Сакам да тестирам четки за заби. Така што не ме чуди што ми беше испратена друга четка за заби Oclean на тестирање - Oclean Endurance. Дали ги исполни сите мои барања? Дали е тоа производ што можам да ви го препорачам? Ќе одговорам на овие прашања и на многу други во овој преглед!

Unboxing и прв впечаток

Четката доаѓа во прилично големо пакување за четка. Во средината на пакетот, сепак, нема да најдеме многу. Имаме точно 5 работи:

 • самата четка Oclean Endurance,
 • упатете се кон четки,
 • држач со 3M лента за залепување во бањата,
 • упатство за употреба (на полски!),
 • USB-C кабел.

Оклина издржливост

Плус за USB-C кабелот. Рачката во просек ми се допаѓа и едноставно е рачка. Изгледа малку како штит за суперхерој од реклами за лекови против кашлица. Кажете ми ако го поврзувате и со тоа! Овде немаме никакво полнење, како што беше во другите верзии на Ocean четките, како што е Oclean X Pro. Мало деградирање за мене.

Сама четка тоа е бело, поточно „Скулптура Бело“ - според производителот. Може да го добиеме и во „Knight Black“.

Oclean Endurance е добро да се држи во рака, тоа е прилично удобна четка за заби. Она што веднаш паѓа во очи е едно копче. Нема екран, нема ознаки за избелување „чисто“ или „гуми за џвакање“, што значи дека нема да најдеме никаква интелигенција или режими овде.

Она што ни го ветува производителот е најквалитетно чистење на забите до 72000 движења.

Во комплетот не добиваме полнач, па мораме сами да го средиме. Влезот на кабелот за полнење е исто така скриен и според мене ова е и минус и плус во зависност од тоа дали ја користиме рачката или не. Како и да е, погледнете сами како изгледа.

Oclean Endurance USB

Техничка спецификација на Oclean Endurance

Тоа не би било целосен преглед без техничките спецификации. Па, ајде да погледнеме што ни подготви производителот во однос на бројките и информациите што може да се најдат на пакувањето.

 • Целосно име: Oclean Endurance Sonic Електрична четка за заби
 • Димензии: 253 mm x 26 mm
 • Тежина: околу 105 g вклучувајќи ја и главата
 • Бои: Витез црно, скулптура бела
 • Глави за четки: Стандардна глава за чиста четка P2S x 1
 • IPX7 водоотпорен
 • Волумен: < 6 5dB
 • Батерија: 800 mAh
 • Време на полнење: 5.5 часа
 • Времетраење на дејството: 30 дена кога се користи 2 пати на ден по 2 минути
 • Полнење: USB-C

Како што можете да видите, тука нема ништо посебно. Иако морам да признаам дека батеријата во оваа четка за заби е навистина добра. Во овие 30 дена можете мирно да ги исчистите забите, а немањето полнач во комплетот не е толку досадно. Не е проблематично да се полни еднаш месечно по 5 часа, па мислам дека можеме да замижиме пред немањето адаптер.

Користете четка

Како што споменав претходно, четката нема режими. Уште повеќе, производителот препорачува да не го пуштате пред да го ставите во уста и се согласувам со тоа. Четката прска на сите страни и можете да го извалкате целото огледало и себе си.

Се согласувам дека четката за заби е навистина силна. Таа е толку силна што не ми беше сосема удобно да ги мијам забите со неа. Дури имав впечаток дека ми ги „тепа“ забите и не ми ги чисти. Освен тоа, неколку пати ми ги повреди непцата, поради што доста крварат.

Толку е силен што кога ќе го вклучиме и ќе го ставиме на маса, се движи и се врти по сопствената оска. Изгледа чудно, во најмала рака.

Oclean Endurance добро чисти, но не е најпријатно, барем според мене чистење. Освен тоа, навистина треба да внимавате да не се прскате со оваа четка.

Мојата лична четка е Oclean X Pro, чии прегледи ќе ги најдете tutaj. Со неа немав таков проблем со прскање.

Друга работа што треба да се забележи е дека немаме никаков „сигнал“ - било да е тоа звучен сигнал или да престанете да чистите по секои 30 секунди. Мораме да внимаваме кога да смениме страна. Навикната сум четката за заби да ми кажува што да правам.

Искрено признавам дека овие две работи ме спречија да ги мијам забите и често се наоѓав себеси дека престанувам да четкам порано отколку после 2 минути.

Само по 2 минути добиваме информација во вид на промена на методот на вибрации дека времето за чистење е истечено. Четката, сепак, нема сама да се исклучи, па ако сакаме, можеме да продолжиме со чистење или едноставно да го притиснеме копчето за вклучување/исклучување.

 

Четка за заби Oclean Endurance

Резиме на четката за заби Oclean Endurance

Oclean Endurance е добра четка за заби, но не и најдобра. Ми недостигаат многу елементи, на пример во Oclean X Pro.

Според производителот, тоа е производ за луѓе кои сакаат „производи со попуст“. Значи, тоа е прилично евтин производ, бидејќи чини околу 120 PLN со добар попуст. Не можам целосно да го споредам со X Pro, четка која е поскапа за над 100 PLN. Можете да видите дека е поевтин производ, само затоа што нема паметна технологија.

Самиот производител тврди дека Oclean Endurance е конкуренција за Oral B Vitality, четка за заби што не чини повеќе од 100 PLN по нормална цена, во зависност од продавницата.

Овде навистина не добиваме ништо паметно - четката не информира на секои 30 секунди за промена на страницата, нема режими или каква било интеграција со апликацијата Oclean.

Интеграцијата со апликацијата можеби и не е толку важна, бидејќи знам колку често ја проверувам мојата апликација (можеби 3 пати месечно), но знам дека има луѓе на кои им е важно и кои сакаат да ги проверуваат нивните перформанси за чистење.

Тоа е само обична четка за заби која добро чисти и која можам да ви ја препорачам доколку ви треба уред за посилно четкање на забите. Дефинитивно е производ за непобарувачки клиенти и за оние кои го ценат квалитетот за малку пари.

Меѓутоа, ако некој е поддржувач на технологија и сака да има повеќе програми или дури и врска со апликацијата - препорачувам да инвестирате во една од Pro четките од Oclean. Сигурно ќе пропаднете.

Можете да ја купите четката за заби Oclean Endurance на овој линк. Имаме специјален промотивен код за вас ОКЛЕАНЈУН27.

купи сега

Ве молиме слободно купувајте го производот на страниците наведени подолу ...

ОКЛЕАНЈУН27


Убедливо најпозитивно лудата личност во SmartMe. Тој ги разбира и сака социјалните мрежи, а покрај тоа, може добро да се движи во нив. Го надгледува целиот процес на преглед на SmartMe! Благодарение на неа можете да видите колку е убава технологијата и како изгледа нашата работа од кујната. Без него, SmartMe не би бил толку шарен и организиран. Исто така, создава преводи за нашите видеа на YouTube. Женскиот оркестар!

Полска група Smart Home од SmartMe

Полска група Xiaomi од SmartMe

SmartMe промоции

Поврзани објави

Остави коментар