Колку пати ви паднал лаптопот? Или го ставивте така што, за жал, куќиштето се изгреба? Јас лично преферирам опрема без куќиште, но реалноста боли. Повеќе од еднаш, не паднаа на подот две или три парчиња опрема важна за мене. Слично беше со ставање лаптоп во кеса за да се извади со голема гребнатинка (пенкало ?!). Затоа, кога добив две MacBook Pro 13 куќишта од Incase за тестирање - решив дека е време да сменам нешто.

Овој преглед би можел да заврши на вториот пасус, бидејќи најважниот тест на случајот се случи за време на дебоксот. За време на снимањето на филмот, кога MacBook Pro 13 од Krzysiek беше во сиво куќиште, случајно (сериозно) го пропуштив лаптопот и паднав на плочките. Гручо е навистина добар, а ужасот го видов само во очите на Кжисиек. Посегнав по лаптопот очекувајќи го најлошото, но ништо. Апсолутно ништо! Случајот целосно го ублажи падот и веќе знаев дека ќе биде во ред 😉

Сиви и проѕирни, вака изгледаат футролите Incase

Добивме две куќишта за тестирање - едната графитна, малку како киндл куќиште, а другата проѕирна. Двата футрола се состојат од два дела, кои ги ставаме посебно на пресата (одвоен горната и долу). Амбалажата во која се наоѓа е крајно минималистичка, во име на екологијата на Инкас сè минимизираше, но сепак е читливо.

Во случај

Дозволете ми да започнам со футрола со графитна текстура, која, според нас тројцата, е убедливо најубава. Куќиштето е изработено од лесен материјал Makrolon, кој обезбедува дополнителна заштита на алуминиумското куќиште на Macbook. Меѓутоа, она што го издвојува овој Куфер е ткаенината од која е изградена и која целосно ја покрива, односно Woolenex.

Во случај

Графитната ткаенина е отпорна на нечистотија и абење, но нејзината најголема предност е нејзиниот изглед и текстура. Куќиштето е супер убаво на допир и го поврзувам со пристојна книга. Плус, бојата на графитот изгледа навистина кул. Целата работа остава впечаток на премиум производи, кои не само што се издржливи, туку и изгледаат навистина одлично. Единствениот недостаток е нешто што е тешко да се нарече негативна страна. Куќиштето цврсто го покрива лаптопот, што оневозможува да се види дали е MacBook, Lenovo или Xiaomi. Самиот го сакам дизајнот на Apple и имав голем проблем со тоа. На крајот, сепак, овој случај го зеде Кжисиек, а јас го зедов проѕирниот.

Во случај

Случајот со тврд школка не е навистина транспарентен. Површината е со мат точки, па на неа имаме некаква мрежа. Сепак, можете да видите каков компјутер бил „облечен“ во куќиштето. Дополнително, можете да го видите логото на Apple и позадинското осветлување на логото, доколку сè уште го имате 😀

Во случајот со овој случај имаме и издржлив Макролон материјал од Баер, така што нивото на заштита е исто како и кај братот графит. Истиот пад како и графитното куќиште треба да го преживее MacBook во проѕирен. Простете ми, но не сакав да си ја растегнам среќата 😉

Издржливост на хард школки на највисоко ниво

Јас веќе направив мал спојлер кога се работи за издржливоста на двете куќишта. Нивната задача е да го заштитат нашиот лаптоп и во овој поглед тие работат навистина добро. Конечно, не се плашам дека кога ќе ставам еден лаптоп врз друг, ќе ги изгребам. Слично е и со ставање во ранец. Не сакав да го направам екстремниот тест со фрлање на лаптопот на под, но тоа се случи само по себе 😀 Издржливост? За пет.

Патем, вреди да се разговара и за прашањето за користење на самите случаи. Досега ги имав само на телефон и страшно ме нервира „пожолтувањето“ после време. Не сум го видел овде, но и не сум го имал толку долго. Сепак, проверив што ќе се случи кога, на пример, ќе триеме еден лаптоп со друг (типично кога ќе ги фрлиме во една кеса). За среќа немало никакви траги. И на куќиштата нема отпечатоци од прсти, од кои малку се плашев. Особено со транспарентен.

Куќиште и MacBook, т.е. исечоци и стапала

И двете куќишта се совршено исечени за MacBook Pro 13 што го имаме со Krzysiek. Пресеците се подготвуваат и од страните (за влез USB-C и приклучок) и од предната страна, за да можете удобно да го отворите лаптопот. Добро осмислено и можете да видите дека луѓето што ги дизајнираат овие куќишта користат Mac. Единствениот проблем е со адаптерите на Hub. Ако е приклучен на еден USB-C, нема проблем, но ако имате модел со влез за двајца, кој одлично се вклопува во куќиштето, овие футроли не се компатибилни со него. Неопходно е да се отстрани дното, во спротивно нема да го вметнете.

Во случај

Конструкцијата на куќиштето е подготвена и за подобро одводнување на воздухот од MacBook. Ова е благодарение на специјалните исечоци за ладење и малку повисоките ногарки, што го прави Mac малку повисок. Ергономија и удобност 🙂

Во случај

Не ризикувајте, само земете го Incase

Дали сакате да имате убав материјален случај? Земате тврда обвивка од графит. Дали претпочитате како јас го гледам мојот Mac? Потоа го земате оригиналното проѕирно куќиште. За жал, но лаптопите на Apple се гребат и поради оваа причина вреди да се има таква заштита. Дополнителната заштита од паѓање е исто така нешто на кое вреди да се обрне внимание, но навистина не препорачувам силно да го тестирате случајот во овој поглед 😉

Изненадувачки, цената за случајот не е страшна. Incase е познат американски производител, но тоа не е Apple, каде што ткаенината чини сто 😉 За проѕирно куќиште na doapple.pl ќе платите 216 PLN. Зад графитна верзија ќе треба да платите 70 злоти повеќе, бидејќи 286 злоти. Дали вреди? Според мене, вака дефинитивно чини опремата што ја штитиме 🙂

купи сега

Ве молиме слободно купувајте го производот на страниците наведени подолу ...

Транспарентен случај Случај за графит


Сосема лудо за паметните. Ако се појави нешто ново, мора да се предаде и да се тестира. Тој сака решенија кои работат и не можат да издржат бескорисни гаџети. Неговиот сон е да го изгради најдобриот паметен портал во Полска (а подоцна и во светот и Марс во 2025).

Полска група Smart Home од SmartMe

Полска група Xiaomi од SmartMe

SmartMe промоции

Поврзани објави

Остави коментар