Ultra Wide Band to sposób komunikacji kiedy nie wykorzystuje się WiFi albo hubów ZigBee czy Z-Wave. Dzięki niemu urządzenia są w stanie komunikować się szybciej. Teraz własny UWB pokazało Xiaomi.

To, że Xiaomi buduje swój wielki ekosystem Smart Home wiadomo nie od dzisiaj. Przeważnie jednak widzimy różnego rodzaju urządzenia. Dzisiaj czas przedstawić nową technologię komunikacji.

Po co jest UWB?

W jaki sposób często komunikują się nasze smart urządzenia? Poprzez serwery. Urządzenie komunikuje się z hubem, on z serwerem, a serwer z naszym telefonem. Efekt? Widoczne opóźnienia w uruchamianiu aplikacji. A gdyby tak wyciąć serwer z równania?

UWB pozwala na bezpośrednią komunikację urządzenia ze smartfonem. W efekcie wszystko działa znacznie szybciej i dla użytkownika jest to jedyna zmiana. Zamiast korzystać z WiFi albo Bluetooth wykorzystywane są fale radiowe niskiej częstotliwości.

UWB nie zużywa dużo energii, ma dużą przepustowość oraz spory zasięg. Xiaomi wykorzystuje do tego częstotliwość 500 MHz. Dodatkowo proponują, aby wykorzystać smartfona do zmapowania swojego mieszkania. Dzięki temu sprzęty, będą wiedziały, gdzie się znajdują.

UWB w Mi 10

Na filmie możemy zobaczyć telefon Xiaomi Mi 10. To on jest wykorzystywany do sterowania urządzeniami. Koniec z parowaniem, klikaniem, przeskakiwaniem kart. Po prostu skierujemy telefon blisko urządzenia, a ono samo magicznie się paruje.

Widać, że Xiaomi podeszło do sprawy poważnie bo możemy nawet zobaczyć specjalny interfejs dla tego systemu. Żeby UWB się upowszechniło trzeba będzie dodać anteny do nowych urządzeń. To potrwa. Ale wierzę, że technologia może zdominować świat Smart Home za dwa, trzy lata. Apple i Samsung już poszli tą drogą, a Xiaomi drepcze im po piętach.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *