Wyobraź sobie, że rozmawiasz sobie ze znajomym i on nagle zwraca Ci uwagę, że Twój pies wygląda jakoś niewyraźnie. Patrzysz w dół i stwierdzasz, że faktycznie. Mówisz do niego: „Azor, idź się podładuj”, a Twój robo-pies rusza w stronę domu szukać ładowarki. To nie jest science fiction tylko rzeczywistość za kilka lat.

Boston dynamics podbija świat swoimi produktami, a ich robot Spot podbija nasze serca. Nie tak dawno pisałem Wam o jego wykorzystaniu w parkach w Singapurze, a dzisiaj mamy dla Was kolejne ciekawe zastosowania.

(Robo) pies pasterski

Nowozelandzka firma Rocos nawiązała współpracę z firmą Boston Dynamics, a ich wspólnym celem ma być większe wykorzystanie robo-psów w życiu codziennym, na przykład na farmie. Taki Robo-pies może się sprawdzać przy zaganianiu owiec. Sprawdźcie zresztą sami.

Wyposażony w urządzenia takie jak wykrywacz ciepła, LIDAR, czujniki gazu i kamery wysokiej rozdzielczości. Spot porusza się w trudnych warunkach, aby otrzymać dane w czasie rzeczywistym. W rolnictwie rolnicy mogą uzyskać dostęp do informacji, takich jak dokładniejsze i aktualne szacunki plonów. Zapewnia to dostęp do nowej kategorii automatyzacji i bezpieczniejszego, bardziej wydajnego biznesu.

Wymieniamy psy na robo-psy? No, niekoniecznie…

Bardzo ciekawy jest fragment rozmowy dziennikarzy The Verge z Jamesem Rebanksem, który jest profesjonalnym pasterzem. W 2015 roku wydał nawet książkę o tym jak być pasterzem w Anglii.

Robot może być niesamowitym narzędziem do wielu rzeczy, ale jest bezwartościowy i niechciany jako owczarek. Nikt, kto pracuje z owcami, nie potrzebuje tego ani nie chce — to fantazja. Roboty po prostu nie mają zdolności motorycznych ani inteligencji potrzebnej do tak wymagającej pracy i prawdopodobnie nie będą długo czekać. Kierowanie owcami to nie tylko pozostawanie za nimi, ale robienie wszystkiego, o co prosi pasterz, a czasem to, co wymaga robienia na podstawie własnej inteligencji (psa przyp. red.), poza kontrolą przewodnika. Przesunięcie w lewo lub w prawo o kilka centymetrów może obrócić owce, a pies może ocenić ich zachowanie i zrobić co będzie konieczne. Ta relacja między owcami i psami — dynamika dwóch inteligentnych istot — jest niezbędna.

Rebanks podniósł również bardzo ważny aspekt, owce ignorują robota. Owczarek jest dla nich naturalnym drapieżnikiem, dlatego są wobec niego uległe. Roboty jest dla nich dziwnie chodzącym stworem.

Mam tylko nadzieję, że nikt nie wpadnie na genialny pomysł: „To zróbmy go drapieżnikiem to się owce będą słuchać!”.

Jest to oczywiście wyłącznie pokaz możliwości, ale wiele bym dał, żeby zobaczyć Spota w akcji. Boston Dynamics robi kawał dobrej roboty.

Źródło i zdjęcia: The Verge, TechPremiery


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “(Robo) pies pasterski – już wkrótce na Twoim pastwisku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *