Świat IOT rozwija się w niesamowitym tempie. Jednym z elementów, który sprawi, że rozwinie się diametralnie jest sieć 5G. Ale wszystko ma swoją cenę.

Miesięcznie urządzenia IOT są atakowane około 5 300 razy. Nadal jednak większość domów nie posiada smart rozwiązań. Z czasem, gdy będą one coraz bardziej popularniejsze i coraz więcej elementów będzie od nich zależeć – liczba ataków się zwiększy.

Nie chcemy, żeby ktoś użył naszej własnej kamery, żeby nas podglądać. Żeby ktoś otworzył zdalnie drzwi do mieszkania, czy z nudów bawił się naszym światłem. Dlatego właśnie musimy działać i się zabezpieczyć.

Poniżej znajdziecie 11 zasad, których warto przestrzegać przy rozbudowywaniu swojego domu. Część może być dla Was naturalna. Jak tak to dobrze, ale zawsze warto się zastanowić, czy dobrze zabezpieczyłem mój dom.

Zasada 1 – używaj szyfrowania na najlepszym poziomie

Nie chcemy, aby nasze dane ani tym bardziej hasła zostały przejęte przez hakerów. Dlatego właśnie powinniśmy szyfrować je algorytmami, które najciężej złamać. Jeśli macie sieć Wifi to ona bezwględnie musi mieć hasło, najlepiej ustawione z szyfrowaniem WPA-2.

Zasada 2 – rozgranicz smart urządzenia od podstawowych sprzętów

Nie jest dobrym rozwiązaniem trzymanie wszystkich sprzętów w jednej sieci WiFi. Zabezpieczenia Twojego telefonu i żarówki sprzed 4 lat są na kompletnie innym poziomie. Dlatego warto jest posiadać dedykowaną sieć przeznaczoną dla tych urządzeń.

Jest to na początku dość uciążliwe, ale z czasem nie będzie przeszkadzać. A jeśli haker nawet się włamie do jakiegoś urządzenia to nie będzie mieć dostępu do wszystkiego. Tylko nie nazywajcie tej sieci np. Dom – smart urządzenia. Nie ułatwiajmy innym pracy 😉

Zasada 3 – pozmieniaj nazwy urządzeń oraz ich hasła

Możliwe, że kontrowersyjna zasada, ale warto się nad nią zastanowić. Niech ktoś dostanie się do Waszej sieci i zrobi sobie skan. W tym momencie ma wszystko jak „na tacy”. Dokładnie wie, ile mamy lamp, które urządzenie to alarm, które to zamek do drzwi itd.

Pozmieniaj nazwy urządzeń, żeby utrudnić ewentualnemu hakerowi działanie w naszej sieci. Dodatkowo, jeśli urządzenia mają hasła to pozmieniaj je wszystkie. Jeśli urządzenie ma podstawowe hasło od producenta to wierz mi. Haker zna je zapewne lepiej niż Ty. Nie warto ryzykować.

Zasada 4 – hasło na urządzeniu jest tak samo ważne jak hasło na WiFi

Jeśli producent dał nam zabezpieczenie w postaci hasła to wykorzystajmy je. Oczywiście, jeśli masz u siebie 1000 urządzeń to może nie chce Ci się zmieniać hasła w nich wszystkich. Nie zmienia to faktu, że jest grupa urządzeń, gdzie bezwzględnie musisz to hasło zmienić jak kamery, drukarki itp.

Pamiętaj, żeby dla każdego urządzenia hasło było różne. Nie chcesz, żeby haker dostając się do jednego urządzenia miał dostęp do nich wszystkich. 4 zasady dobrego hasła to:

  • Minimum 16 znaków
  • Mieszanka liter, liczb i znaków specjalnych
  • Conajmniej jedna duża i mała liczba
  • Różne ułożenie znaków

Zasada 5 – wejdź w ustawienia urządzenia

Gdy kupujesz nowy sprzęt to wejdź w ustawienia urządzenia i zobacz, czy nie możesz mu podnieść poziom bezpieczeństwa. Na przykład w wielu urządzeniach Xiaomi możemy uruchomić blokowanie hasłem do wejścia do ustawień, ale jest to opcja dodatkowa. Włącz najwyższe poziomy zabezpieczeń tam gdzie jest to możliwe.

Zasada 6 – wyłącz te funkcje, których nie używasz

Czasami urządzenia „nadmiarowo” wysyłają dane gdzieś w kosmos. Zobacz ich opcje i wyłącz to, czego nie potrzebujesz. Jeśli i tak nie będziesz używać danej opcji to po co kusić los?

Zasada 7 – aktualizuj swój software

Święta zasada, którą wyznaję od lat. Sprawdzaj aktualizacje i gdy się pojawią to je uruchamiaj. Najczęściej te nudne aktualizacje, które nazywają się „poprawki bezpieczeństwa” i nic nowego nie przynoszą są tymi najważniejszymi.

Bardzo często bywa tak, że dane urządzenie zostanie złamane. To w jaki sposób to zrobić wycieknie do internetu. Producent znajdzie rozwiązanie jak zablokować wyciek i wypuści poprawkę łatającą tą dziurę. Warto jest zatem załatać ją również u siebie.

Zasada 8 – sprawdź urządzenia, które już posiadasz

Duża część osób czytając ten tekst pomyśli, że zacznie stosować te zasady z nowymi urządzeniami, które będą instalować. To błędne myślenie. Najlepsze do ataku są stare urządzenia.

Wejdźcie na swój router i zobaczcie ile sprzętów jest do niego aktualnie podpiętych. Posprawdzajcie je wszystkie, a w szczególności te stare jak drukarka z 2010 roku. To one są drzwiami otwartymi do Waszego domu.

Zasada 9 – włączcie uwierzytelnianie dwufaktorowe

Jedno z rozwiązań, które znacznie utrudniło mi używanie wielu usług. I gdy tylko pojawia się ta opcja, to od razu ją ustawiam. Bo tu chodzi o to, żeby nam było odrobinę trudniej, ale hakerom znacznie, znacznie trudniej.

Uwierzytelnianie dwufaktorowe oznacza, że żeby się zalogować do jakiegoś urządzenia potrzebne są dwa rodzaje zabezpieczeń. Najczęściej jest to:

  • hasło + sms
  • hasło + mail
  • hasło + ciąg liczb z generatora

Czy przez to dłużej logujemy się do jakichś usług? Zdecydowanie. Ale dzięki temu, nawet gdy wycieknie Wasze hasło to hakerom ono nie wystarczy. Musieliby jeszcze mieć Wasz telefon.

Zasada 10 – stwórz własną sieć 5G

Rozwiązanie bardzo drogie, ale gdy chcecie mieć najwyższy poziom bezpieczeństwa to możecie pomyśleć o własnej sieci 5g. Macie wtedy pełną kontrolę nad tym kto znajduje się w danej sieci, jakie protokoły są wykorzystywane itd.

Zasada 11 – ogranicz dostęp ludzki

Jeśli posiadasz firmę to wszystkie powyższe punkty Cię dotyczą, ale ten szczególnie. Pamiętaj, że jeśli komuś zależy na wykradnięciu Twoich danych to będzie kreatywny. Co z tego, że wykonasz wszystkie powyższe kroki jeśli dostęp do routera będzie publiczny? Albo do Twojej sieci WiFi do której są podłączone główne serwery będzie można się dostać sprzed budynku siedząc na ławeczce?

Musisz zastanowić się w jaki sposób możesz ograniczyć dostęp ludzki do minimum. Urządzenia bezpieczeństwa nie lubią tłumów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te zasady będą dla Was przydatne i je zastosujecie w swoich domach. Smart Dom to przyjazny dom, który wiele nam ułatwia. Jednak musi to być także bezpieczny dom, a to też nasze zadanie.

Źródło: IIOT World

Zdjęcie od Dan Nelson na Unsplash


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *