Szykują się całkiem spore zmiany na drodze. Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych rozpoczął pracę nad ustawą, która pozwoli zagłuszać karetkom sygnał dźwiękowy. Ma to pomóc im w informowaniu kierowców o nadjeżdżaniu uprzywilejowanego samochodu.

„Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd” – takie hasło usłyszymy w przyszłości, gdy będzie nadjeżdżać pojazd uprzywilejowany, czyli np. karetka, straż pożarna albo policja. W efekcie większa ilość kierowców będzie wiedziała, że muszą odpowiednio zareagować i zacząć tworzyć korytarz życia.

Wypadki z pojazdami uprzywilejowanymi

Jednym z problemów związanych z przejazdem samochodów na sygnale, który ma pomóc być rozwiązany to wypadki z nimi związane. Pojazdy uprzywilejowane często brały udział w groźnych wypadkach, o czym była mowa podczas posiedzenia zespołu.

Każdy taki wypadek może grozić śmiercią nie tylko osoby w potrzebie, ale również samych ratowników. Mają być na miejscu jako pierwsi, ale często sami potrzebują pomocy. To strażacy, ratownicy medyczni, policjanci. Od ich reakcji zależy zdrowie i życie nas wszystkich. Niestety wielu kierowców zdaje się nie rozumieć jak ważne jest ustąpienie miejsca karetce czy Straży Pożarnej. (…) Dzięki tzw. trzeciemu sygnałowi służby mogą zyskać cenne minuty.

Jak to działa?

Pojazdy uprzywilejowane dostaną specjalne urządzenie, które pozwoli im nadawać komunikat: „Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd” na falach radiowych. W efekcie przerwą audycje radiowe i słuchanie muzyki w autach, które znajdą się w odpowiedniej odległości. Jest to trzeci sygnał w stosunku do sygnałów świetlnych i dźwiękowych, które już posiadają samochody. Jednak wiadomo, że duża część kierowców słucha głośnej muzyki i nie zwraca uwagi na takie sygnały.

Urządzenie będzie nadawać w odległości 200m i będzie nadawać zarówno komunikat głosowy jak i radiowy (nowe radia pozwalają na wyświetlanie tekstu). Jedyna wątpliwość jaka się we mnie rodzi, to co z odbiornikami w domach? Prawdopodobnie one też będą zagłuszane. Więc osoby, które mieszkają w odległości do 200 m. od szpitala, albo straży pożarnej będą musiały się przenieść na radia internetowe.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy urządzenia pokażą się na ulicach.

Źródło: Moto.pl

Zdjęcie od camilo jimenez na Unsplash

odobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na naszym profilu Facebook!
Interesuje Cię tematyka Smart Domów? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
Masz pytania odnośnie Xiaomi? Znajdź odpowiedzi na naszej grupie na Facebooku!
A jeśli poza czytaniem o technologii lubisz na nią popatrzeć to zapraszamy Cię na nasz profil Instagram!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *