Patrzcie, jak jedno ogłoszenie o pracę może wywołać burzę. Jestem pewien, że osoba, która je wystawiała nie sądziła, że tak szybko zaczną pisać o nim media. A jednak. Na stronie Apple pojawiło się ogłoszenie poszukujące w Warszawie starszego programisty do zespołu Siri.

W ogłoszeniu nie jest napisane wprost, że chodzi o polonizację Siri. Możliwe, że Apple chce zbudować zespół analogicznie do Amazona w Gdańsku. Nasi programiści są jednymi z najlepszych na świecie, a zarobki w Warszawie są wielokrotnie mniejsze niż np. w Silicon Valley. Mamy jednak nadzieję, że chodzi o coś więcej.

Magiczna oferta pracy

Siri ogłoszenie

Oferta pracy o której mowa pojawiła się na stronach Apple.com i dotyczy starszego programisty z obszaru Big Daty i przetwarzania danych. Temat jest ostatnio wręcz gorący, więc chętnych w Warszawie na pewno nie zabraknie.

W ogłoszeniu pisze wprost, że chodzi o Siri, ale nic nie pisze o jej polonizacji. Tą całą część sobie dopisujemy samy, trochę z nadzieją, że tak będzie. Wymagania, które są stawiane kandydatowi są dość duże. Mamy tam do czynienia z wieloma, nowymi technologiami, a deweloper powinien w nich siedzieć min. 5 lat.

Siri ogłoszenie

Polska liczy się coraz bardziej

Dotychczas byliśmy na szarym końcu listy Apple. Siri po polsku, HomePod, Apple News, Apple News+ – usług i produktów, które do nas nie dotarły można wypominać bez końca. Nie zmienia to jednak faktu, że to m.in. dzięki nam Apple ma taką sumę na koncie.

W trzecim kwartale 2019r. Apple zgarnęło 9% rynku smartfonów, będąc tuż za podium. To dużo, patrząc z jaką ofensywą ruszyły chińskie marki. Nadal lubimy sprzęty z nadgryzionym jabłkiem, ale mamy dość bycia traktowanym jako kraj do pominięcia. Na naszym rynku to Asystent Google wiedzie prym, Siri mu kompletnie nie dorównuje jakością i popularnością.

Czy nareszcie Siri zacznie mówić w naszym języku i pozycja Asystenta Google będzie zagrożona? Może się o tym przekonamy, ale napewno nie szybko. Nawet jeśli to faktycznie przymiarki do jej polonizacji, to zapewne trochę potrwa. A póki co pytanie do Was. Będziecie aplikować?

Źródło i zdjęcia: Apple

Zdjęcie od Ilan Olivares na Unsplash

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *