi:Sieć Wi-Fi 2,4 GHz
Charakterystyka pracy:
- Moc na wejściu: 220 -240 V, 50/60 Hz 73 mA
- Moc światła: 806 lm
- Pobór mocy: 8,7 W
- Temperatura Barwowa: 2500 K ~ 6500 K
- Kąt świecenia: 220 stopni
- Kontrola jasności: Tak
Troche o Tapo Smart WiFi Bulb
Oczywiście nie ma tutaj nic skomplikowanego. Wkręcamy żarówki gdzie ich miejsce a następnie uruchamiamy aplikację, żeby się połączyć. Samo łączenie jest bardzo proste i nie zabiera dużo czasu.
W aplikacji mamy bardzo dużo różnych opcji i zaraz o niej opowiem, ale chciałabym wspomnieć o tym, co producent napisał na opakowaniu, bo jest to dość istotne. A przynajmniej tak mi się wydaje.
Obie żarówki Tapo zachowują się dokładnie tak samo.
Po pierwsze możemy ustawić im plan i czas w którym mają świecić.
Po drugie możemy kontrolować je za pomocą głosu – obie żarówki łącząsię z Alexą, Goole Home oraz Alice. Tego trzeciego asystenta nie znam, ale zawsze to jakiś plus.
Po trzecie możemy możemy kontrolować je poprzez nasz telefon, o czym za moment.
Po czwarte mamy „Away mode” czyli możemy ustawić zachowanie żarówek w momencie kiedy nie ma nas w domu.
To, co mnie najbardziej zaskoczyło i przy okazji po piąte to śledzenie zużycia prądu. Jest to super opcja zwłaszcza teraz kiedy wszystkie ceny lecą w górę.
Oczywiście nie potrzebujemy również żadnego Huba aby się z nimi połączyć. Każdy będzie w stanie używać tych żarówek w swoim domu.
Aplikacja Tapo
Aplikację ściągniemy za równo na iOS jak i na Androida. Szkoda tylko, że nie można połączyć się z Apple Home. Dla mnie jest to minus, bo wolę mieć wszystko w jednej aplikacji. Niestety tutaj tego nie mamy wiec trzeba przeskakiwać z jednej aplikacji do drugiej.
Nie będę się rozdrabniać pisząc osobno o tych żarówkach bo ich użycie w 90% jest takie samo. Najpierw więc pokażę te opcje, które się powielają a potem ich różnice.
Podstawowe opcje
Jak widzicie, obie żarówki możemy:
- przypisać do lokalizacji,
- sprawdzić ile energii używają podczas działania – tutaj widzimy zakres z dzisiaj, 7 dni oraz ostatnich 30 dni użytkowania,
- możemy ustawić kiedy ma się automatycznie włączyć i wyłączyć (wschód słońca, zachód słońca lub tak jak my chcemy),
- jeśli chcemy aby nasze światło świeciło tylko przez jakiś czas, mamy opcję timera
- mieszkając z innymi członkami rodziny czy współlokatorami możemy współdzielić „opiekę” nad naszymi żarówkami,
- w ustawieniach możemy ustawić presety oraz zgrupować urządzenia (mi niestety się nie udało tego zrobić, bo mam tylko jedno miejsce gdzie mogę takie żarówki wpiąć, więć musiały działać na zmianę.)
Różnice w żarówkach
- Tapo smart Wi-fi light bulb – multicolor
2. Smart Wi-Fi Light Bulb Dimmable
Jak widzicie o wiele więcej opcji znajdziemy w tej kolorowej żarówce, co w sumie nie jest żadnym zaskoczeniem. Dlatego też nie obraziłbym się jakbym mogła podłączyć tą kolorową w salonie a tą dimmable w sypialni. Wydaje mi się, że w takim ułożeniu byłyby idealne.
Podsumowanie
Czy polecam żarówki Tapo Smart WiFi Bulb? Może polecam jedną z nich? A może żadnej?
Myślę, że po dokładnym przeczytaniu tej recenzji wiecie, że polecam je obie. Dla mnie smart żarówki, to ten element smart domu, który zaraz obok czujników i kamery powinien znaleźć się najszybciej w naszym mieszkaniu.
Żałuję, że nie mogłam sprawdzić jak obie żarówki działają w parze ale niestety nie mam takiej możliwości. Podejrzewam jednak, że tak jak w przypadku np. Meross WiFi LED Bulb, będziemy po prostu mieli możliwość połączyć ich podczas ustawiania automatyzacji.
Szkoda też, że nie jesteśmy w stanie dodać żarówek do naszego Apple Home. Dla mnie jest to niestety spory minus i tylko dlatego w sumie wybrałabym w tym momencie żarówki Meross jeśli miałabym jakieś kupować.
Niemniej jednak, aplikacja działa zarówno na iPhonach jak i na urządzeniach z Androidem. Zależy, tak naprawdę, czy skupiacie się na jednym ekosystemie czy nie przeszkadza Wam posiadanie paru aplikacji do zarządzania swoim domem.
Aczkolwiek, muszę przyznać, że żarówki, nie tylko te od Tapo, ale i każde inne, są takim elementem smart domu, który ustawiamy raz i powinno działać samoistnie.
Jedynym problemem może być to, że w Apple Home mam już ustawione automatyzacje różnego rodzaju, a niestety tych żarówek tutaj nie podepnę i będę musiała pamiętać, aby ustawić podobne automatyzacje w innej aplikacji.