Obecnie bardzo dużo urządzeń korzysta z WiFi. Co do tego nie ma wątpliwości. Często od naszego operatora dostajemy podstawowy router, którym rozsyłamy sygnał po mieszkaniu lub domu. Czy warto zmieniać urządzenie na inny model niż ten, który daje operator ? I dlaczego jest to ważne? Na to pytanie postaram się znaleźć odpowiedź przy okazji testów routera D-link Dir-x5460.
DIR-x5460 specyfikacja
- Wi-fi 6
- Przepustowość 4800 Mb/s 5ghz lub 600 mb/s 2,4 ghz
- 6 anten w tym 2 wykręcane
- 1 wejście gigabitowe wan
- 4 wyjścia gigabitowe lat
- 1 wejście usb 2.0
- 1 wejście usb 3.0
- Rozmiar 241 x 338 x 211 mm
Producent postawił mocny akcent na sieć 5G, co niekoniecznie sprawdza się w urządzeniach smart home, jednak wielozadaniowość i 600 Mb w paśmie 2,4 GHz wystarczy całkowicie.
Zawartość opakowania
W opakowaniu znajdują się router, zasilacz i instrukcja.
D-link DIR-x5460 jest dosyć spory, a dodatkowo to wrażenie wielkości potęguje liczba anten. Diody, które informują o pracy urządzenia, nie narzucają się, ale gdyby przeszkadzały, można je dodatkowo wyłączyć. Całość obudowy jest zrobiona z dobrej jakości, dobrze ze sobą spakowanego plastiku. Duże otwory wentylacyjne radzą sobie z odprowadzeniem ciepła i nie ma problemu z grzaniem się urządzenia.
Router nie jest urządzeniem budżetowym, jednak jak na swoje możliwości jest w naprawdę dobrej cenie. (Można znaleźć go nawet za ok. 700 zł).
Interface
Po podłączeniu możemy skorzystać z automatycznego konfiguratora lub skorzystać z ręcznych ustawień zarówno przez przeglądarkę, jak i aplikację mobilną.
Po konfiguracji możemy sprawdzić ustawienia routera i liczbę podłączonych klientów zarówno kablowych, jak i WiFi wraz z adresami IP, które zostały im przypisane.
Jeśli mamy podpięty dysk lub pendrive, możemy skonfigurować ftp lub smb, czyli udostępnianie plików. W innych ustawieniach możemy ustawić firewalla, filtry stron, kontrolę rodzicielską, przekierowania portów i wiele innych rzeczy.
Z przydatnych ustawień, które wpadły mi w oko, to priorytetowanie połączenia urządzeń do internetu (które jest dla nas najważniejsze i ma mieć pierwszeństwo w dostępnie do sieci) poprzez przeciąganie urządzenia do odpowiedniej rubryki.
Ustawień jest sporo, ale wszystkie są logicznie uporządkowane i mimo braku języka polskiego, nawet zupełni laicy będą w stanie wykonać konfigurację routera. Router ma tak zbudowane menu, że raczej jest dla użytkowników początkujących lub na średnim poziomie. Zaawansowani administratorzy sieci będą się nudzili 🙂
Router dzięki mocnemu procesorowi jest w stanie obsłużyć kilkadziesiąt urządzeń smarthome jednocześnie, co jest bardzo ważne (kiedyś tłumaczył to na filmie Ariel o problemach smart domu).
Na zasięg sieci WiFi też nie ma co narzekać. Sieć dała radę przebić się przez 2 kondygnacje, jednak ucierpiała na tym prędkość. Piętro przy routerze 225/78 mb/s piętro 1 19/11 mb/s piętro drugie 2/0,5 mb/s. Nie ma się co oszukiwać, routery WiFi nie są przystosowane do przesyłania sygnału przez stropy, jednak mimo spadku prędkości włączniki i czujniki nie traciły połączeń i wystarczyło im to do płynnego funkcjonowania.
W przypadku pięter, jeśli zależy nam na prędkości łącza, zdecydowanie lepiej sprawdzą się rozwiązania mesh.
Podsumowanie
Jeśli do tej pory używaliście tylko routera dostarczonego przez operatora albo któregoś ze starszych modeli routera, a posiadacie łącze powyżej 300 mb/s, to D-link DIR-x5460 pozwoli rozwinąć skrzydła sieci WiFi zarówno pod względem prędkości, jak i płynności i liczby podłączonych urządzeń. A w tej cenie trudno o lepszego kandydata z takimi parametrami. Dodatkowo jeśli nie jesteście zaawansowani w konfiguracjach sieci, bez problemu router przeprowadzi was przez proces konfiguracji i pozwoli wszystko ogarnąć.
Zalety
- Wifi 6
- Dobra przepustowość routera
- Łatwość konfiguracji
- Możliwość postawienia ftp na USB 3.0
- Przejrzyste menu i aplikacja
- Możliwość zmiany 2 anten na mocniejsze lub zewnętrzne
Wady
- Ustawienia dla mniej zaawansowanych użytkowników mogą być niewystarczające dla zaawansowanych userów
- Duże rozmiary
- Przy zmianie ustawień router za każdym się restartuje, nie ma możliwości ustawień hurtem i jednego restartu