Na konferencji Apple nie zabrakło również informacji na temat samego HomeKit. Okazuje się jednak, że Apple nie powiedział wszystkiego. Beta skrywa znacznie więcej!

Konfiguracja urządzeń

Zacznijmy od przeprojektowanej konfiguracji urządzeń. Teraz nowe urządzenia bedą automatycznie wykrywane i będą nam wyskakiwać podobnie jak słuchawki AirPods. W dalszym ciągu będziemy je dodawać klikając przycisk „+” w prawym górnym rogu. Na plus jest także zmniejszone okno skanowania kodu HomeKit. Wszystko jakieś takie schludniejsze.

Po dodaniu użytkownicy zobaczą ekran z rekomendacjami. Takimi jak dodanie lampy do grupy świateł lub dodanie do automatyzacji bazującej na lokalizacji. Bardzo fajne rozwinięcie.

Nowe centrum sterowania

Dużą zmianą jest dodanie elementów HomeKit wprost do nowego centrum sterowania. Teraz nie będziemy musieli się już przeklikiwać przez aplikacje Dom, żeby sprawdzić temperaturę w mieszkaniu. Ikony HomeKit (akcesoriów oraz scen) bedą dostępne obok innych ikon w centrum sterowania. Ikony akcesoriów będą tej samej wielkości, a ikony scen będą trochę większe od innych.

Zmiany wizualne w aplikacji Dom

Apple dość mocno przeprojektował podgląd aktywnych urządzeń w aplikacji Dom. Teraz zamiast opisów znajdziemy okrągłe ikony ze sprzętami, które są wykorzystywane. W prosty sposób możemy zmienić ich stan np. wyłączając światła lub zamykać drzwi do garażu.

Poza tym Apple przeprojektował też ikonę Domu. Teraz wyjeżdża spod niej menu z poszczególnymi pokojami.

Sugestie

Coś co dla mnie jest bombą, czyli rekomendowane automatyzacje. Teraz dodając sprzęt do naszego domu Apple będzie podpowiadać jakie automatyzacje możemy wykorzystać. Duża ich część bazować będzie na naszej lokalizacji. Ciekawą automatyzacją jest np. podpowiedzenie, żeby HomePod wyłączył muzykę, kiedy ostatnia osoba wyjdzie z domu.

Plusem nowych automatyzacji są również proste buttony. Dzięki nim możemy wyłączyć i włączyć automatyzację. Wygodne rozwiązanie.

Pasek boczny iPadOS

W aplikacji na iPadOS także zaszły zmiany. Teraz z boku mamy pasek, który pokazuje nam wszystkie nasze pokoje. Dzięki temu możemy się przemieszczać pomiędzy nimi w prosty sposób. Wygodne i szybkie. Mogliby jeszcze dodać opcję przesuwania w ten sposób akcesoriów, ale takiej opcji jeszcze nie ma.

Oświetlenie adaptacyjne

Jedną z funkcji na którą mocno czekamy jest oświetlenie adaptacyjne. Apple pozwoli na automatyczne dostosowywanie się barwy oraz koloru światła do dnia. Na przykład w ciągu dnia będziemy mieć jasne światło, a wieczorem cieplejsze i przygaszone. Całość będzie działać automatycznie i włączenie tej funkcji to zaledwie parę kliknięć.

Na ten moment nie wiemy, czy opcja będzie dostępna tylko dla wybranych żarówek, czy wszystkich, które takie funkcje posiadają w aplikacjach producentów. Ta opcja nie została pokazana w pierwszej becie iOS 14.

Rozpoznawanie twarzy!

Nareszcie! Apple HomeKit będzie w stanie rozpoznawać twarze! Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to koniecznie przeczytajcie naszą recenzję Netatmo Welcome, która posiada genialne rozpoznawanie twarzy i nie mogę się doczekać aż jej opcje będą dostępne w HomeKit.

Apple w zeszłym iOS wprowadziło HomeKit Secure Video, a nowa funkcja rozwija jej możliwości. Teraz nie będzie tylko wykrywania, czy mamy do czynienia z człowiekiem, czy zwierzęciem. Dostaniemy na naszego iPhone powiadomienie, że właśnie przed drzwiami stoi Marta, albo nasza Mama.

iPhone będzie bowiem kolerował zdjęcia na tej samej zasadzie na jakiej dzieje się to aktualnie w aplikacji Zdjęcia. Jest to jedna z ważniejszych nowości HomeKit na jakie czekałem.

Anonsowanie

Przy okazji Apple dodało kolejną funkcję. Jeśli mamy kompatybilny dzwonek do drzwi, który rozpozna twarz, wtedy HomePod przedstawi nam osobę przed drzwiami. Kolejna fajna integracja wielu sprzętów od Apple.

Strefy aktywności dla kamer

Kolejna ważna funkcja na którą czekaliśmy latami. Nareszcie będzie można ustawić strefę na której ma się skupić nasza kamera. Jeśli nie chcemy powiadomień z całego pokoju tylko np. z obszaru okna, albo łóżeczka dla dzieci.

Możemy to zrobić ręcznie, albo pozwolić Apple samemu określić potencjalne obszary, co powinno sprawić, że cały proces będzie znacznie szybszy. W połączeniu z HomeKit Secure Video możemy określić na czym naprawdę powinna się skupiać kamery.

Np. jeśli mamy sklep to możemy ignorować zwierzęta, samochody, czy ludzi na chodniku i wyłącznie monitorować osoby przebywające tuż przed witryną sklepu.

Centrum sterowania w Apple TV

No i kolejna nowość! Teraz również Apple TV zyska swoje centrum sterowania HomeKit. Wyjeżdżające menu pozwoli nam na sterowanie ulubionymi akcesoriami oraz scenami wprost z pilota TV.

Będziemy mieć także opcję włączenia podglądu z kamer i to za pomocą jednego przeciągnięcia palca. Kolejna integracja, którą uwielbiam w ekosystemie Apple.

Będzie tego więcej!

To dopiero pierwszy dzień bety, ale trzeba przyznać, że zmian jest sporo. Bardzo dobrze Apple. Jednak oddaję Wam honor 😉 Tylko więcej o tym HomeKit na konferencjach poproszę!

Źródło i zdjęcia: iMore


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *