Przedstawiciele firmy Meta poinformowali właśnie o zakończeniu pierwszej fazy budowy swojego superszybkiego komputera o nazwie AI Research SuperCluster (RSC).

Pracownicy przedsiębiorstwa ujawnili, że RSC będzie najszybszym tego typu superkomputerem na świecie. Jego ponadprzeciętna wydajność ma być spożytkowana między innymi do skutecznego trenowania sztucznej inteligencji. Wszystko po to, aby rozwijać tak popularne ostatnio metawersum.

AI Research SuperCluster

fot. Meta

Ponadprzeciętna wydajność maszyny AI Research SuperCluster

Moc obliczeniowa tej potężnej maszyny będzie naprawdę imponująca. Przedstawiciele firmy Meta otwarcie przyznają, że AI Research SuperCluster będzie się cechował wydajnością na poziomie niemal 5 eksaflopsów z mieszaną precyzją obliczeń. Skorzystają na tym przede wszystkim naukowcy, którzy będą mogli opracować jeszcze lepsze modele sztucznej inteligencji. Posłużą one do budowy narzędzi rzeczywistości mieszanej i bezproblemowo przeanalizują w jednym momencie tekst, zdjęcia oraz materiały wideo.

AI Research SuperCluster

fot. Meta

Wszystkie zaawansowane prace mają jasno określony cel. Chodzi o rozwój metawersum, w przypadku którego to właśnie rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji odgrywają kluczową rolę. Przedstawiciele firmy Meta ujawnili, że imponująca moc obliczeniowa może zostać wykorzystana między innymi do skutecznego i szybkiego obsługiwania tłumaczeń głosowych realizowanych w czasie rzeczywistym. Dotyczy to przede wszystkim o licznych zbiorowisk osób mówiących w różnych językach.

Inżynierowie mają już plany dotyczące modernizacji superkomputera

Obecna konstrukcja RSC opiera się na 760 systemach złożonych z układów Nvidia DGX A100 z łączną liczbą procesorów graficznych wynoszącą dokładnie 6080. Inżynierowie podkreślają jednocześnie, że jeszcze w tym roku mają zamiar zwiększyć liczbę GPU do 16000. Ten zabieg ma sprawić, że wydajność trenowania sztucznej inteligencji wzrośnie nawet 2,5-krotnie.

AI Research SuperCluster

fot. Meta

Nieustanna rozbudowa infrastruktury oraz złożonych systemów to oczywiście nie wszystko. Meta musi zwrócić też szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem oraz ochroną prywatności. Przetwarzane dane trzeba bowiem odpowiednio zabezpieczyć przed niepożądanym użyciem.

źródło: engadget.com

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty