Najnowsza wersja iOS – 13.4, niesie ze sobą nieoczekiwane nowości. W wersji deweloperskiej pojawiły się wzmianki o nowej funkcjonalności zwanej „CarKey”. Dzięki niej będziemy mogli otworzyć nasz samochód za pomocą iPhone, a później go uruchomić.

Funkcjonalność nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszona, to dopiero grzebanie w kodzie, ale wygląda bardzo obiecująco. Do otwarcia samochodu będzie wymagany iPhone oraz samochód, który wspiera NFC. Nie będzie potrzeby autoryzować się za pomocą FaceID, więc nawet rozładowany telefon da radę. Telefon będzie mógł odblokować samochód, zablokować go oraz uruchomić.

Proces parowania samochodu z telefonem rozpocznie się przez aplikację Wallet, a później będzie musiał być wykonany przez producenta samochodów. Użytkownik będzie musiał położyć telefon na czytniku NFC znajdującym się w aucie na czas parowania i później klucz będzie dostępny w Wallet. Z tego miejsca będzie można prosto dodać go do Apple Watch.

Kluczem będziemy się też mogli dzielić! Z poziomu aplikacji Wallet będzie możliwość wysłania klucza do zaprzyjaźnionego iPhone. Wtedy tamta osoba, również będzie mogła używać swojego telefonu jak klucza do naszego samochodu. Tak będzie wyglądał komunikat w języku angielskim (w miejscu %@ będzie czyjeś imię).

%@ invited you to use their %@ with unlock access. This allows you to use your iPhone and Apple Watch to unlock/lock the car.

Wygląda na to, że Apple już współpracuje z wybranymi producentami aut, żeby wprowadzić tą funkcję. Gdyby nie była to firma z Cupertino to bym grzmiał, że w pięć minut ktoś to złamie, ale Tim Cook raczej wie co robi. A wy co o tym sądzicie? Fajna alternatywa dla kluczyka lub karty?

Źródło i zdjęcia: 9to5Mac

Podobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na naszym profilu Facebook!
Interesuje Cię tematyka Smart Domów? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
Masz pytania odnośnie Xiaomi? Znajdź odpowiedzi na naszej grupie na Facebooku!
A jeśli poza czytaniem o technologii lubisz na nią popatrzeć to zapraszamy Cię na nasz profil Instagram!

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *