Ministerstwo Finansów szykuje zmiany, które nie spodobają się osobom, które kupują rzeczy u chińskich sprzedawców na AliExpress, Gearbest lub Banggood. Od 1 stycznia 2021 do każdego produktu będzie doliczany VAT.

Do każdego produktu, który kupimy bezpośrednio w Chinach będzie automatycznie doliczany podatek VAT w wysokości 23%. Nie będzie miała znaczenie wartość ani wielkość produktu. Podatkiem zostaną objęte wszystkie produkty.

W przyszłym roku ma wejść w życie unijny pakiet e-commerce, który ma uprościć zgłaszanie do procedury celnej produktów, których wartość nie przekracza 1 tyś. euro.

Przesyłki z Chin kojarzyły się dotychczas z bardzo atrakcyjnymi cenami. Nie było pośredników, a dodatkowo kupujący sam miał zapłacić Vat i Cło. Poczta Polska starała się pobierać należne podatki, jednak system był niewydolny. To się jednak zmieni od 1 stycznia 2021.

Wszystkie towary pochodzące spoza UE będą poddane procedurze Celnej. Jeśli wartość towaru będzie poniżej 150 euro konieczne będzie opłacenie Vatu. Jeśli towar przekroczy tą wartość, wtedy dochodzi jeszcze opłacenie cła. Jedynym wyjątkiem będą przesyłki poniżej 45 euro, które będą przesyłane od jednej osoby fizycznej do drugiej.

Jest to naprawdę duża zmiana, która będzie wymagała sporych nakładów po stronie Poczty Polskiej. Żeby obsłużyć wszystkie przesyłki konieczne będzie zatrudnienie pokaźnej liczby osób. Czy pomysł wypali i produkty z Chin faktycznie staną się mniej opłacalne? Dowiemy się za niecały rok.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *