Kto się przemieszczał w długi weekend z południa na północ, albo zachodu na wschód autostradami ten zauważył pewną rzecz. Korki… Korki do bramek… Od przyszłego roku może się coś zacząć zmieniać.

W sieci pojawiła się informacja, że Prezydent podpisał ustawę na mocy której od przyszłego roku pojawi się nowy sposób pobierania opłat za przejazdy autostradą. Na ten moment dotyczy to wyłącznie samochodów ciężarowych.

Każdy samochód ciężarowych będzie musiał zamontować urządzenie lokalizacyjne na bazie którego będzie pobierana opłata. Będzie to nowoczesny sposób dla płatności za korzystanie z dróg płatnych. Jest to jeden z elementów, aby znikły wielokilometrowe korki do bramek na A1, czy A4. Co z tego, że ja mam Autopay, skoro tysiące ludzi przede mną nie mają. Nie dalej jak tydzień temu widziałem jak Pani z okienka liczyła grosiki, które dostała za przejazd na autostradzie od samochodu przede mną…

Jeśli pomysł przyjmie się z samochodami ciężarowymi, wtedy jest szansa, że pojawi się również dla samochodów osobowych.

Kasa do KAS

Opłatę będzie pobierać Krajowy Administrator Skarbowy. To on będzie nadzorować system, który będzie wszystkim sterował. Rząd składa również obietnicę, że po zjeździe z drogi płatnej nie będzie już śledził naszej drogi.

Celem ustawy jest zmiana dotychczasowego systemu poboru opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego kompetencję do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych oraz opłaty za przejazd autostradą a także utworzy System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, służący poborowi tych opłat.

Żeby móc korzystać z systemu będziemy musieli przekazać nasze dane osobowe:

  • imię i nazwisko lub ewentualnie nazwę właściciela samochodu. Wraz z dokładnym adresem zamieszkania
  • numer PESEL lub inny numer zarejestrowania, który umożliwi bezproblemowe rozpoznanie właściciela,
  • wszelkie dane pojazdu odnośnie jego roku produkcji, marki, pojemności silnika etc.

Program będzie też promowany bardziej kijem niż marchewką. Za brak takiego urządzenia w samochodzie będziemy płacić od 500 do 1 500 złotych…

Program ma wejść w życie od 1 kwartału 2021, czyli wkrótce.

Źródło i zdjęcia: techpremiery

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *