W środę rozpoczyna się budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej. Warta prawie 25 mln inwestycja jest realizowana w Czyżynach i ma służyć m.in. walce ze smogiem. Budowa ma się zakończyć do połowy 2022 r.

Prace w nowej jednostce prowadzić będą uczeni z Politechniki Krakowskiej, głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej.

„Niewątpliwie jest to laboratorium unikatowe w skali kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie to fantastyczne narzędzie do walki ze smogiem, kontrolowaniem go i do poprawy jakości powietrza” – mówił na ubiegłorocznej konferencji prasowej zapowiadającej budowę ówczesnych rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior. Dodał, że uczelnia od wielu lat starała się o to, aby utworzyć takie laboratorium.

Placówka umożliwi prowadzenie szerokiego zakresu badań z dziedziny efektywnej redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. Ich wyniki dostarczą planistom, projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzę, przydatną podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących.

W budynku zaprojektowano dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m szerokości i 24 m długości dla większego tunelu oraz 8 m szerokości i 21 m dla mniejszego tunelu. Tunele aerodynamiczne pozwalają na analizę coraz większej ilości danych i w coraz większym stopniu mogą odtwarzać realne warunki otoczenia.

Całkowita wartość projektu to ponad 24,6 ml zł, z czego 17, 7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Przetarg na prace budowlane wygrała firma Polbau Sp. z o.o.

Źródło: Nauka w Polsce

Zdjęcie od Photoholgic na Unsplash


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *