Technologia nie przestaje nas zadziwiać. Za kilka lat świat AR i VR na dobre się rozkręci i życzę mu lepszej historii niż 3D. Jednym z nowych sposobów na podniesienie poziomu imersji jest wykorzystanie dotyku. Naukowcy z Cornell stworzyli specjalny, rozciągliwy materiał, który ma być w stanie rejestrować kontakt.

Naukowcy pokazali rękawiczkę, która nie ogranicza nam ruchów. Jej zadaniem jest rejestrowanie kontaktu z różnymi materiałami. Rękawiczka wykorzystuje  czujniki światłowodowe, które są w stanie wykrywać bardzo subtelne zmiany długości fal.

Jak to działa?

Na palce naciągnięte są specjalne światłowody, które reaguję przez absorbujące barwniki. Podczas każdej deformacji materiału (zginanie lub opór nacisku) rejestrowane są odczyty. Każdy kontakt jest rejestrowany optycznie w czasie rzeczywistym. Poniżej zobaczycie film demonstracyjny:

Jak widać jest to jeszcze dość wczesny prototyp. Może on jednak wpłynąć mocno na to, jak w przyszłości reagować będą roboty. Napewno warto jest zerkać na tn obszar co jakiś czas i patrzeć jak się rozwija.

Źródło i zdjęcia: Smutniej.pl


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *