Plaga Fake News i Deep Fake jest naprawdę dużym problemem. Spreparowane wiadomości, filmy, czy zdjęcia pomagają manipulować masy i kolejne kraje zaczynają z tym walczyć. Do ich grona dołączyły Chiny, gdzie wkrótce będzie to karalne.

Budzisz się rano, włączasz komputer, a tutaj na każdej stronie widnieje informacja o Twojej śmierci. Razem ze zdjęciami i filmem. Są tak realistyczne, że zastanawiasz się, czy to nie jest jednak prawda. Dzięki dzisiejszej technologii jest to niestety możliwe.

O Fake News zrobiło się głośno podczas ostatnich wyborów w USA. Okazało się, że za pomocą portali społecznościowych i stron z wiadomościami można zmanipulować praktycznie każdego. Trzeba było pięć razy zastanowić się, czy to co czytamy to prawda, czy idealnie spreparowana fałszywka.

Kolejni giganci, jak Facebook, zaczęli walczyć z plagą Fake News i Deep Fake, a wkrótce zaczęły do nich dołączać całe kraje. Problem stał się zagrożeniem na światową skalę.

Chiny są kolejnym krajem, gdzie publikowanie lub przekazywanie dalej Fake News i Deep Fake będzie karane. Nowe prawo wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku i będzie dotyczyć zarówno osób tworzących takie treści jak i ich dostawców.

Oznacza to, że w kompetencjach dostawcy będzie sprawdzanie, czy informacje, które publikuje nie są Fake News. Jeśli takie będą, musi je wtedy odpowiednio oznaczać. Wymusi to też nowe zachowania w całej społeczności internetu, bo podawanie dalej tego typu informacji też będzie uznawane za naruszenie prawa.

A wy co sądzicie o takim rozwiązaniu? Pomoże, czy raczej będzie zagrożeniem? Dajcie nam znać w komentarzach!

Źródło: Reuter

Zdjęcie od Max Muselmann na Unsplash

 

Powiązane posty