Plaga Fake News i Deep Fake jest naprawdę dużym problemem. Spreparowane wiadomości, filmy, czy zdjęcia pomagają manipulować masy i kolejne kraje zaczynają z tym walczyć. Do ich grona dołączyły Chiny, gdzie wkrótce będzie to karalne.

Budzisz się rano, włączasz komputer, a tutaj na każdej stronie widnieje informacja o Twojej śmierci. Razem ze zdjęciami i filmem. Są tak realistyczne, że zastanawiasz się, czy to nie jest jednak prawda. Dzięki dzisiejszej technologii jest to niestety możliwe.

O Fake News zrobiło się głośno podczas ostatnich wyborów w USA. Okazało się, że za pomocą portali społecznościowych i stron z wiadomościami można zmanipulować praktycznie każdego. Trzeba było pięć razy zastanowić się, czy to co czytamy to prawda, czy idealnie spreparowana fałszywka.

Kolejni giganci, jak Facebook, zaczęli walczyć z plagą Fake News i Deep Fake, a wkrótce zaczęły do nich dołączać całe kraje. Problem stał się zagrożeniem na światową skalę.

Chiny są kolejnym krajem, gdzie publikowanie lub przekazywanie dalej Fake News i Deep Fake będzie karane. Nowe prawo wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku i będzie dotyczyć zarówno osób tworzących takie treści jak i ich dostawców.

Oznacza to, że w kompetencjach dostawcy będzie sprawdzanie, czy informacje, które publikuje nie są Fake News. Jeśli takie będą, musi je wtedy odpowiednio oznaczać. Wymusi to też nowe zachowania w całej społeczności internetu, bo podawanie dalej tego typu informacji też będzie uznawane za naruszenie prawa.

A wy co sądzicie o takim rozwiązaniu? Pomoże, czy raczej będzie zagrożeniem? Dajcie nam znać w komentarzach!

Źródło: Reuter

Zdjęcie od Max Muselmann na Unsplash

 

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *