Szwedzka firma IKEA wprowadza zupełnie nowe narzędzie służące do planowania wystroju pomieszczeń. Ma ono ułatwić zwizualizowanie sobie tego, jak konkretne meble będą prezentowały się w naszych domach. Funkcjonalność opiera się oczywiście na sztucznej inteligencji.

Narzędzie o nazwie IKEA Kreativ pozwala zeskanować pomieszczenie, usunąć z niego istniejące meble, a następnie umieścić w ich miejsce wirtualne elementy wystroju wnętrza. Osoby, które mają pewne opory przed skanowaniem własnego mieszkania, mogą skorzystać z ponad 50 wirtualnych salonów, o których udostępnienie zadbali twórcy aplikacji. Cały proces ma na celu zachęcenie klientów do zakupu mebli po wcześniejszym zapoznaniu się z ich wirtualnymi modelami.

ikea kreativ

fot. IKEA

IKEA Kreativ dostępna dla użytkowników smartfonów Apple iPhone

Cały proces rozpoczyna się od żmudnego skanowania pomieszczenia. Polega on na wykonaniu serii zdjęć, by uzyskać efekt panoramy. W momencie premiery narzędzia będzie ono dostępne dla posiadaczy smartfonów od Apple oraz komputerów. Producent zaznacza, że urządzenie nie będzie musiało być wyposażone w skaner LiDAR. Latem tego roku ma się też pojawić wersja na sprzęty pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

Wizualizacja wystroju pustego pokoju będzie nieco prostsza od przypadku, gdy w urządzonym już pomieszczeniu znajduje się wiele różnego rodzaju mebli i elementów wyposażenia. Twórcy aplikacji zadbali o implementację narzędzia podobnego do Magic Eraser, które znamy ze smartfonów Google Pixel. Zdecydowanie ułatwia ono „usuwanie” mebli, które planujemy w niedalekiej przyszłości wymienić.

ikea kreativ

fot. IKEA

Wszystko dzięki sztucznej inteligencji

IKEA Kreativ wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i technologii wizyjnych. Sieci neuronowe pomagają w rozpoznawaniu obiektów oraz geometrii przestrzeni. Zaawansowane algorytmy ułatwiają usuwanie niektórych lub wszystkich istniejących mebli, aby ułatwić klientom cały proces personalizacji wnętrza.

Aplikacja jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych dla użytkowników iPhone’ów i laptopów. Wersja działająca na Androidzie oraz w innych krajach zostanie wydana w najbliższym czasie.

źródło: theverge.com

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz