Komisja Europejska rozważa ustandaryzowanie portów ładowania wykorzystywanych w urządzeniach elektronicznych. Czy port Lightning odejdzie w zapomnienie?

Komisja Europejska chce nie tylko wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, ale także zredukować ilość wytwarzanych odpadów. Co więcej, plany zakładają także całkowitą rezygnację producentów z dołączania do sprzętów dodatkowych ładowarek. Te w razie potrzeby będzie można oczywiście dokupić oddzielnie.

USB-C stanie się europejskim standardem?

usb-c komisja europejska

fot. Komisja Europejska

Jak zakłada najnowszy projekt, USB-C stanie się standardowym portem ładowania dla wszystkich sprzedawanych w Unii Europejskiej smartfonów, aparatów fotograficznych, tabletów, przenośnych głośników i innych.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, ich treścią z całą pewnością będą musieli zainteresować się przedstawiciele firmy Apple. Złącze Lightning znajduje się aktualnie w około 20% urządzeń sprzedawanych w Europie. Unia Europejska chce to zmienić, o czym w swoim oświadczeniu komunikowała Margrethe Vestager. W Komisji Europejskiej odpowiedzialna jest za szeroko rozumianą cyfryzację.

Sprzęty Apple bez portu Lightning?

Vestager stwierdziła, że europejscy konsumenci są od dłuższego czasu sfrustrowani niekompatybilnymi ładowarkami, które zalegają w ich szufladach. Jej zdaniem branża miała wystarczająco dużo czasu, aby stosowane przez nią rozwiązania zostały wreszcie ustandaryzowane. Teraz nadszedł czas na stosowne działania legislacyjne.

apple lightning

fot. Pexels

Komisja Europejska chce być odpowiedzialna również z ekologicznego punktu widzenia. Jak donosi Bloomberg, w Unii Europejskiej każdego roku wyrzucanych jest około 12 tysięcy ton ładowarek, z których część jest nieużywana. Jednocześnie konsumenci wydają 2,4 mld dolarów na ładowarki, które nie są dołączane do urządzeń elektronicznych.

Do wprowadzenia nowych zasad jeszcze długa droga. Przepisy będą musiały zatwierdzić Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej. Jeżeli tak się stanie, będziemy świadkami dwuletniego okresu przejściowego.

źródło: theverge.com

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *